Tuossa huomasin viestiketjun jossa tuota sinkkutanssit ohjelmaa kritisoitiin ja ajattelin sitten vilkaista katsomosta miltä tuo ohjelma näyttää. Ja kuinka ollakaan, katselin neljä saatavilla olevaa jaksoa putkeen. Jäin koukkuun ja aloin miettiä miten on mahdollista että sarjaa ei ole analysoitu sen tarkemmin täällä. Ainakaan en löytänyt nopeasti yhtään viestiketjua. Siis tämähän kuvaa loistavasti 25-45 sinkkujen parinmuodostusta, tai ainakin niin hyvin kun se "normaali-ihmisillä" televisiossa on mahdollista.
Nopeat analyysit omasta mielestä tässä.
Jaana: Kyllä, se pyöreä, mukava kohtuu järkevä nainen, jolla ei mitään saumoja koskaan ole ollut saada parisuhdetta huippujätkän kanssa. Aina se johon on tyydytty. Haluaa miehestä turvaa ja riittää kunhan saa tuntea olonsa erityiseksi, niin on täysin myyty.
Salla: Kyllä, se saatanan siideripissis, jota ohjaa pimpan kosteusprosentti. Pikku prinsessa, joka on valmis mihin tahansa kunhan käsitellään oikein, mutta se antislut-defence herkässä.
Eva: Laatunainen, siinä kun niitä yli 35 luokassa on jäljellä.
Jermu: Tässä on se kaveri joka sanoo ettei ulkonäköä ole, mutta kyllä niitä naisia saa kun osaa puhua. Ja sitähän tuo osaa, siis puhua naisille. Huumoria riittää, siis naisiin uppoavaa. Harmitonta huumoria, jolla naiset saadaan luottamaan. Jos ei olis niin sulkeutunut ja hieman olisi pidempi, niin kaataisi naisen kuin naisen. Itse asiassa, kaataisi jo nyt, jos itseluottamus ei olisi niin huono.
Matti: Juntti. YTM panomies, mutta kun naiset muuttuvat hankalammiksi, niin vaikeuksia tulee. Siis onhan tuo seksikäs(miehen mielipide) ja varmasti sammakoita saa päästellä kunhan kohdeyleisönä on baarinainen muutaman siiderin jälkeen, mutta todellisia laatunaisia ei saa kaadettua ennen kuin osaa käyttäytyä. Samaistun niin tähän kaveriin, vaikkein ihan samaa tasoa olekaan.
Mika: Jees, tämä on se epätoivo mistä naiset puhuvat. Ensin tehdään vaikutus, sitten tehdään olo mukvaksi ja sitten vasta seksuaalinen painostus. Kyllä, etenkin laatunaiset kokevat flirttailun epämiellyttäväksi, kun ei edes vaikutusta ole tehty. Se tehdään ulkonäöllä, jota mikalla ei ole, statuksella, jota mikalla ei ole tai hyvillä jutuilla joita mikalla ei ole. Ehkä pidemmän tutustumisen kautta? No ei ainakaan itsensä kehumisella jota myöskin olin huomaavinani. Joten silmät kiinni flirttailu liian aikaisin aiheuttaa epämiellyttävän reaktion. Ja kyllähän tuosta kaverista minullekin tuli iljettävä mielikuva, vaikka mies olenkin.
Sami vai mikä tuo viidennessä jaksossa tippunut kaveri oli: Hajuton, väritön, mauton. Joka suhteessa.
Tero: Esimerkki siitä, mitä naiset tarkoittavat kun sanovat mies eikä hiiri. Tai mies joka tietää mitä haluaa. Siis juuri se päinvastainen esimerkki eli hiiri. "en tiedä", "sinähän se valinnan teet" jne. Kaikki vastuu vieritetään naiselle päätöksistä ja muutenkin avuttoman oloinen. Älä ole tämä mies.
En nyt muita muista enkä kyllä jaksa enempää kirjoittaakaan, mutta olisi mielenkiintoista kuullu muiden mielipiteitä asiasta. Ja itse tunnusta oppineeni aika paljon naisten mielenliikkeistä tällä pikakelaus katsomisella. Suosittelen kaikille, kunhan korvaatte sen katkeruuden uteliaisuudella ja oppimisen halulla. Ja kai naisetkin voivat jotain oppia miehistä, tosin siihen nyt tuskin tarvetta on. Miehet kun haluaa naisen, mieluiten hyvännäköisen.
Kyllä, minunkin mielestä käytös on jäykkähköä, mutta toisaalta kukapa osaisi täysin luonnollinen olla tv-kameroiden edessä, jos siihen ei ole tottunut.
Sinkkutanssit
53
2276
Vastaukset
- naislogiikanopiskeli
Ja jos se nyt epäselväksi jäi, niin olen mies enkä homo.
- naislogiikanopiskeli
Jatkanpa sitten yksinpuhelua.
Ensin tuossa sarjassa ihmetytti ja yllätti positiivisesti se, että kukaan naisista ei tuntenut/tunnustanut varsinaisia kemioita olevan kenenkään kanssa. Antoi toivoa etteivät naiset ole niin jyrkkiä kemioiden yms suhteen. Pikku hiljaa kuitenkin aloin ymmärtää miksi näin oli. Osallistujathan olivat pakotettuja tiiviiseen kanssakäymiseen ja jonkunhan siellä piti olla parina. Eli tässä nousee esiin tämä yhteisten harrastusten merkitys. Kun löytyy jokin pakottava tekijä niin tunteita alkaa heräämään vaikka nainen kokisikin aluksi hieman olonsa epämukavaksi. Tietysti rajansa kaikella. Ja johtopäätös tai ratkaisu ongelmaan tosiaan voisivat olla koiran ottaminen, tanssikurssi tai zumbaaminen. Periaatteena vaikkapa ennakkoluuloton kokeilunhalu ja kun naisen näistä onnistuu pokaamaan, niin voi osoittaa selkärankaa myöntämällä erehtyneensä ja lopettaa ko harrastuksen.- naislogiikanopiskeli
pakottava tekijä -> sosiaaliseen kanssakäymiseen pakottava tekijä
No tanssikurssilla ja zumbassa joutunet lesbosuhteisiin tyytymään. Ja koiran ottaminen?
Mut joo. Nukkumaan.- naislogiikanopiskeli
hahmotelma kirjoitti:
No tanssikurssilla ja zumbassa joutunet lesbosuhteisiin tyytymään. Ja koiran ottaminen?
Mut joo. Nukkumaan.Hmm, tulihan tänne keskustelua. Ihan OK, vaikka en nyt ymmärrä yhtään mitä tässä kommentoit. No koiran ottaminen vastaheitto näille täällä koiranhankkimista ehdottaville jne
naislogiikanopiskeli kirjoitti:
Hmm, tulihan tänne keskustelua. Ihan OK, vaikka en nyt ymmärrä yhtään mitä tässä kommentoit. No koiran ottaminen vastaheitto näille täällä koiranhankkimista ehdottaville jne
Se mihin siinä vastasin, ois helpompaa... jos ois hajuakaan, että mitä vit*ua sä selität tästä ohjelmasta. Ja siitä kursseista ja koirista... siis niitä siinä ohjelmassa helpottaisi koiran hankkiminen ja tanssikursseille lähtö? Siis luulin että tanssaavat jo tai jotain...
Ihan vi*un sama sinänsä, koska ei paskaak*an kiinnosta. En itse tiedä miksi ihmeessä tähän vastasin mitään. En ymmärrä miksi kukaan muu tähän vastaisi... Olet kovin... onko mielenkiinnoton... Hmm... Tarkoittaako se ihmistä jolla ei ole mielenkiintoa mihinkään vai ihmistä joka ei millään muotoa ole mielenkiintoinen... Vai onko se edes suomea... Ihan sama.- ap
hahmotelma kirjoitti:
Se mihin siinä vastasin, ois helpompaa... jos ois hajuakaan, että mitä vit*ua sä selität tästä ohjelmasta. Ja siitä kursseista ja koirista... siis niitä siinä ohjelmassa helpottaisi koiran hankkiminen ja tanssikursseille lähtö? Siis luulin että tanssaavat jo tai jotain...
Ihan vi*un sama sinänsä, koska ei paskaak*an kiinnosta. En itse tiedä miksi ihmeessä tähän vastasin mitään. En ymmärrä miksi kukaan muu tähän vastaisi... Olet kovin... onko mielenkiinnoton... Hmm... Tarkoittaako se ihmistä jolla ei ole mielenkiintoa mihinkään vai ihmistä joka ei millään muotoa ole mielenkiintoinen... Vai onko se edes suomea... Ihan sama.Nyt vasta huomasin tämän vastauksen. No, sanoisin että aika kannattaa käyttää johonkin hyödylliseen. Osallistuminen keskusteluun, jota ei jaksa seurata, ohjelmasta, joka ei kiinnosta ja jota ei ole katsonut, ei ole kovin, no sanoisinko kehittävää. Mutta vihjeenä, tarkoitus ei ollut keskustella ohjelman tapahtumista, vaan tuoda vähän uutta näkökulmaa sinkkuudesta kärsivien keskusteluun.
- hihitys
Osu ja uppos XD
Kun ei nyt tanssiohjelmat valitettavasti kiinnosta. Nukkumaan.
- naislogiikanopiskeli
Itsekkin kelasin kaikki tanssikohtaukset yli ja jossain vaiheessa huomasin katsoneeni jo aiemmin ohjelmaa pari minuuttia.
- naislogiikanopiskeli
naislogiikanopiskeli kirjoitti:
Itsekkin kelasin kaikki tanssikohtaukset yli ja jossain vaiheessa huomasin katsoneeni jo aiemmin ohjelmaa pari minuuttia.
Niin, tarkoitan siis sitä että vaikka tämä on tanssiohjelma, niin yhtä paljon parinhaku ohjelma. Ja tässä nyt on mahdollisuus seurata sitä oikeaa parinmuodostusta siinä määrin kun se televisiosta on mahdollista. Vähän vaihtelua laasasmaiseen teoreettiseen pohdiskeluun joka soveltuu lähinnä tarkempien teorioiden pohjaksi. Tai johonkin BB:hen jossa ne pahiten sekaisin olevat ihmiset pariutuvat ja antavat melko kieroa kuvaa ihmisen mielialasta.
- sillitrooli
Katsoin tuota ohjelmaa Areenasta alle puoli jaksoa silloin kun se alkoi. En muista juurikaan koko jutusta, mutta mitä muistan ja jäi mieleen, oli etten pysty samaistumaan melkein kehenkään niistä ihmisistä. Se on sellainen ohjelma, joka kertoo mainstreamin mainstreamista. Ne ihmiset ovat niin ääritaviksia, ettei suomalainen taviskaan oikeasti ole niin tavis. Suomalaisissa sinkuissa on paljon muitakin kuin Radio Novaa kuuntelevia, salkkareita katsovia kokkolalaisia hoitsuja ja penkkiurheilua harrastavia jyväskyläläisiä insinöörejä. Jostain syystä telkkarin sinkkuohjelmat ovat kuitenkin täynnä näitä ihmistyyppejä.
- naislogiikanopiskeli
No eikös lähes kaikki suomalaiset ihmiset edusta suomalaista valta-väestöä? No, en myöskään pysty samaistumaan kunnolla yhteenkään näistä, mutta toisaalta ulkopuolisen tarkkailijan osassahan tässä ollaan.
- Yks miekkonen
Olen 32 ja mies.
En ottaisi yhtään noista naisista varsinkaan 5 vuoden säteellä suhteeseen.
Naiset vaikuttavat samaan aikaan paljon vanhemmilta kuin itse olen vaikka ikäeroa on vain 2-5 vuotta ja samaan aikaan lapsellisilta.- naislogiikanopiskeli
Kaikki yli kolmikymppiset lapsettomat sinkku-naiset ovat tälläisiä?
- Yks miekkonen
naislogiikanopiskeli kirjoitti:
Kaikki yli kolmikymppiset lapsettomat sinkku-naiset ovat tälläisiä?
Aika moni on.
2-5 vuotta nuorempi sen pitäisi olla vähintään. Muuten ei tule mitään. Yks miekkonen kirjoitti:
Aika moni on.
2-5 vuotta nuorempi sen pitäisi olla vähintään. Muuten ei tule mitään.Tällöin he vaikuttaisivat kypsemmiltä?
- Yks miekkonen
hahmotelma kirjoitti:
Tällöin he vaikuttaisivat kypsemmiltä?
Ei vaan nuorempi muuten mieleltään mutta ajatuksiltaan kypsempi.
Ei tuollaisia "tätejä" jaksais katsella jotka mm. miesmaussaan ovat lapsen tasolla.
- lhjljhlhl
Äijät on tuossa ohjelmassa hel-vetin epätoivoisia ja akat jumalattoman nirsoja ja vit-tumaisia pl. Jaana.
Huh. Jos olisin sinkku vielä niin pysyisin kilometrin päästä noista vamppi niponaisista. - 4+11
Ottaisin ehdottomasti sen Matin, vaimikäseoli, se jammu, joka ajoi moottoripyörällä päin liikenteenjakajaa, vaimikäseoli. Se jammu on hlvtn pantavan oloinen!
- **~~~~
Minä taas pitäisin sellaisesta Teron kaltaisesta miehestä.. Ja yksi pointti.. Mie luulen et kyllä Tero tietää mitä haluaa.. Minusta tuntuu et Tero on myötäillyt vähän tarkoituksellakin siinä ohjelmassa koska ainakin itselleni on tullut sellainen vaikutelma Sallasta et hän on aika vahvaluonteinen ja ehkä temperamenttinenkin.. Ehkä sellainen räiskähteleväkin jollain tavalla.. Kaikki asiat ei näy televisioruudun tälle puolen.. Ehkä ne oleelliset ja merkittävät asiat.. Siksi vähän vaikea saada kunnon kuvaa ihmisistä ja tilanteista.. Mut luulen et siinä on syy miksi Tero myötäilee.. Muuten saattaisi tulla jossain vaiheessa valtataistelu.. 2 yhtä vahvaa vastakkain..
Mut minulle kyllä kelpaisi sellainen Tero.. Voisi olla et hänenlainen sopisikin minulle.. Sellainen nallekarhumainen ja omalla tavallaan söpö.. :)- **~~~~
Ja tuo oli muuten ainoa viesti tälle palstalle tänään.. Muutenkin tosi vähän kirjoittelen tänne.. Heippa..
- naislogiikanopiskeli
Niin, terohan putosi pois kun ei osannut sanoa muuta kuin en tiedä ja kun putosi niin silti vaikutti pettyneeltä. Mutta voi olla että tiesi mitä haluaa mutta suusta tuli ulos vain en tiedä. Mutta tämä kai naisilla ärsyttää ja sitähän salla jauhoi yhden jakson.
Ihan samaa mieltä kyllä siitä, että tässä vain nähdään vain valittuja paloja kokonaisuudesta joten voi olla että kaikki ei täysin oikein välity. - **~~~~
naislogiikanopiskeli kirjoitti:
Niin, terohan putosi pois kun ei osannut sanoa muuta kuin en tiedä ja kun putosi niin silti vaikutti pettyneeltä. Mutta voi olla että tiesi mitä haluaa mutta suusta tuli ulos vain en tiedä. Mutta tämä kai naisilla ärsyttää ja sitähän salla jauhoi yhden jakson.
Ihan samaa mieltä kyllä siitä, että tässä vain nähdään vain valittuja paloja kokonaisuudesta joten voi olla että kaikki ei täysin oikein välity.No sehän oli vain Sallan oma toteamus Terosta.. Ja ehkä se oli niin et Tero oli Sallan seurassa sellainen. Ihmiset saattavat olla joidenkin ihmisten seurassa erilaisia. Niin kuin totesinkin tuossa et ehkä Tero myötäili vähän tarkoituksella Sallan suhteen..
Ja voihan olla et lopulta hän sit itsekin halusi pudota 'pelistä'. Sallahan kertoi et heillä oli ollut jotain kinaa Facebookissa.. Jos nyt oikein ymmärsin asian. En tiedä sit..
- 555up
Jaana ja Jermu vaikuttavat molemmat tosi hyviltä tyypeiltä.
Jermu, ainakin niissä pätkissä mitä näin, ei ole varmasti se kaikista sanavalmiin ja aina äänessä höpöttäjä-tyyppi, mutta ainakin minun kirjoissani erottuu edukseen. MIES.
Omaan makuun ei olisi nainen joka ei voi laittaa sormia keilapalloon, ettei kynnet mene.. muitakaan nähtyjä prinsessan elkeitä en jaksaisi.. - naislogiikanopiskeli
No jaa, itsellehän jäi juuri se kuva että Jermu on se on sanavalmis kaveri. Jotain pientä heittoa koko ajan ja jatkuvasti porukan keskipisteenä. Ei mitään huippuläppää, mutta sitähän naiset harvemmin kaipaavatkaan. Kuhan nyt jotain saa höpöttää ja nauraa.
- sinkuksi jäänyt
Kyllä MATISSA on munaa! Helkkarin komea nallekarhu. UPS!
- loogista sontaa
Ikuinen opiskelija ja vielä humaani, tuota epätoivoa ei voita mikään.
- Katsoin yhden
jakson ja jäi siihen. Naiset uskomattoman nirsoja. Luulevat itsestään liikoja. Eräskin nainen totesi "joo herra x on hyvä tyyppi, mutta täytyy vielä katsella onko ne muutkin miehet samanlaisia vai löytyisikö jostai vielä parempi" tjsp. Vanhaksipiikaksi jäävät kun lähestyvät jo 40vuotta
- mies32
Lyhyesti, ketkä olivat kaksi parasta miestä AP:n kuvauksessa? No Jermu ja Matti. Mikä on ensimmäinen tekijä mikä heitä näyttää yhdistävän? Liikunta, treenattu olemus joka näkyy jo kasvoista. Toinen tekijä? Ottavat rennosti, eivät yritä lässyttää liian romanttisia satuja autioista saarista.
Ensimmäinen yhdistävä tekijä, eli liikunta. Kaikkien saavutettavissa.
Toinen tekijä rentous, vähän vaikeammin saavutettavissa, mutta pitäisi onnistua jokaiselta ATM:ltäkin.
Omat johtopäätökseni tein aloituksen ja tämän esittelysivun perusteella:
http://yle.fi/ohjelmat/kortit/sinkkutanssit/sinkkutanssien-tanssiparit_2983.html
Moista hömppää en jaksa alkaa itse katsomaan, tarpeeksi pelottaa jo se, että joutuisi lähteä naisia tanssittamaan livenä.- Naislogiikanopiskeli
Aika pinnallisia oletuksia. Pitävät varmasti paikkansa ensivaikutelman suhteen, mutta ensivaikutelma ei pitkälle kanna
- Ap
Naislogiikanopiskeli kirjoitti:
Aika pinnallisia oletuksia. Pitävät varmasti paikkansa ensivaikutelman suhteen, mutta ensivaikutelma ei pitkälle kanna
Eli katsele ohjelmaa ja anna paremmat kommentit
- mies32
Naislogiikanopiskeli kirjoitti:
Aika pinnallisia oletuksia. Pitävät varmasti paikkansa ensivaikutelman suhteen, mutta ensivaikutelma ei pitkälle kanna
Ei mitään oletuksia, vaan selvä todellinen yhteys aloittajan analyysin ja miesten olemuksen välillä.
Se, että kantaako sporttisuus sitten onnelliseen yhteiseen hautapaikkaan asti, on tietysti asia erikseen, mutta ainakin se näyttää antavan hyvät eväät päästä yrittämään eteenpäin.
Jos ensivaikutelma ei toimi, ei suhdetta suuren osan naisista kanssa ikinä voi syntyä, vaikka myöhemmin miten hyvä olisi.
Eikä hyvä ensivaikutelma myöskään ole mitään pois myöhemmästä, vaan kyllä meidät ihmiset on koodattu lukemaan ensivaikutelma juuri niin, että siitä olisi apua pidemmänpäällekin. Eli todennäköisemmin sen kanssa, josta saa hyvän ensivaikutelman, yhteiselämä tulee olemaan onnellisempaa kuin sen kanssa, josta ei saa ensikiksejä. - ap
mies32 kirjoitti:
Ei mitään oletuksia, vaan selvä todellinen yhteys aloittajan analyysin ja miesten olemuksen välillä.
Se, että kantaako sporttisuus sitten onnelliseen yhteiseen hautapaikkaan asti, on tietysti asia erikseen, mutta ainakin se näyttää antavan hyvät eväät päästä yrittämään eteenpäin.
Jos ensivaikutelma ei toimi, ei suhdetta suuren osan naisista kanssa ikinä voi syntyä, vaikka myöhemmin miten hyvä olisi.
Eikä hyvä ensivaikutelma myöskään ole mitään pois myöhemmästä, vaan kyllä meidät ihmiset on koodattu lukemaan ensivaikutelma juuri niin, että siitä olisi apua pidemmänpäällekin. Eli todennäköisemmin sen kanssa, josta saa hyvän ensivaikutelman, yhteiselämä tulee olemaan onnellisempaa kuin sen kanssa, josta ei saa ensikiksejä.Aika pitkä aika siitä kun aloituksen tein, mutta jos muistan oikein niin jossain kirjoittelin siitä, miten ko ohjelma poikkeaa siinä suhteessa, että ohjelmassa tosiaankin on pakotettua yhdessäoloa. Ja muistaakseni jokainen nainen sanoi, etteivät jalat ole lähteneet alta, mutta positiivisia fiiliksiä ja kemioita on alkanut syntyä pikku hiljaa. Joten en usko että se ensivaikutelma on kaikista tärkeintä. Tottakai, baarissa tai vastaavissa paikoissa, joissa valinnan varaa riittää, se ensivaikutelma on todella tärkeä, mutta siihenkään ei tarvitse ulkonäköä vaan hyvin harjoitellut jutut, raha, status jne riittää.
Ja kyllähän väittäisin päinvastaista. Ne suhteet jotka ovat kaveripohjalta tai vastaavalta lähteneet, ovat tarjonneet onnellisempaa yhteiselämää, juuri sen ensi ihastuksen kustannuksella. Kuten sanonta kuuluu, pinnallisiin asioihin ihastutaan, sisimpään rakastutaan.
Mutta edelleenkin, katso ohjelma ja kommentoi sitten.
- Nojaaa1236
Elien tuli Sinkkutanssien miestenhaku. Mitä mieletä olette?
- Home-Boyz
Miehet olivat jotenkin rennompia ja hauskempia. Yllätyin positiivisesti näistä jätkistä.
- .-.-.-.---.-.-.--
Pari kertaa tullut katsottua ja piti käydä katsomassa ohjelman kotisivulta mikä oli kenenkin nimi.
Salla ja Eva ovat upeita mimmejä ja näin nelikymppisenä lähtisin kyllä tekemään tuttavuutta kumman tahansa kanssa, Jaana jäisi suoraan pois pelistä. Kyllä naisella pitää olla vaatimuksia miesten suhteen, en ainakaan itse halua olla yksi muiden joukossa, vaan niitä harvoja, jotka naiselleni kelpaavat. Tosin ei Eva ja Sallakaan nyt sellaisia ole, että kahta iltaa viitsisi piirittää, eli vähän tasokkaampaa silti haen. - lhlhlhllhlhlh
Äijien haku:
Etelän mies ainakin häpes sitä 19 vuotiasta pyöreähköä tyttöä, kun ne oli vaateostoksilla. Sitten vielä kehtas sanoa, ettei katsekohtakti toimi vaikka itse se oli se joka ei ottanut katsekontaktia. Eli pinnallinen espoopelle ja idiootti.
43 vuotias juntti on juntti. Vanhemmat ja taviksen näköiset leidit oli sille ilmaa....naiskavereita vaan. Mutta heti kun tuli se 33 vuotias trendimisu niin alkoi silmät kiilua päässä.
Paras tyyppi on se silmälasipäinen. Tasapainoisimman oloinen ja treffikumppani joka pääsi jatkoon on juuri hänen oloinen. Pykälää paremman näköinen kuin tavis.
Mutta merkillepantavin asia oli, että äijät valitsi kauneimmat naiset. Luonnollisesti. Seinäruusut jäi sinne seinille. - SwingIt
Katsoinpa jälkikäteen miesten haun ensimmäinen osa ja touhu näytti mallikkaammalta kuin naistenhaussa, josta en oikein innostunut. APn tavoin tässä näkyy monia pariutumisessa usein esiintyviä elementtejä. Miehet kommentoidaan ensiksi, vaikka arvostelu voi naisten näkökulmasta olla vähemmän osuva. Itse olen neljääkymppiä lähestyvä mies.
Faruk -23 v. Reipas ja ulospäin suuntautunut kaveri, joka oli miehistä selvästi paras tanssija. Jakson perusteella näyttäisi kovin kiinnittävän huomiota ulkonäköönsä ja pukeutumiseensa kovasti huomiota. En ihmettele, jos kotoa löytyisi ihovoiteita ja tukkaakin tulisi värjättyä, mutta näinhän se nykyaikana monilla tapana on. Laiha kukkakeppi, mistä useimmat naiset eivät pidä. Perusta on kuitenkin kunnossa, joten pari vuotta tiukkaa salitreeniä ja 10 kg lisää massaa tekisivät Farukille hyvää.
Juha -32 v. Sympaattisen ja rennon tuntuinen peruspositiivinen tyyppi. Ulkoiselta olemukseltaan melko tavallinen, joita tulee vastaan joka puolella. Kertoo harrastavansa monipuolisesti urheilua, mutta jäykähkön tanssin ja ikäisekseen selvästi erottuvan pallovatsan puolesta on ruokavalio ja aerobinen liikunta jäänyt vähemmälle huomiolle.
Markku -44 v. Miehekäs ja raamikas kaveri, jolla ei luulisi olevan vaikeuksia ainakaan ikäistensä naisten kaatamisessa. Vatsaa on Markullekin tullut, mutta on vuosiakin kertynyt enemmän. Ei kertonut oikein mitään itsestään, joten paha sanoa Markusta mitään enempää.
Yhteenvetona miehistä jäi positiivinen vaikutelma. Eiväthän nämä miesten top viiteen prosenttiin mahdu vaan otos tavallisista miehistä ja sen mukaan asiaa tarkastellaan.
---------
Naiset. Seuraava jakso tuleekin jo huomenna, joten vaikutelmat vain pudonneista henkilöistä. Muista sitten myöhemmin, jos ketju kerää kommentteja.
Katja -19 v. Vaikutti amisgimmalta, joka ei suuremmin innostunut paristaan. Muutenkin ei ihan täysillä näyttänyt olevan mukana. Selkeä pudotus, sillä vaihtoehtona ollut Mirva oli aktiivinen, iloinen ja reipas tapaus, mistä miehet lähes poikkeuksetta pitävät.
Päivi -40 v. Fiksun ja älykkään tuntuinen nainen. Mutta voi voi, seksikkyyttä ei Päivissä ollut nimeksikään. Tämä on juuri niitä tapauksia, jotka saavat kerta toisensa jälkeen nähdä, miten itseään tyhmemmät ja luonteeltaan ailahtelevammat, mutta paremmannäköiset naiset vievät miesten kaiken huomion. Mahdollisuuksia Päivilläkin olisi, mutta vaatisi hius- ja pukeutumistyylin perusteellista muutosta.
Anu -43 v. Mukavan ja iloisen tuntuinen rouva. Ulkomuodoltaan vaikuttaa sellaiselta, jonkalaisia valtaosa nelikymppisiä naisia on. Putosi, sillä Markku valitsi rahvaanomaisesti ja tyylittömästi pukeutuneen nuoremman trendimisun, Moonan. Valintaperustetta ei kerrottu, mutta luultavasti Markku kuvittelee Moonasta helppoa panoa itselleen. Minusta Anu olisi ansainnut mahdollisuuden toiselle kierrokselle, mutta eipä iloinen rouva näyttänyt mitenkään harmittelevan putoamistaan.
Naiset näyttivät lähes kaikki olevan jotenkin parempia kukin omalla tavallaan, kuin alkupuolisko kolme joka käänteessä kikattavaa mirkkua, jotka pääsivät valkkaamaan miehiä itselleen. - --
Oon erittäin samaa mieltä tosta Anun tippumisesta, ois ollu paljon parempi Markulle kuin Moona!!
Vähänkö muuten oli hyvät noi eilisen jakson kuntonyrkkeilyt!! - SwingIt
Kauniin viikonlopun päätteeksi katsoin Sinkkutanssien miesten haun toisen osan. Tanssina oli fusku. Jakso näkyy YLE-Areenasta http://areena.yle.fi/tv/1592934
Farukilta lipsahti yllättäen, että häellä on lapsi. Kertomatta jäi, kuka lapsesta huolehtii ja millä rahalla. Faruk ei ainakaan, sillä silloin näin tärkeä asia olisi tullut esille jo alkuesittelyssä ja 23 vuotias kouluttamaton jannu sosiaalialalta Espoon asumiskustannuksilla ei kummoisia elatusmaksuja pysy maksamaan. Mikä on todennäköisyys, että lapsi yh-äitineen on jätetty yhteiskunnan elätettäväksi isän huolehtiessa ulkonäöstään, harrastaessaan monipuolisesti ja bilettäessään etsii uutta naista esim. Sinkkutansseista?
Naiset taas…. Miehenä on myönnettävä, että uudet tulokkaat ovat kauttaaltaan fiksuja ja vanhatkin ovat samaa kaliiberia, joten jätän tilan säästämiseksi naisten kehumisen vähemmälle. Jos verrataan nyt mukana olevia naisia alkuvaiheen miehiin, niin kakkosvaiheen naiset vievät pisteet kotiin. Ettei vaan ole käynyt niin, että naisista oli ohjelmaan kova tunku, kun taas miehistä jouduttiin ottamaan suunnilleen jokainen, joka vain vaivautui ilmoittamaan itsestään?
Farukin naiset:
Mirva - 20 v. Reipas ja sanavalmis vauhtimimmi, jonka kyydissä eivät nössöt pärjää. Miten määrätietoisen miehen Mirva vaatisi kesyttäjäkseen? Putosi toisella kierroksellaan.
Meri - 28 v. Tämäkö on stereotyyppi kliseisestä käsitteestä ”fiksu, kaunis, korkeasti koulutettu sinkkunainen”? Huomatkaa, millä määrätietoisuudella Meri esitti pelin jälkeen jatkoja, mikä yllätti kurdimiehen täysin. Heivaako Meri yhtä määrätietoisesti pellolle tarpeettomaksi käyneet miehet ja mikä on toimintatapa tulevaisuudessa mahdollisessa avioeron yhteydessä tapahtuvassa (miehen) omaisuuden osituksessa? Muodostaa Farukin kanssa täysin epäsopivan parin, joten onko Merin tavoitteena pelkkä kisan vieminen kunnialla päätökseen? Jatkoon.
Juhan naiset:
Marjo - 23 v. On se mukava. On se nätti. On se viehkeä. On se söpö. Tuikiharvinainen tapaus, joka kelpaisi minullekin kolmekymppisenä versiona, mutta mistä sellaisen enää löytäisi? Sen tiedän, että pk-seudulla näitä helmiä ei ole missään ikäluokassa. Juhalle kävi mäihä. Kuka on se nainen, joka pystyisi pudottamaan Marjon kisasta? Jatkoon, kisan loppuun asti.
Meri - 27v. Naiset, katsokaa tätä! Otetaan 1 kpl tavallinen nainen, pidetään vartalo kunnossa, kehitetään tyylitaju aistikkaiden, itselleen sopivien vaatteiden ja pitkähkön, siistin hiusmallin valinnassa. Tuloksena saadaan Meri, joka pesee pääosan sisaristaan mennen tullen. Loistoesimerkki naisesta, joka osaa pelata geneettisessä jaossa saamansa kortit oikein. Putosi heti, sillä vastassa oli Marjo.
Markun naiset:
Moona - 33 v. Hoikkavartaloinen Moona todistaa vääräksi naisten kestoväitteen, että raskaus tuo automaattisesti lisää 10 kg, joita on mahdoton karistaa pois. Pisteet Moonalle tästä. Valitettavasti muodinmukaiset kuteet eivät aina merkitse hyvää makua. Hieman muovisen oloinen bilebabe. Kuka tykkää, kuka ei. Putosi toisella kierroksellaan.
Kirsi - 43 v. Miksi ihmeessä naisten pitää hiemankin ikäännyttyään ihan välttämättä leikata hiuksensa lyhyeksi lähes miesmalliin? Yhdessä voimakkaan ruumiinrakenteen kanssa syntyy maskuliininen olemus, johon normiheteromiehen on kovin vaikea syttyä. Jatkoon.- laki ja järjestys
Muslimiukko Faruk tappaisi(kunniamurhaisi) muslimisiskonsa jos se tanssisi valkoisen vääräuskoisen(ei-muslimi) suomalaisen miehen kanssa. Miten tuollaiselle muslimirasistille hommataan vaaleata suominaista ja vielä lupamaksun maksajien rahoilla?
- hahhahhahahahah
laki ja järjestys kirjoitti:
Muslimiukko Faruk tappaisi(kunniamurhaisi) muslimisiskonsa jos se tanssisi valkoisen vääräuskoisen(ei-muslimi) suomalaisen miehen kanssa. Miten tuollaiselle muslimirasistille hommataan vaaleata suominaista ja vielä lupamaksun maksajien rahoilla?
Pillukateutta poteva peräkammarin persurunkkari itkee rasismista, hupaisaa.
- djdjd djdjd djdj
Markussa yllätti positiivisesti se, että valkkasi jatkoon Kirsin, jonka kanssa ei kemiaa, kuin muovisen trendbaben Moonan.
Juha on mukava, mutta ei ollenkaan Marjon tasoinen. Marjossa yhdistyy jännällä tavalla tavismaisuus nukkemaiseen sievyyteen. Juha taas on ulkonäöltään tavisten tavis.
Merin olemus olin jotenkin aika jäykkä, vrt. sulokas Marjo. Marjo olisi naisista eniten Farukin tasoinen, joka on nätti poika. - muslimukot rasisteja
djdjd djdjd djdj kirjoitti:
Markussa yllätti positiivisesti se, että valkkasi jatkoon Kirsin, jonka kanssa ei kemiaa, kuin muovisen trendbaben Moonan.
Juha on mukava, mutta ei ollenkaan Marjon tasoinen. Marjossa yhdistyy jännällä tavalla tavismaisuus nukkemaiseen sievyyteen. Juha taas on ulkonäöltään tavisten tavis.
Merin olemus olin jotenkin aika jäykkä, vrt. sulokas Marjo. Marjo olisi naisista eniten Farukin tasoinen, joka on nätti poika.Eipä taitaisi kurdinaista naurattaa, sukulaisukkojen tappouhkaukset niskassa ja vain siksi, että olisi erehtynyt tanssimaan vääräuskoisen miehen kanssa! Taitaa se pillukateus riivata enempi niitä muslimiukkoja...
- internettiiiiiiiiii
muslimukot rasisteja kirjoitti:
Eipä taitaisi kurdinaista naurattaa, sukulaisukkojen tappouhkaukset niskassa ja vain siksi, että olisi erehtynyt tanssimaan vääräuskoisen miehen kanssa! Taitaa se pillukateus riivata enempi niitä muslimiukkoja...
opettele vastaamaan oikeaan viestiin, peräkammarilainen umpiosta.
- feministinainen
internettiiiiiiiiii kirjoitti:
opettele vastaamaan oikeaan viestiin, peräkammarilainen umpiosta.
Faruk on ruma kuin musta piru, pthyi vittu!
- SwingIt
Ohjelman sijoitus perjantai-iltaan on katsojalukujen kannalta huonosti ajateltu. Kuka sinkku kauniina kesäviikonloppuiltoina televisiota katsoisi, kun on parempaakin tekemistä!
Tuotantoyhtiö on herännyt, lukevat ilmeisesti palstan kommentteja! Farukin henkilöselostus on uusittu ja tällä kertaa muistetaan puhua lapsesta ja perhearvoista. Liian myöhään, ellei sitten loppuvaiheessa ilmene, että Faruk asuukin yhdessä lapsensa äidin kanssa ja tuotantoyhtiö oli edustavien nuorten miesten puutteessa turvautunut harrastelijanäyttelijän apuun! Ymmärrettävää, mutta vähän epäreilua Farukin pareina olleiden sinkkunaisten kannalta. Katsojille kerrotaan ”parin löytäneen toisensa uudelleen”.
Markku lisää koko ajan pelimieselkeitä, mikä ei ole yllätys.
Uudet naiset, tanssina tällä kertaa cha cha:
Jenna - 18 v. Nätti kilpapyöräilijä ja ohjelman nuorin osanottaja, joka on osallistunut johonkin missikisaankin. Jostain syystä Faruk ei ollut yhtään kiinnostunut, haukotteli ja katse kierteli neidin seurassa, joten se siitä. Pudotus ilman selvää syytä.
Heidi - 31 v. Pirteän oloinen tavisnainen, jonka henkilökuva jäi puutteelliseksi. Selvä pudotus, joka oli valitettavaa Heidin kannalta. Juhan puheet valinnan vaikeudesta ovat pelkkää teatteria sillä mies olisi täyshullu, mikäli pudottaisi kisan alusta alkaen mukana olleen Marjon.
Anita - 38 v. Useat kolmikymppiset naiset ovat ehtineet jo katkeroitua parisuhdekokemuksiinsa, mikä valitettavasti näkyy ulospäin. Anita on onnistunut pysymään avoimena ja juuri sen verran naisellisena, että jatkoon pääsystä Markun parina ei ollut mitään epäselvyyttä.
Valinnat olivat Juhan ja Markun osalta selvät heti jakson alussa ja Farukinkin kanta selvisi viimeistään Linnanmäen alkumetreillä. Ohjelma on muuttunut lopullisesti tylsäksi. - nine yard
SwingIt - kerro itsestäsi ja taustasi`?
- SwingIt
Miksi? Ja kuka kysyy?
- SwingIt
Jatketaan aiheen repostelua, kun uusi naisehdokas saatu kehiin. Tällä kertaa tanssina oli tango.
Tango on nelikymppisen Markun suosikkitanssi jo ihan miehen itsensäkin kertomana ja hänellä on vuosien saatossa melkoinen määrä tanssikilometrejä takana. Tällä kertaa harjoituksissa partneri ei oikein ollut tyytyväinen, jonka seurauksena Markku ilmoitti partnerinsa kälättävän jatkuvasti. Joopajoo, oikeaoppinen tango vaatii hyvän ryhdin ja keskivartalon tiukan paketin. Kuvaruudun mukaan Markku hiihteli selvässä etukenossa vasen käsi eteen ojennettuna, joten takakenoon joutuvan naisen on todella vaikea tanssia siinä asennossa. Kokemus ei läheskään aina tarkoita samaa kuin osaaminen ja Markku käsittänee tangon jonkinlaiseksi kututanssiksi. Naisen kälätys on epämiellyttävää kuunneltavaa, mutta tällä kertaa oli aihettakin.
Saatiin uusi nainen kilpailemaan Juhan suosiosta.
Sonja – 37 v. Hoikka räväkkä nainen, jonka tunnusmerkkinä oli estoton ja kovaääninen rempsakka nauru. Kuulemma aito sinkku, joka ei vielä ole löytänyt sitä oikeaa. Best-before-date on jo takanapäin joten olisi syytä löytyä pikapuoliin sillä homma ei tästä enää parane. Aavistuksen huolimaton yleisilme, joka sopii hyvin lähiöpubiin, mutta Teatterin tai Kallen baaritiskillä ei ilman lisäpanostusta ole jakoa. Jatkoon.
Niinpä vain kävi, että Sonja pudotti suloisen Marjon, 23 v, pois kisasta. Veikkasin Marjon pysyvän loppuun asti, mutta olin väärässä. Unohdin sen, että vaikka miehet ovat valitsijoina kisassa, niin lopullisen valinnan tekee lähes aina nainen ja Marjon valinta ei ilmeisesti kohdistunut tavis-Juhaan. Tavis on Marjo itsekin, mutta söpö sellainen ja mahdollisuudet ovat parempaankin mieheen. No, Marjo on vapaa, siitä vain kiinni. Kelpaisi itsellenikin, mutta on hieman liian nuori.
Tuotantoyhtiö ei ole näyttänyt muuta yleisöä, mutta Virrat oli poikkeus. Kovasti oli kypsää porukkaa. Paikalla oli kokonaista yksi henkilö, joka oli alle 60-vuotias.- Hohhohhaa
Kuka ikinä oletkaan, luulen tietäväni susta jo aika paljon. Ensin piinasit Farukkia tietämättä ihmisestä mitään. Sitten joka jaksossa alkoikin näkyä Farukin aitous ja nyt sitten sulla ei oo mitään sanottavaa siitä. Taisi jakso 10 olla sinulle shokki. Onko sulla muuten aavistustakaan tuollaisen projektin tuotatovaiheista? Ei taida olla. Ehkäpä sinuna hankkisin elämälleni muuta sisältöä, kuin täällä netissä muiden elämää analysointia. Ainii, uusi tyttö oli Soile ei Sonja. Hyvin näytät katsoneen sarjaa :D
- SwingIt
Niinpä onkin, olen pahoillani erehdyksestä Soile! Sorry tästä.
Tarkoituksena oli analysoida parinmuodostusta eli kuka pariutuu kenenkin kanssa ja millä perusteella. Voihan asian toisinkin ymmärtää, joten puhutaan siltä kantilta. Ihmiset, jotka vapaaehtoisesti ilmoittautuvat koko kansalle esitettävään realityohjelmaan, alistuvat tietoisesti myös siitä seuraavalle positiiviselle, että vähemmän positiiviselle kommentoinnille. Kun nyt Farukin nimenomaan mainitsit, niin sanoin alussa hänen olevan reipas ja ulospäin suuntautunut kaveri, joka oli (ja on muuten edelleen) miehistä selvästi paras tanssija. Vaikka onkin minusta liian laiha, niin sanoin myös perustan Farukilla olevan kunnossa. Myöhemmät kommenttini koskevat hänen perhekiemuroitaan. Oletusarvoisesti tuon ikäinen sinkkumies on lapseton, joten asian mainitsematta jättäminen heti alussa on minusta omituista. Lapsiasian peittelyä lukuun ottamatta en ole mielipidettäni Farukista muuttanut, joten turha sitä on toistaa.
Kun ketju ei näytä herättävän yleistä kiinnostusta, niin voinkin yleisön pyynnöstä lopettaa tähän.
Hyvää päivän jatkoa sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626027Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813526Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242691- 212169
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61669Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85127281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201236- 261117