Olisin ostamassa serengetin cielo laseja ja lasit tulevat hieman pään yli. Miten aurinkolasit tulisi sovittaa pään kokoon nähden? Pitäisikö niiden tulla hieman yli,vai jäädä juuri korvien kohdalle?
aurinkolasit autoiluun
aurinkoa kaikille
13615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No sehän riippuu laseista. Mitä tarkoitat tuolla pään yli tulemisella? Tietysti jos linssit tulevat korville asti, niin eiköhän ne ole liian isot. Lasin sangat tietysti täytyy tulla korville asti ja mielellään vähän niiden taaksekkin. Eiköhän se myyjä osaa neuvoa minkä kokoiset lasit käyvät päähäsi. Ainakin minulle osasi instrussa (muualtahan ei serengetiä suomessa saakkaan) myyjä valikoida oikean kokoiset lasit. Ostin pari vuotta sitten serengetin carini lasit ja taisi olla ainakin 3 eri kokoa, joista voi valita.
Eli linssit tulevat yli ohimon. Pitäiskö linssien loppua juuri ohimon kohdalle?
Lasien leveys on hyvä olla riittävä jotta lasienrunko ei tekisi katveita näkemiseen.
http://tinyurl.com/cgeppnb eli tuohon tyyliin lähellä olevat lasit ja leveät.
Kun taas tälläiset tekee sitä katvetta näkökenttään.
http://tinyurl.com/cgjsz8p
Ylemmän linkin aurinkolaseissa on toinenkin tärkeä ominaisuus - leveät sangat estävät sivulta tulevan auringonvalon häikäisyn.
On meinaan aika v-mäistä, kun tumma linssi hämärtää näkymää eteenpäin ja sitten sivusta tulee valoa linssien takapinnan ja silmän väliin kimpoilemaan.
Kamalin systeemi on irralliset polaroid-läpyskät, mitkä kiinnitetään silmälasien päälle. Näissä valo kimpoilee aina myös sen läpyskän ja silmälasin linssin välissä eli aina on riesana kaikenlaista haamukuvaa / huonoa kontrastia.
Silmälasien käyttäjille on nykyään myös sellaista reilun kokoista polaroid-aurinkolasia, mikä sopii silmälasien päälle. Näissä on sivutkin suojattu, joten ei tule tuota valon kimpoiluilmiötä.
Linsseistä puhuttaessa taaseen ... itse kallistuisin ensisijaisesti polaroidiin, joka hieman vähentää heijastuksia. Jos ei polaroidia, niin sitten ehdottomasti harmaa - etenkin suht tummia laseja haluttaessa. Ruskea sävytys lisää tosiana kontrastia eli voi olla ihan miellyttävä pilvisenä päivänä, mutta aurinkoisen päivän kovassa valossa efekti menee tummien & ruskeasävytteisten lasien kanssa överiksi eli kontrasti on niin suuri, että kaikki varjopaikat ovat mustia aukkoja vailla yksityiskohtia. Siis auton mittaristosta ei tahdo saada selvää, mutkatietä ajettaessa on kiva arpoa, onko edessä iso reikä tai halkeama asvaltissa vaiko puun varjo vaan, tunneleihin on kiva ajaa, kun ei näe kuin mustan läntin seinässä jne.
Eli jos ruskeat lasit haluaa välttämättä, niiden pitää olla hyvin kevyesti sävytetyt pilvisen sään lasit ja auringonpaisteelle pitää sitten olla erilaiset (tummemmat ja/tai heijastuksia vähentävät eli polaroidit).
Et ajatellut kysyä optikkoliikkeestä??
Optikot käyttävät nimitystä taxi-lasit sellaisille laseille joden (sanka) on kapea eikä se peitä sivunäkymää, eli on "horisontin ylä-tai alapuolella"
Sellainen kommentti aurinkolaseista, että autoillessa kannattaa käyttää mielummin ruskeita kuin harmaita linssejä.
Riippuu vähän siitä mistä roikkuu
Lämpimän väriset lasit (kelt, rusk,pun) lisäävät kontrastia tummentamalla varjokohtia , jolloin ilta-aamu-valossa metsän heittämässä varjossa voi näyttää tosi pimeältä.
Kylmän väriset lasit (sin, vihr) vähentävät kontrastia vaalentamalla varjoja ja helpottavat näkemistä varjoisiinkin paikkoihin.
Oma kokemukseni puhuu nimenomaan sen puolesta, että ruskea linssi toimii tuollaisissa olosuhteissa joissa on paljon eroja valoisuudessa, harmaata paremmin. Esimerkiksi jos ajaa metsän reunassa, talojen välissä tai tunneliin.
Linsseillä on sitten muita ominaisuuksia (esim. polarointi) jotka vaikuttaa asiaan myös.
johan oot surkee tapaus kunet edes laseja osaa ostaa
Olen ostamassa elämäni ensimmäisiä laseja,joten kiitos vaan neuvosta.
Miksiköhän minä olen pärjännyt koko ikäni ilman aurinkolaseja? Tosin olen vasta miljoona km ajanut ja ABCE -korttikin ollut taskussa vasta 50 v 2 kk..
Aivan mitä sitä silmiään säästelemään ja näkemään paremmin, autolilustahan tulee liian turvallista ja jopa nautittavaa.
Ihan ylimainostettua asiaa koko silmä/aurinkolasit.