Itsetunto laskee..

jätkälikka

En yksinkertaisesti osaa pukeutua. Tai osaan, mutta olo on aina ruma.
Olen 18v tyttö, jolla on vähän ylipainoa ja hikoiluongelma kainaloissa, joten kiinteät vaatteet eivät tule kysymykseenkään. Ruumiinrakenteeni on päärynä, joten on tosi vaikea löytää sopivia farkkuja tai muutakaan vaatetta.
Kaikkein parhaiten tuntuvat sopivan jätkien paidat ja boyfriend-malliset farkut, mutta silti olo on aika karsea, kun kattoo nättien, hoikkien tyttöjen menoa.
Minulle sopisivat toki muutkin kuin jätkävaatteet, mutta en vain uskalla pukeutua muuten, kun pelkään näyttäväni idiootilta.
Osaisiko kukaan neuvoa, miten rohkaistuisin naisellisempiin vaatteisiin tai mistä löytäisin tälle ruumiinrakenteelle sopivia?
En ole ihan varma että kuuluuko tänne tyylipuolelle, mutta kai se jollain tapaa...

1

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkeutta!

      Aivan ensimmäisenä, en usko, että olet todellakaan ruma. Kaikissa ihmisissä on jotain kaunista, jota tuoda esille - ihan fyysisestikin.

      Hikoiluongelmaan: kainalolaput (tai hikilaput) saattaisivat auttaa. Niitä käytetään siis paitojen ja muiden yläosan vaatteiden kainaloissa keräämässä hikeä, että vaate itsessään ei hikoa niin pahasti.

      Toisekseen, jos tunnet olosi mukavaksi boyfriend-farkuissa, niin käytä niitä ihmeessä. :) Ei kaikille vartaloille sovi samat vaatteet. Kehottaisin miettimään, että kannattaako koettaa pukeutua tavalla, joka saa oman olon tuntumaan epämukavalle.

      Sanot, että vartalomallisi on päärynä, eli siis sinulla on leveä lantio ja selkeästi kapeampi tai sirompi ylävartalo? Klassisesti tuollaista vartaloa lähdetytäisiin vaatettamaan alavartalossa yksivärisillä (mahdollisesti túmmilla) alaosilla ja ylävartalossa vaakalinjoilla (raidoilla, venepäänteillä) sekä pehmeillä ja keveillä kankailla.

      Itse suosittelisin, että lähtisit johonkin vaateliikkeeseen, ja valikoisit sieltä naisellisempia vaatteita (vaikkapa hameen), jossa värit ovat samoja, joita käytät normaalisti. Koska vaikka siinä se naisellisuus onkin vierasta, niin tutut värit ovat "lohtuna". Ja vaatteet kannattaa ehottomasti sovittaa hyvin, koska käyttömukavuus on toinen seikka, jolla saat uuden tyylin "sopimaan"paremmin.

      Jos olet epävarma siitä, mitkä vaatteet käyvät sinulle, niin pyydä jotakuta kaveria mukaan kauppaan, ja kysy hänen mielipidettään ajattelemistasi vaatteista. Se vähentää mahdollisuutta "näyttää idiootilta".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      165
      2581
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe