Mä olen aina pitänyt näistä, sillä ilman naamaa on jäljellä vain tietotaso ja sananäppäryys. Omasta mielestäni en ole kummassakaan erityisen lahjakas; on täysin muiden ongelma, jos he näkevät tilanteen toisin.
Nadurra
Mä olen hyvien viskien mies. Kymmenen vuotta sitten kuvittelin, että olen non-hero. Sitten hän tuli. Vei kaiken ja jätti minut minuuteni kanssa Olion, jota ainoaa tällä planeetalla pelkään. Nyt.
(Nasdaqimalaista naurua)
Nyt minulla eivät enää toimi pilkut eivätkä pisteet, eivät puolipilkut eivätkä controllit.
Mun täytyy niputtaa tämä kone. Tämä on tullut tiensä päähän. Sinänsä sääli, sillä niin monta virtaa on kulkenut sen läpi. Elovirtaa.
(naurua)
Nadurra
Mä olen hyvien viskien mies. Kymmenen vuotta sitten kuvittelin, että olen non-hero. Sitten hän tuli. Vei kaiken ja jätti minut minuuteni kanssa Olion, jota ainoaa tällä planeetalla pelkään. Nyt.
(Nasdaqimalaista naurua)
Nyt minulla eivät enää toimi pilkut eivätkä pisteet, eivät puolipilkut eivätkä controllit.
Mun täytyy niputtaa tämä kone. Tämä on tullut tiensä päähän. Sinänsä sääli, sillä niin monta virtaa on kulkenut sen läpi. Elovirtaa.
(naurua)
Vastaukset 46
Vanhimmat
Nadurra on kyllä ensiluokkainen viski, ei liian headhunter eikä tank-thinker. Nadurra on siisti tapaus, hieman kuin on taloyhtiön lippu.
Nadurra on uskonto, johon ei tarvitse uskoa tullakseen toteen.
Nadurra on kunnes sitä ei enää ole.
Massan meille antavan Higgisin myötä voisin esittää, että fundeeratkaa ihmisen ikuista hinkua irrota maasta (taivas ja ilmapallot, lentokoneet ja kuu).
Tämä 'pikku' hiukkanen - joka antaa muille hiukkasille massan - on itse lähes massaton.
Nyt kaavoja peliin. Nyt ei auta enää kvantti, ei Einstein. Nyt kuljetaan ajan kanssa kilpaa.
Ei se prkl ollut Higgis vaan Haggis.
(naurua)
Mä olen ikuinen pessimisti ja veikkaan niin, että juuri kun olisimme jälleen avaimissa kiinni, niin tulee suffle ja sekottaa kaiken.
(EN viittaa Urpilaiseen)
Urpilaisella on raskaat tissit. Hän kantaa niitä vasemmistovöillä, ekumeenisuudella ja hävitetyllä tilantajullaan.
Pelkkää viskiä vuokaan vaan vai tuleeko siihen muutakin ;) ?
Tilan taju
Tilan taju ylittää enemmistöporukan käsityskyvyn, sillä mitään tilaa ei ole. Tila on fantasia reviiristä.
Kun tarpeeksi nopeasti ajattelee, saavuttaa tämän. Se, mihin luomme "tilaa" tai maailmankaikkeuas tekee sitä, niin siihen ei ole mitään lisättävää ilman mitä?
(älykköjen epä-idealistista fantasiaa järjettömyydestä)
...haggikseen siis.
Siis siellä missä aika ja tila loppuu, alkaa Higgsin isoveli, ei mikään?
Lyhyesti voisi kuvailla tätä todeksi tullutta fantasiaa näin: Ei mistään syntyi sille painoarvo, jonka ainoa tähdellinen kyky on työntää itselleen tilaa ei missään.
Aika ja tila tämän ulkopuloella ovat utopioita. Muu täysin ymmärrettävää.
The End
Dadurra
Higgs, minkä teit. Kuka sinut tilasi?
(kirjoittaa oppilaasi alempi)
Nadarra.
Tämä on tiedetty jo viisikymmentä vuotta heti Einsteinin epäonnistuneen Bohr-tutkielmansa jälkeen.
Miksi kuolema aina varjostaa tätä? No koska se on todempaa kuin elämä.
Selitykseksi siihen, mitä kaikki tässä ihmettelevät:
Vapaasti muodostunutta energiaa ei ole olemassa - kaikella on sääntönsä. Yhdellä kädellä todennetaan vanha jumal-oppi, toisaalla taas kurotetaan uskomattomiin.
Mua kiinnostaa nämä ihmeelliset.
Mua kiinnostaa, että miksi ne ovat olemassa.
Mua kiinnostaa se missä vitussa mä ymmärrän olevani.
(naurua)
http://www.youtube.com/watch?v=lrAKJ_EJzbg&feature=relmfu
Silee sinä olet. Olet.
Olet.
Tyhjyys kiehtoo. Eikö kiehdokin?
(kietoo, niputtaa ja omistaa)
Mä takaan ja vannon, että yksikään ihmisen kyhäelmä ei yllä sen kyhäelmän tasolle, jossa mennään.
(Jumalaista naurua)
Mutta yhdistä se todennettuun massaan. Massa on ideaali tila. Massa tekee galaksien tyhjiä nieluja työkseen.
MIkä on tyhjä nielu?
Miksi kaikki kiertää tyhjyyttä, ultimate-massaa, jos sille antaa vapaa radikaali sen voiman, pikkuriikkinen (ultimate hyönteinen kosmologiassa) hiukkanen?
Eli siis voiko Higgis kulkea läpi "aikaportista" vai ei.
Mielestäni voi.
En minä ainakaan näe mitää estettä.
Painovoima on selittämätön ja saavuttamaton Jumala tässä maailmankaikkeudessa.
(Mutta nytpä ei enää ole)
Lisääntykää.
Lisääntykää, on triviaali sana. Lisääntyminen tarkoitaa massan lisäämistä, lihomista, omistamista.
Pyrkikää yksinkertaiseen suoraviivaisuuteen ja unohtakaa kaikki muu.
Kauhea sääntö!
Missä on luovuus?
Näin painajaista, et kokeet oli muuttaneet aikaa. Heräsin työpöytäni äärestä ja ihmettelin miksi oli perjantai ja kaikki muut poissa. Odotin miestä, jonka piti laskeutua avaruuskapselista jos aika ja laskeutumisajankohta onnistuisi. Koe epäonnistui. Kuulin miehen epätoivoiset huudot ja vaimenevat avunpyynnöt avaruudesta. Tuntui pahalta, mut pian unohdin että se olisi ollut edes totta. Pelkäsin kuitenkin, et sama tulisi toistumaan aika-ajoin, koska avaruus oli kuin peili. Ajan repeämä sai sekoamaan, mutta etäisyys hetkestä epäilemään. Se oli tapahtunut jo kaksi kertaa.
Kotona mies valitti kummallisista häiriöistä tv-ohjelmissa, jotka ohjelmien toisinnoista. Kerroin, et olen huomannut itsekin saman. Se riitti rahoittamaan...
21 = 30
Osaako joku jäsentää algebrallisia monidilemmoja?
(Nasdagimaista naurua)
Sä et nyt pääsyyt edes alkuun.
Kaikki alkoi typerästä kaavasta jota kukaan ei osannut ratkaista. Nyt tilanne ja status on se että joku teki sen meidän puolestamme.
Ei sillä väliä, kuka teki. Joka tapauksessa joku olisi tehnyt joskus. Pitäisko kaavaa miettiä, kun ei sellaiseen pysty ja on vaan sen osa.
Siis sä ymppäsit kaikki samaan pataan?
No can do.
Niin kuin se ottaisikin voimille, niin sillä ei ole mitään merkitystä.
(tervetuloa kvantteihin)
On vain ominaisuuksia, ei kykyjä.
Älä vittuile, sillä se jos mikä ei ole ominaisuus vaan kyky.
(Nasun naurua)
onko tarkoituskin, että nämä ovat näin ei-kommunikatiivisia?
Ei ole.
Tämä pikku tsydeemi (Higgs) on kaiken sen lukon avin, johon olemme pyrkineet viisikymmentä vuotta (50).
Nyt elän siinä.
Kuinka tämä hiukkanen toimii tai vaikutaa käsityksemme äärilaidoilla, uviversumin rajoilla?
Miten?
"Uviversumi. äärilaidoilla"
(naurua)
Sä olet selkeästi kiihdytellyt ja löysit hiukkasen.
Mä (ihan äiti-oikeesti yritin kopsapa sitä tähän, mutta kun tuo peevelin Adobe kaatui.)
(En koskaan puhu suluissa, sillä kun on suluissa, on oltava 'vastaan ottawa'.
Kun se on olemassa, niin miksi enää Telluksella muuta?
http://www.youtube.com/watch?v=lrAKJ_EJzbg&feature=relmfu
Tänään (tarkalleen ottaen eilen) on kaatunut selaimetkin muutamaan otteeseen.
Sulkeiden sisältämä viesti on - vastaan ottajalle.
No worries
Laita sivun osoite liitteenä - vastaan ottaja saa itse etsiä. Vai onko se tylsä ratkaisu?
Ymmärrätkö esmes. sinä missä nyt ollaan?
Nälökulmilla ei juurikaan ole tässä mitään väliä (mikä rikkoo käsityksemme itsestämme, meistä ja saavutuksistamme).
Me olemme ajan lapsia, kuten olivat he kaikki ennen meitä.
Cuul
Sä olet aina tiennyt, että suurien sotien jälkeen tulee rauha. Naisten rauha.
Tulevaisuudessa, jota emme tule koskaan kohtaamaan, käy niin, että armollisin voittaa ja näin tulee kruunatuksi.
(Shakespearalaista jollotusta)
Törmäsin tossa kyselyyn.
Vittu, mä voisin tappaa kynästä.
Siis ei ne muut, vaan minä.
Mutta kaiken tämän suoltamani mössön seassa on idea: elämä.
(kivoja riffejä)
Aiwan mieletön leffa sulle ja sun friidulles.
Siis mitä statistiikkaa.
http://www.youtube.com/watch?v=gzcyL7hoedo&feature=related
Tossa ei niinkuin katota sitä sukupuolta, kaikii on samaa (waste)
Tehän olette jo pitkään yrittäneet pumpata gillaa vähävaraisilta?
Paljonko on vuositulot?
(prosentuaalista naurua)
Nörtti & sen lady
(sallikaa mun nauraa)
Aivan ihana ketju. Ei sanaakaan mistään Dazusta, Kirpelasta tai Genberal Motorsista.
(aplodeeraavaa naurua)