Luuk. 9:54-55
Kun hänen opetuslapsensa Jaakob ja Johannes kuulivat tästä, he sanoivat: "Herra, tahdotko, että käskemme tulen iskeä taivaasta ja tuhota heidät [niin kuin Eliakin teki]?"
Mutta Jeesus kääntyi ja nuhteli opetuslapsia [ja sanoi: "Te ette tiedä, minkä hengen omat te olette.
Hakasulkeissa olevia sanoja ei kaikissa käsikirjoituksissa esiinny. Ne voivat olla toisen kirjoittajan täydennystä, Raamatun selitysosan mukaan. Tällä palstalla väitetään, että yo. jakeiden perusteella Jeesuksen opetuslapset ovat Ѕaatanan hengen omia.
Luther kääntää:
Wisset ihr nicht, welches Geistes Kinder ihr seid?
Suomeksi: Ettekö tiedä, minkä hengen lapset te olette?
Tämä käännöstapa ja kysymyslauseen käyttö antaa aihetta pohtia, ajatteliko Luther kenties, että opetuslapset ovat kyllä Herran omia ja lunastamia, jonka takia juuri heidän ei olekaan soveliasta toivoa toiselle tuhoa?
Ranskankielinen Raamattu kääntää näin:
"Vous ne savez de quel esprit vous êtes animés."
Animé tarkoittaa antaa elämän, liikuttaa. Lauseen ajatus voidaan kääntää siis: Te ette tiedä, minkä henki teitä nyt liikuttaa.
Voidaan ajatella, että Jeesus nuhteli opetuslapsiAAN siitä, että he toivoivat lähimmälle sellaista, joka oli Jeesuksen opetuksen vastaista. Jeesuksen nuhtelu kohdistuu siihen, että opetuslasten ajatuksia ja huulia liikutti noissa sanoissa sielunvihollinen.
Mutta syvällisempi asia on, kuuluivatko opetuslapset tämän sanomisen perusteella ѕaatanalle? Eivät kuuluneet, koska he olivat Jeesuksen opetuslapsia ja heidän nimensä ovat Taivasten valtakunnan portteihin kirjoitetut. Opetuslapset EREHTYIVÄT. Ja sellainen mahdollisuus on myös jokaisella Jumalan lapsella tänäkin päivänä.
Mustavalkoinen ajattelu, joka tätäkin palstaa vaivaa, lähtee usein siitä, että kerran pelastuksen vastaanotettuaan (ahtaasta portista sisään mentyään) ihminen on sillä tavalla synnitön eli immuuni synnille, ei enää tee minkäänlaista syntiä, on erehtymätön ja synnitön koko elämässään. Sillä eihän Jumalan Henki ihmisessä vaikuta syntiä(!)
Ei vaikutakaan. Jumalan Hengellä kuoletetaan ne vialliset ajatukset, jotka nousevat turmeltuneesta lihasta, etteivät ne kypsyisi synnin teoiksi ja aiheuttaisi lopullista kuolemaa, eroa Jumalasta. Jumalan ajassa liha on nujerrettu jo kokonaan, mutta me ihmiset matkaamme ajassa, olemme oppikoulussa, jossa meitä riisutaan. Tuo riisuminen on prosessi. Lähimmäisen läpikäymän prosessin pituutta tai vaikeutta ei toinen lähimmäinen saa mennä tuomitsemaan vääräksi, sillä emmehän ole Jumalan kutsumina klooneja. Olemme persoonia, joiksi Jumala meidät on luonut.
Jumalan lapsena elämisessä on kysymys oikeasta varmuudesta ja väärästä varmuudesta. Oikea varmuus on yksinkertaista kiitollisuutta pelastuksesta ja Jumalan Hengen nostaessa ihmisen erheet ja virheet valoon, Jumalan lapsi tekee niistä parannuksen ja Jumalan Pojan veri pesee hänet uskon kautta kaikista synneistä vapaaksi. Oikea varmuus ei vähättele Pyhän Hengen voimaa ja mahdollisuuksia kieriskelemällä ja vellomalla LOPUTTOMIIN ihmisen omassa voimattomuudessa. Ei, juuri näkemällä tämän ihmisen kurjan tilan se tarttuu Jumalan Pyhän lupauksiin ja saa uskoa, toivoa, rakkautta, voimaa ja uskallusta siitä. Oikea varmuus nousee nöyryydestä.
Väärä varmuus on ylimielinen niin Jumalaa kuin lähimmäistäkin kohtaan. Sen jäljet ovat pelottavat ja vievät pimeyteen. Väärä varmuus nousee lihan ylpeydestä.
Minkä hengen omat?
10
97
Vastaukset
****Väärä varmuus on ylimielinen niin Jumalaa kuin lähimmäistäkin kohtaan. Sen jäljet ovat pelottavat ja vievät pimeyteen. Väärä varmuus nousee lihan ylpeydestä.****
Vehnänjyvä, kirjoituksesi oli hyvin perusteellinen, paljastaen harhaopetuksen.
Väärän varmuuden omaavat vihaavat käsitettä ja sanaa "Armo", koska se vie heiltä mahdollisuuden kerskaukseen.Kerskaus ja nöyryys? Voiko ne kulkea käsi kädessä? Entä Jumalan hyvyydestä ja armosta kerskailu?
- vehnäntähkä
Niin, tämä ns. ahtaan portin harhaoppi lähtee ilmeisesti siitä, että Jeesuksen OPETUSLAPSEUS ei merkitsisi, että uskova on Jumalan oma. Mutta Jeesus sanoo opetuslapsilleen (jo ennen helluntaita):
"Te olette jo puhtaat, sillä se sana, jonka olen teille puhunut, on puhdistanut teidät." (Joh. 15:3)
Sanoisiko Jeesus ѕaatanan palvelijoista, "että te olette jo puhtaat"?
Jeesus sanoi myös näin: "Se, joka on kylpenyt, ei tarvitse pesua, hän on jo puhdas.* Ja te olette puhtaita, ette kuitenkaan kaikki." [Osassa käsikirjoituksia:"Se, joka on kylpenyt, tarvitsee vain jalkojen pesun, muutoin hän on jo puhdas."] (Joh. 13:10)
Tämä lauseenosa "ette kuitenkaan kaikki" tarkoittaa Jeesuksen kavaltajaa, Juudasta.
Muut Jeesukseen uskonsa ja toivonsa panevat = Jeesuksen opetuslapset OVAT JO KYLPENEET, he ovat Jeesuksen lupauksen sanan tähden puhtaat. Heidän virheensä ja erheensä tässä elämässä ovat opiksi. Ne eivät vie opetuslapseutta pois, kun Jumalan lapsi katuu ja tekee erehdyksistään parannuksen. Tätä kutsutaan jalkojenpesuksi. Nöyrä ja katuva saa Jumalan armon. - nautin keskustelusta
Raamattua kunnioittava asenne.
- dlh1
Kaksiosaisuus?
Kristityn kaksiosaisuus -sanaa ei sellaisenaan löydy Raamatusta, mutta sellainen käsite on kuitenkin johdettavissa useista Raamatun teksteistä.
Eli kristittykin joutuu jatkuvasti erilaisiin synteihin, mutta hän voi samalla luottaa Kristuksen ansioon ja saa voimaa Jumalan Sanasta, jonka mukaan Kristus on voittanut synnin, kuoleman ja perkeleen vallan.
Jos ei syntiä olisi, mihin silloin tarvittaisiin armoa? Silloin Kristus olisi turhaan kuollut. ja mihin viittaisivat seuraavat Raamatun jakeet:
Jaak. 5:16
Tunnustakaa siis syntinne toisillenne ja rukoilkaa toistenne puolesta, jotta parantuisitte. Vanhurskaan rukous on voimallinen ja saa paljon aikaan.
Samoin:
1. Joh: 1:9
Jos me tunnustamme syntimme, niin Jumala, joka on uskollinen ja vanhurskas, antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.
Jalkojen pesua me kristityt todella tarvitsemme jatkuvasti. Onneksi Jumala on antanut siihen yksinkertaiset armonvälineensä.Samaan taisteluunhan meidätkin on kutsuttu, eikö? Samalla tavalla meitä repii kahtaalle toisaalta maailman kiusaukset ja Jumala kutsu Hänen valtakuntaansa.
Kyllähän ne evankeliumitkin jo paljon kertovat ihmisistä, jotka kuvittelevat heidän oman asemansa Jumalan lapsina olevan niin varma, että on mahdotonta, että Jumala heidät voisi tai olisi hylännyt. Niistä Jeesuksen vastustajista siis, jotka eivät ainakaan Jumalan hengessä eläneet, kun Jumalan pojan ristille järjestivät.
Paavali piti armoa kyllä varmana, mutta ei omaa kykyään riippua siinä kiinni loppuun asti, jonka vuoksi hän taisteli siinä kiinni pysyäkseen. Ei sillä, että Paavali yksin omassa voimassaan tietenkään olisi sitä tehnyt.
Sanalla "henki" voidana tarkoittaa niin Raamatussa kuin muussakin kielenkäytössä niin montaa eri asiaa ja tämä on hyvä pitää mielessä. Useimmiten itse ymmärrän sen vain mielentilana ja ajattelutapana. Käsittääkseni samassa mielessä sitä käyttävät usein myös Raamatun kirjoittajat.
Mitenkäs sitä sanotaankaan puusta ja sen hedelmistä? Entäs sitten se, että seura tekee kaltaisekseen? Ihmisen teot antavat selkeän todistuksen siitä, millaisessa hengessä ihminen toimii, joka kertoo hyvin paljon siitä, millaisessa seurassa hän aikansa viettää. Rukouksessa Jumalan sanan äärellä sitä pohtien vai jossain muussa seurassa.- Nerollista!
Kuka tämä vehnäntähkä on? Hän puhuu niin kuin se, jolla on valta, eikä niin kuin kirjanoppineet.
- Tärkeää tuntea
Jeesus ja Henkensä vaikuttama opetus ja hyvä hengellinen hedelmä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242431Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472047Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261902Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101723Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581508Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121042Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181029- 55890
- 63875
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2828