Ovatko kaikki kristityt papit, paimenet, kirkkoherrat,

piispat jne, pedofiilejä?

TV1 Ma 09.07.2012 klo: 21.30
Dokumenttiprojekti:Hyväksikäytetyt pojat
Kahden katolisen sisäoppilaitoksen entiset oppilaat Britanniasta ja Afrikasta kohtasivat internetin avulla. Muistot eivät olleet kultaisia: sama opettaja oli hyväksikäyttänyt monia heistä. Hellittääkö kipu koskaan? T: BBC
356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valitettavasti näin on. Seurakuntien johtajiksi pyrkivät ja valikoituvat lähes 100%:sti pedofiilit. Tästä on runsaasti näyttöä.

Äänestä
  • Ei pidä yleistää. Tuossa aloituksessa oli maininta, sama, ts. yksi henkilö, ei kaikki.
    Ei katolisista ole kuin joku harhassa. Maailmassa on myös pedofilejä, eli joku ihmisessä on ongelmana, että tuollainen suuntautuminen on ihmisen vinouttanut.

    Uutisointi HS.fi

    TS: Suomeen ehdotetaan pedofiilien avohoitoyksikköä
    8.7.2012 7:55 | 4 |
    STT
    TURKU. Åbo Akademin psykologian asiantuntijat haluavat perustaa Suomeen pedofiilien avohoitoyksikön, uutisoi Turun Sanomat. Yksikössä tarjottaisiin ryhmäterapiaa ja mahdollisesti myös lääkehoitoa 15-20 henkilölle.
    Asiantuntijat esittelevät lähiaikoina oikeusministeriölle hankkeen hoito-ohjelmaa ja noin 450 000 euron kustannusarviota. Yksikkö sijoitettaisiin Helsinkiin, ja se toimisi kustannusarvion mukaisella rahoituksella kaksi vuotta. Avohoitoyksikköön hakeuduttaisiin vapaaehtoisesti, ja hoito olisi maksutonta.
    Hankkeeseen on otettu mallia Saksasta, jossa on käynnissä kaksi avohoito-ohjelmaa sellaisille pedofiileille, jotka eivät ole syyllistyneet rikoksiin. Nämä pedofiilit ovat tietoisia seksuaalisesta kiinnostuksestaan lapsia kohtaan, mutta he eivät halua tehdä rikoksia.
    Helsingin Sanomat | [email protected]
    http://www.hs.fi/kotimaa/TS Suomeen ehdotetaan pedofiilien avohoitoyksikköä/a1305581560152

    Satoja nettipedofiilejä löydetty suuroperaatiossa
    4.7.2012 11:20 | Päivitetty 4.7.2012 19:13 | 2 |
    STT
    Satoja netissä toimivia pedofiilejä on löydetty poliisin maailmanlaajuisessa yhteisoperaatiossa.
    Lähes vuosi sitten alkanut operaatio on toteutettu 141 maassa. Sen aikana pelkästään Itävallassa on löydetty 272 epäiltyä, kertoo Itävallan poliisi.
    Tutkimukset alkoivat Luxemburgista, kun paikallisen palvelimen operaattori ilmoitti viranomaisille kahdesta nettisivustosta, joilla oli runsaasti lapsipornoa.
    Poliisitutkimuksissa ilmeni, että sivustoilla oli asiakkaita ympäri maailmaa.
    Itävaltalaisepäillyt ovat 17–70-vuotiaita miehiä. Poliisin mukaan miesten taustat ovat hyvin vaihtelevia, ja joukossa on opettajia ja päiväkotihenkilöstöä. Kaikkien hallusta löytyi lapsipornokuvia tai videoita. Poliisin mukaan kaksi on myös syyllistynyt lasten hyväksikäyttöön.
    Itävallan poliisi ei kertonut, minkä muiden maiden kansalaisia vyyhteen on sotkeutunut, ei myöskään kaikkien epäiltyjen määrää.
    Helsingin Sanomat | [email protected]

    http://www.hs.fi/ulkomaat/Satoja nettipedofiilejä löydetty suuroperaatiossa/a1305580393620


    Ei kannata syytellä, vaan taistellaan kaikki asian eteen.
    Väärintekijä voi peittää tekonsa, ettei edes lähellä olijat tiedä ongelmasta.
    Juristin pitäisi käsittää asiat, ettei kannata jurista väärähenkisenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairaat uskonnot kirjoitti:

piispat jne, pedofiilejä?

TV1 Ma 09.07.2012 klo: 21.30
Dokumenttiprojekti:Hyväksikäytetyt pojat
Kahden katolisen sisäoppilaitoksen entiset oppilaat Britanniasta ja Afrikasta kohtasivat internetin avulla. Muistot eivät olleet kultaisia: sama opettaja oli hyväksikäyttänyt monia heistä. Hellittääkö kipu koskaan? T: BBC

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu