Siilinjärven suuri poika Jyrki Kataisella oli lukiossa lyhyt matematiikka ja päästötodistuksessa arvosanana kuusi. Tälläinen mies johtaa Suomen EU-politiikkaa, ei ihme että kaikki menee päin helvettiä. Miten tuollainen mïes voi olla Suomen pääministeri?!
Kataisella lyhyt matikka ja numerona kuusi
Jotain rajaa
38231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
En ymmärrä, miksi Jyrki Kataisen matematiikan arvosanaan ylioppilastutkintotodistuksessa koko ajan viitataan kaikissa nimettömissä teksteissä. Jokainen edes alkeellisesti sivistynyt kun tietää, että ne matemaattiset kaavat valtion talouslaskelmiin lasketaan ministeriöissä ja yliopistoissa, eikä ministeri Kataisen ( tai esimerkiksi vaikkapa valtiovarainministeri Urpilaisen) vastuulla mitkään valtion budjetin laaditut laskelmat edes ole. Joku Teuvo Hakkarainenko siellä sitten pitäisi olla; joku peruskoulun keskeyttänytkö muka olisi "enemmän" taloudesta tajuava, kuin kukaan jonkun virallisen yliopistotutkinnon suorittanut ministeri, olkoot matematiikan arvosana ministereillä sitten lukiotodistuksessa mikä vain? Tuskin Katainen minään talousasiantuntijana on edes yrittänyt olla, kun hänen tehtäväänsä ja erityisosaamiseensa ei matematiikka liity, mutta toki Katainenkin osaa tulkita tilastoja, koska kaikissa yliopistoissa hänen alaltaan on pakko ne osata, tai muuten ei tutkintoa tipu - vaikkei olisikaan matematiikan kympin arvosanan kirjoittaja.
väärennökset jos niistä olisi joutunut vastuuseen niin ei olisi ministerinä. Youtubessa on video jossa Katainen leikkii asiantuntijaa ja selittää lamasta käsiään heilutellen että nyt on ihan normaali laskukausi näin tää talous menee aina ja vuoden 2010 alusta alkaa uusi nousukausi. http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Todella uskottava hyypiö.
www.velkakello.fi
Kokoomus ongelma on epäisänmaallisuus ja piittaamattomuus ja kyvyttömyys hahmottaa asioita:
http://www.youtube.com/watch?v=jyVhTpWOS14
Tämä edellinen oli Kokoomuksen 'valtiosihteerin' tms. jos ei itse miehen vastaus, mikä tosiaan pitää paikkansa.
Katainen on vain kumileimasin, ja juoksupoika oman ministeriönsä asioissa!
Vaikka esittääkin 'suurta ja merkittävää' poliitikkoa, miten vaan savolainen naama kiiltäen vaimon rasvoista voi olla!
*Uurteet syvenee... näppylät lisääntyy joka merkki epävarmuudesta ja stressistä näkyy!
Kyllähän siellä hallinnossa on porukkaa laskemaan.
Noin esimerkkinä: Aatu hyökkäsi Venäjälle,hallinto laski mitä laski, ja turpiin tuli.
Eli jos keula näyttää suunnan,niin turha sitä on hallinnolle syyksi sysiä.
Siksi Kataisen lyhyt matikka ja siinäkin vain kuutonen on merkittävä, että matematiikan osaaminen korreloi vahvasti älykkyyden kanssa.
Jos ei edes pitkässä matematiikassa pärjää, ei ole kovin älykäs.
On mahdollisuuksia korkeintaan joksikin sosiologiksi tms. huuhaa-alalle. Tieteistä ei siis ainakaan kannata haaveilla.
Entäs kirjotukset?
Matkaa On.
eivät voi toimia, joten jos haluatte pelastua tiedätte mitä.
Miksei koskaan demareiden todistusten numeroita julkaista.?
Demari pääsee ministeriksikin vaikka valehtelisi olevansa ylioppilas, eikä olekaan.
Onko demareissa paljonkin näitä valeylioppilaita,
esim. missä Bakmannin ja heinäluoman todistulset, kukaan ei ikinä ole niitä nähnyt?
Onhan ne julkaistukin. Urpilaisella oli laudaturin paperit. Silti melkein yhtä hölmö kuin Katainen.
Kyllä matemaattinen lahjakkuus heijastelee yleistä älykkyyttä. Ja päinvastoin.
Joo muttei tuossa hommassa tarvita älykkyyttä.
Niin minustakin heijastelee matemaattinen älykkyys yleistä älyä, eli jos joku - kuka tahansa olisi vaikka laajasta lukiomatematiikasta kirjoittanut esim. laudaturin Suomen mistään lukiosta, ihailisin sellaista ja sitä suoritusta, mutta lukioikäiset ovat vielä aika keskenkasvuisia ja kaikkia ei edes siinä iässä vielä kiinnosta koulu erityisesti, eli kuka kuvittelee, etteikö moni voisi päätyä ja olla vaikka myöhemmin yliopistossa matemaattinen nero - jos vaikka matematiikan arvosana lukiotodistuksessa olisi ollut vaikka viisi. Kuule on esim. paljon huipputiedemiehiä, joita on aluksi luultu idiooteiksi, mutta kun he ovat päässeet tasoiseensa seuraan ja riittävän älyllisesti haastaviin oppimisympäristöihin, niin jo on löpinät loppuneet. Tuossa juuri pari kuukautta sitten uutisoitiin lehdissä esimerkiksi jostakin teinipojasta, joka oli ratkaissut jonkun äärimmäisen älykkäiden tiedemiesten tiedeyhteiöissään täysin selvittämättömänä vuosikymmenten ajan pitämän kaavan tuosta vaan.
Julkisesta taloudesta ja maailmantaloudesta kuitenkin jotkut Teuvo Hakkaraiset ihan tasan tarkkaan ymmärtää vähemmän, kuin vaikka Katainen.
Matemaattisesti lahjakkaat ovat yleensä syrjäänvetäytyviä sekopäitä.
Sellaisella ei ole mitään tekemistä älykkyyden tai ainakaan viisauden kanssa.
Ihmisillä on erilaisia lahjakkuuksia,
harva on hyvä kaikessa, mutta jokainen lienee hyvä jossakin,
vaikka sitten toisten parjaamisessa kuten aloittaja.
äly 4.
itse akateemisesti koulutettu, ei sinulla ole varaa puhua kenestäkään mitään.
olla jo akateemisesti koulutettu että saisi arvostella asiankirjaväärentäjää joka kantaa verorahat Saksan pankkiireille? Suomessa ei varmasti ole kovinkaa montaa ihmistä joka ei olisi pärjännyt Kataista paremmin tehtävissä joissa Katainen on ollut.
Voin kertoa, että jos muka et "tiedä", että ei kukaan akateeminen ole niin alisivistynyt, että kirjoittaisi tuollaisen avauksen. Mulle usein jotkut mun omatkin, esim. jotkut ei- akateemisten kanssa naimisissa olevat ja muut tuntemani sanovat, että on sosiaalisesti "ärsyttävää", kuinka muka "korostan" älyä ja arvotan liikaa akateemisuutta ihailemani akateemisen älyn eduksi, mutta en arvota. Todän, etä monet amiikset on tasan tarkkaaan satra kertaa älykkäöpiä, kuin esimerkiksi minä itse. Sen kuitenkin vaan _tietää_, _jos_ itse on akateeminen, että kukaan akateeminen ei halveksu kirjallista ilmaisua, eli kukaan akateeminen - sori toisin kuin monet amikset - ei pitäisi normaaleina avauksia, joita tällä nimettömällä foorumilla on, eikä laatisi sellaisia - koska miten muka vihakirjoittelu edistää _älykkään_ haluamaa keskustelua erilaisista aiheista? _Älykäs_ haluaa nimettömästäkin tällaisesta keskustelusta joitakin ajatuksia tai näkökulmia ja keskusteluun osaa ottaessaan, vaihtaa ajatuksia - ei "provoilla" tai leikkiä "henkilöleikkejä" tai mitään sellaista sairasta.
" Todän, etä monet amiikset on tasan tarkkaaan satra kertaa älykkäöpiä, kuin esimerkiksi minä itse. Sen kuitenkin vaan _tietää_, _jos_ itse on akateeminen, että kukaan akateeminen ei halveksu kirjallista ilmaisua,"
Jos jokin, niin tuo lause "halveksii kirjallista ilmaisua":)
Et ole näköjään akateemisista piireistä itse. Siihen kuulu näet akateeminen vapaus.
Noin yksinkertaiselta ihmiseltä, joka kuvittelee olevansa jotenkin muita fiksumpi, löytyy ainoastaan k u s t a korvien välistä....
Sehän on se Jäpätäti haloskiimari pressapalstalta, samat jutut vuodesta toiseen.
Ei se osaa kun käydä joka palstalla haukkumassa käyttäen eri nimiä.
tässä kuva,
http://farm6.staticflickr.com/5464/7401033582_30919bdccc_c.jpg
SDP-logo takissa, eikö olekin kipeän näköinen!?
sen voi pongata SDP.n vaaliteltasta ja homokulkueista!
homokulkueissa yhdessä Stubbin kanssa?
Minulla on pitkä matikka ja arvosanana 6. (kävin ainakin 12 kurssia läpi) . Olisinko parempi ehdokas hoitamaan asioita?
Olet. Toi osoittaa älykkyytesi paljon korkeammaksi kuin lyhyen matematiikan 9. (Kympin siinä saaneet nyt voivat olla mitä vain tyhmästä älykkääseen, mutta harvemmin älykkäät lyhyttä matematiikkaa valitsevat.)
Kyllä pitkän matikan kutonen aina päihittää minkä hyvänsä lyhyen matikan numeron. Lyhyt matikka lukion läpäisemiseen ei taida tarvita entisajan kansakoulun kurssia korkeampaa osaamista saatikka älykkyyttä.
Pitkän matikan 6 vastaa lyhyen 8:aa.
Eipä pidä paikkaansa. Koko lyhyt matematiikka on lähes sama kuin peruskoulun yläastematematiikan kertaus. Ei ole paljoa siitä laajempi. Lukion 1. kurssin hyvällä arvosanalla suorittaneet ovat pätevämpiä kuin lyhyen matematiikan 10:llä suorittaneet.
Vilkaiskaa niitä lyhyen matikan kirjoja vaikka kirjastossa. Ei voi kuin nauraa, millaisella pääsee lukiosta läpi...
Vähimmäisvaatimus pitäisi olla 6 pitkän matematiikan kurssia hyväksytysti, ja kirjoituksista pitkä matikka kaikille.
Miksei koskaan demareiden todistusten numeroita julkaista.?
Demari pääsee ministeriksikin vaikka valehtelee olevansa ylioppilas.
Onko demareissa paljonkin näitä valeylioppilaita,
esim. missä Bakmannin ja Heinäluoman todistukset, kukaan ei ikinä ole niitä nähnyt, onko niitäkään edes olemassa, vaikka ovat olleet ministereinäkin?
Katainen ole erottanut sitä ministeriä, oliskohan syynä että itsellään on taustalla asiankirjaväärennöksiä ja vastaavaa?
http://www.adressit.com/vetoomus_jyrki_kataisen_erottamisesta
kaikki Suomen puolueet ovat sionistien johtamia
Shalom!
VALTAKUNNANSYYTTÄJÄNVIRASTO PÄÄTÖS 01/29
syyttämättä jättämisestä
PL 333, 00181 HELSINKI
Puhelin 09-1608 8828 Fax 09-1608 8808
4.6.2001 Asiano: R 01/20
Syyttämättä jätetty KATAINEN, JYRKI TAPANI, 14.10.1971
Asianomistajat POHJOIS-SAVON KOKOOMUS RY, OLLILA, SANNA KRISTIINA NISSI, MIKKO JOHANNES ISOTALO, HANNU ANTERO
Syyksi luetut rikokset ja lainkohdat
LIEVÄ VÄÄRENNYS
27.11.1999 KUOPIO
2400/R/705/00
Rikoslaki 33 luku 3 §
En ota kantaa Kataisen aivotoimintaan. Mutta jos joku väittää hänen toimineen Suomen hyväksi rahankylvössä,niin sanon että umpihullu
Ja kuinka suuresta summasta oli kyse tuossa väärennöspaperissa? Monta kun on osanottajaakin hirveässä lapussa!
Kataisenkin pitäisi hukata kaikki todistukset ja muut paperit, niin olisi jo Guzeninan tasoa!