Olen havainnut, että vuosien aikana olen saanut tietyntyyppisiä oireita, jos oleskelen rakennuksissa, joilla on ikää kertynyt. Yksi yhteinen tekijä on ollut se, että nämä rakennukset kaikki ovat olleet lautarakenteisia. En väitä, että kyseisissä taloissa olisi mittavia kosteusvaurioita, epäilen enemmänkin, että olen itse erittäin herkistynyt oireilemaan.
Vasta nyt tällä viikolla, kun tietyt oireet tulivat voimakkaaksi osasin yhdistää oireet homeeseen ja mikrobeihin. Joudun työtehtävissäni käymään usein kiinteistöissä, mutta en olisi ikinä uskonut, että muutaman tunnin vierailu voi aiheuttaa näin voimakkaat reaktiot:
- kurkun kirvely
- jatkuvat äänen selvittämisen tarve
- silmien erittäin voimakas kirvely (lähes mahdoton ajaa autolla käynnin jälkeen)
- pahoinvointi
- väsymys
- poskiontelon tulehdus vaikka ei ole ollut flunssaa
- lihas- ja nivelsäryt, johon on pakko ottaa särkylääkettä
- kuumeinen olo
- päänsärky
- niskasärky
Omituisin ja voimakkain oireeni on erittäin kova kipu takaraivossa kallon rajassa. Tuntuu siltä, että ylimmässä niskanikamassa olisi välilevy pullistunut.
Kipu on järkyttävä.
Nämä oireet häviävät, kun en vieraile lautarakenteisissä kiinteistöissä, jotka ovat ikääntyneitä. Sen vuoksi epäilen, että olen herkistynyt tietylle mikrobille, josta todennäköisesti muut ihmiset eivät saa mitään oireita.
Tämän kertainen oireilu sai alkuunsa, kun vierailin kaksi kertaa lyhyen ajan sisällä talossa, jossa voisi jo yleissilmäyksen avulla epäillä kosteusvaurioita, koska talon kunto oli erittäin huono. Mainittakoon, että en silloin osannut itse yhdistää aikaisempia oireilujani ollenkaan mikrobi altistukseen, joten psykosomaattisesta oireilusta ei ole kyse. Vasta nyt kun tulin todella kipeäksi ja aloin muistelemaan että vuosien aikana minulla on ollut vastaavia oireita, joita olen ihmetellyt, osasin yhdistää ne altistukseen.
HOMEOIREITA?
4
187
Vastaukset
"Vasta nyt tällä viikolla, kun tietyt oireet tulivat voimakkaaksi osasin yhdistää oireet homeeseen ja mikrobeihin. Joudun työtehtävissäni käymään usein kiinteistöissä, mutta en olisi ikinä uskonut, että muutaman tunnin vierailu voi aiheuttaa näin voimakkaat reaktiot"
- Juuri samastahan se Pirinenkin kertoo, lainaus:
"Homevaurioita tutkivien asiantuntijoiden on helppo uskoa homeiden negatiivisiin terveysvaikutuksiin. Viimeistään siinä vaiheessa kun vauriotutkija sairastuu astmaan, hän alkaa käyttää aktiivisesti erilaisia suojavälineitä. Itsekin tyhmyyksissäni käytin hajuaistiani monta vuotta jäljittäessäni homevaurioituneita materiaaleja taloista. En vieläkään tiedä mitkä mikrobit minulle aiheuttavat terveyshaittoja, mutta joissain taloissa niitä tulee. Minä havaitsen varmimmin hometalon siitä, että kasvoja alkaa kirvelemään hetken oleilun jälkeen ja seuraavaksi nenä menee tukkoon. Yksi omituisimmista, mutta onneksi vähän harvinaisempi ilmiö, on voimien totaalinen katoaminen parin tunnin työskentelyn jälkeen. Vaikka kuinka on käynyt syömässä ennen kohteeseen menoa ja vetää energiapatukkaa naamariin, niin voimat katoavat kropasta. Totaalinen väsymystila. Joskus kotimatkalla on täytynyt pysähtyä nukkumaan tienposkeen, kun ei ole jaksanut ajaa autoa! Onneksi kuitenkin havahduin ajoissa suojavälineiden käyttöön ja olen selvinnyt pahemmilta sairauksilta. Näin ei asia ikävä kyllä ole kaikkien kollegoideni kohdalla, vaan osa on saanut elinikäisen astman, nuhan tai muun sairauden."
Ks. http://homepakolaiset.fi/tarinat.html"Onneksi kuitenkin havahduin ajoissa suojavälineiden käyttöön ja olen selvinnyt pahemmilta sairauksilta. Näin ei asia ikävä kyllä ole kaikkien kollegoideni kohdalla, vaan osa on saanut elinikäisen astman, nuhan tai muun sairauden."
- Joku sanoi minulle vastikään, että kun homeen saa kerran elimistöönsä, se ei lähde koskaan pois. Kauhuskenaario voi olla lähempänä totuutta kuin valheet, joita meille syötetään...
Ks.
SATA SIENTÄ PER LÄRVI!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10451543
Jokaisessa ihmisessä on n. 100 sienilajia:
http://homegate2011.blogspot.com/2012/02/dokumentti-sienet-ovat-elaman-ja.html
Modern Marvels: Mold & Fungus
http://www.youtube.com/watch?v=57dDybIisn0sanasinko kirjoitti:
Suomi24:n linkkien kanssa ongelmaa, ei toimi.
"Suomi24:n linkkien kanssa ongelmaa, ei toimi."
Suoraan selaimen osoitekentästä kopioituna keskustelu.suomi24.fi/ ei toimi eikä http://www.keskustelu.suomi24.fi/. Oltava näköjään muodossa http://keskustelu.suomi24.fi/.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011641
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581061Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140964- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75775Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä343736Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732