Mitä matkavakuutus korvaa?

Eli mitäköhän tuollainen yleinen, hoitokulut täysin kattava matkavakuutus korvaa? Sanotaan nyt vaikka, että nenä murtuu, ja jos jotenkin saa kohdemaassa lääkärit leikkaamaan sen entiseen kuntoon(tai entistä paremmaksi) korvaako matkavakuutus nämä ihan hoitokuluina, vai joutuuko asiasta vääntämään kättä enemmänkin?
4956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Korvaa ainakin siihen entiseen kuntoon saattamisesta aiheutuneet kulut. Minulla sattui vastaavanlainen tilanne ja kaikki hoitokulut korvattiin.

Äänestä

Hoitava lääkäri konsultoi Suomeen vakuutusyhtiön lääkärin kanssa, ja sanoisin että tuollaisessa nenänmurtumisessa sille ei siellä tehdä mitään vaan vasta kotimaassa.

Saa olla aika vakava ja akuutti hoitotarve ennen kuin leikkaushoitoa annetaan tehdä matkakohteessa.

Ja myös kokemuksen mukaan; hyvä niin.

Äänestä
  • Jos se kotimaassa leikataan, saako siihen vaikuttaa millaiseksi, vai entiseen uskoon? Jos ei ole tyytyväinen vanhaan nokkaansa, saako tilalle samanlaisen? Entäs voiko käydä niin, että murtumasta huolimatta se jätetään leikkaamatta, eli tavallaan se ei ole liian paha muuten kuin kosmeettisesti? Riittääkö siis tuo kosmeettinen haitta leikkaukseen?

    Raaistettuna, saako nenänsä matkalla murtamalla tilalle paremman? :)

    Äänestä

  • Tiedustelija kirjoitti:

    Jos se kotimaassa leikataan, saako siihen vaikuttaa millaiseksi, vai entiseen uskoon? Jos ei ole tyytyväinen vanhaan nokkaansa, saako tilalle samanlaisen? Entäs voiko käydä niin, että murtumasta huolimatta se jätetään leikkaamatta, eli tavallaan se ei ole liian paha muuten kuin kosmeettisesti? Riittääkö siis tuo kosmeettinen haitta leikkaukseen?

    Raaistettuna, saako nenänsä matkalla murtamalla tilalle paremman? :)

    Jos uuteen muotoon laitto maksaa samanverran tai vähemmän kuin omaan entiseen muottiin laitto, ja vie yhtä vähän lääkärin aikaa ja sairaalan resursseja, eikä lekuri katso siitä olevan mitään jälkihaittaa, voi varmaan neuvotella. Useimmiten arvelisin omaan vanhaan muottiin laittamisen olevan halvinta. Lisäksi ota huomioon, ettei murtunutta nenää leikkaava kirurgi välttämättä ole kauneuskirurgi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedustelija kirjoitti:

Eli mitäköhän tuollainen yleinen, hoitokulut täysin kattava matkavakuutus korvaa? Sanotaan nyt vaikka, että nenä murtuu, ja jos jotenkin saa kohdemaassa lääkärit leikkaamaan sen entiseen kuntoon(tai entistä paremmaksi) korvaako matkavakuutus nämä ihan hoitokuluina, vai joutuuko asiasta vääntämään kättä enemmänkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu