Työtön tahtomatta ja avomies painostaa

Sofian

Olen siis 20v nuori nainen. Ollaan asuttu avomieheni kanssa 1,5 vuotta yhdessä. Työ on minulle tärkeää niin kuin meille kaikille. Olen ollut osa-aikaisena töissä ja työkokemusta vasta reilu vuosi. Mieheni on keskituloinen ja osti asunnon omiin nimiin tietenkin. Haluaisin maksaa tietysti yhteistä asuntolainaa mutta rahat ei riitä. Olen maksanut alussa meidän molempien huvitukset ja ruoat, ostin avomiehelleni vaihtoauton. Olen ollut työttömänä vajaa puoli vuotta enkä ole saanut minkäänlaisia tukia kun mieheni tienaa liikaa. Se ottaa aivoon että pistän hakemuksua kokoajan ja luen sähköposteja työpaikan toivossa. Mieheni syyttää laiskaksi ja sanoo että olen hänen kanssaan vain rahan takia, tosiasia että alettiin seurustelemaan silloin kun hän oli persaukinen. Rakastan miestäni ihan tolkuttimasti, mutta mies sanoo että ei voida rakentaa yhteistä taloakaan kun ei saada yhteistä lainaa kun en osallistu menoihin. Tosisssaan raha on minulle vain rahaa ja antaisin vaikka kaikki palkastani jos töissä kävisin. Olen niin maassa kun tunnen oloni nuoreksi,laiskaksi ja tyhmäksi pummiksi, minulla on masennuskin todettu niin ei auta yhtään että mies toruu minua. Hän on alkanut jättämään vaatteita lattialle ja minä teen kaikki kotityöt palkaksi siitä että hän maksaa nyt minun ruokani. Se on vähinrä mitä voin tehdä, mutta hän tekee tahallaan sitä että sottaa kämppää ja en ehdi siivoamaan kaikkea ja hän haukkuu laiskaksi vaikka pyykkiä tulee päivässä 3 konetta(mini pesukone). Olen ollut nyt töissä taas vähän aikaa ja sain juuri matkarahaa kasaan ettei mueheni täydy maksaa loma markoja kun hän valittaa ettei voida mennä ikinä mihinkään kun en saa palkkaa. Miten saan mieheni yskomaan että rakastan häntä yli kaiken? En ole hänen kanssaan rahan takia ja minulla ollut parempi tuloisia treffi kumppaneita ennen mutta raha ei ole tärkein adia todellakaan!!! Auttakaa. Olen i phonella täällä joten en saa kappalejakoja.

10

1095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Oletpa pihin miehen saanut ja jos olette avoliitossa ja asunto ja lainant mihen nimissä niin älä missään nimessä rupea maksamaan mitään asunnosta koksa eron tullessa asunto jää miehelle kun ette ole naimisissa että silleen. Kyllä te olisitte asunotlainan kimppaan saanut mutta miehesi olisi pitänyt taata sinin laina pienien tulojesi takia että silleen.

    • mä vaan

      Jätä se jos se kohtelee sua huonosti. suomes on vaikee saada töitä kun on 300 hakijaa jokaista paikka kohden. Älä siltin anna kohdella sua huonosti jos et sa töitä. ei sillä ole oikeutta pitää sua piikana ja orjana et siivoot sitä mukaa kun se sotkee. Missä on sun ylpeytes ja itsekunnioitukses.? Sanot sille et jos ei kohtelu parane niin otat eron.

    • Vielä paistaa

      Onpa kurja tilanne. Voisitko kuitenkin puhua työkkärissä tilanteestasi, koska kuulut kuitenkin ikäryhmään joka on tehostettujen toimenpiteiden piirissä. Tai voisitko ajatella opiskelua, silloin saisit edes opintorahaa ja mahdollisesti jatkossa töitä koulutemmulta alalta.

      Teet miten tahansa, toivon onnea elämääsi. Muista kuitenkin, että työllistyessäsikään siun ei ole mitään mieltä maksaa toisen omistamaa asuntoa. Juokseviin kuluihin osallistut sitten teietnkin suhteessa tuloihinne, mutta niitä ei ole lainan hoitokulut. Niillä toinen kartuttaa omaisuuttaan.

    • Äiti neuvoo

      Kun olet töissä, niin liity työttömyyskassaan, niin työttömyyden sattuessa miehesi tulot eivät vaikuta.

      Älä anna tunteiden viedä, koeta käyttää järkeäsi.

    • jfjjfk

      Olet niin tyhmä, että ihmekään kun mies pompottelee. Kuka maksaa osan toisen lainanlyhennyksistä? Sinä rakastat miestäsi, mutta tekstisi perusteella hän ei sinua. Pitäisikö sinun muuttaa hetkeksi pois niin mies tajuaa, että olet muutakin kuin toinen maksumies hänen elämässä?

    • tympääntynyt

      Tämä on tuttua juttua minunkin elämässäni, kuin olisin sama tilanne! Mitä mieltä olette pitäisikö sellainen mies vaan jättää? aina kaikessa raha,raha,raha ja minäminä minä?

      • Terve järki

        Ainoa neuvo on - jätä tuollainen mies ja vähän äkkiä!
        Ja ihan oman itsesi ja elämäsi tähden.

        Mieti minkälaisen elämän ja parisuhteen haluat, ja toimi sen mukaan,


    • Mieti, mitä toivot

      "Mieheni on keskituloinen ja osti asunnon omiin nimiin tietenkin. Haluaisin maksaa tietysti yhteistä asuntolainaa mutta rahat ei riitä."

      Laina ja asuntohan ovat miehen nimissä, joten miksi ihmeessä sinä niitä maksaisit?

      Jätä tuollainen mies ja epäterve suhde, jos haluat itsellesi oman näköisesi ja arvokkaan elämän.

    • nainen4

      Yhteinen laina, mutta asunto miehen nimissä, niinkö? Ei mikään hyvä juttu.

    • oppeliini1

      Rakasta miestä vaikka kunnes muutut siniseksi. Se ei kuitenkaan oikeuta sinua olemaan typerä ja käyttäytymään tyhmästi! Aivan ensiksi lopeta vähien pennostesi työntäminen tuolle yksinkertaiselle miehelle. Muuta takaisin vanhempiesi luo ja auta heitä talouden hoidossa kunnes saat työpaikan ja sitten OMAN asunnon. Jossa voit elää ilman loukkaavia ja typeria miehiä. Ota opiksesi ja valitse tulevaisuudessa ystäväsi PALJON korkeammalta tasolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      430
      6221
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      118
      3544
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      89
      2408
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1879
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1165
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1134
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1045
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1028
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe