humektan perusvoide

Onko kellään kokemuksia, onko hyvä?:)) mulla on sekaiho ja oon 16v.
121243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ihan peruskamaa, ei mitään vikaa. Käy hyvin rasvoittuvalle iholle. Ei sisällä mitään turhaa.

Äänestä

akneihoiselle!kokeile mielummin agualan-l:ää

Äänestä

Saman sarjan Aqualanilla (ei Aqualan L) voi myös puhdistaa kasvot hellävaraisesti. Hierotaan reilusti ihoon ja hierotaan lämpimällä vedellä pois. Aqualan on sen verran "rasvaisempi", mutta vesiliukoinen, että se vie ihon rasvoja ja likaa mennessään, mitä rasvaisemmat perusvoiteet eivät tee ja kevyemmät ovat vähän yhtä tyhjän kanssa puhdistukseen.

Jos ihosi on herkkä eikä kovin epäpuhdas, voisit kokeilla.

Äänestä

Humektan sopii kenelle tahansa. En ole kenenkään kuullut valittavan esim. lievää kirvelyä, jota jotkut akneihoiset ovat saaneet Aqualan L:stä, toisaalta Aqualanista ei.

Jos käytät voidetta kosteusvoiteena, Humektan on varmasti hyvä.

Äänestä

Minulle kosmetologi sanoi, että se on liian ohutta minun sekaiholle..

Äänestä
  • niin on minunkin atooppiselle sekaiholleni humektan aivan liian ohutta.mutta perusvoiteita saa 30g kokeilutuupissa niin voi kokeilla mikä on sopivin rasva eikä tule kalliiksi.Myös farmaseutti osaa neuvoa...

    Äänestä

  • Mistäs kosmetologi sen tietää paremmin kuin sinä? Kauppasiko jotain "paremmin" ihollesi sopivaa tuotetta tilalle? Kosmetologit ovat kosmetiikkateollisuuden mannekiineja, joilla on pelkkää mutu-tietoa tyrkyttämiensä tuotteiden "tehosta", koska sitä ei ole kenelläkään muullakaan ja teollisuus valehtelee mainonnassa sen minkä kehtaa. On uskomatonta, että niinkin korkeasti koulutettujen naisten maassa kuin Suomessa järki sumenee heti, kun jokin hieno purkki kiiltää ja maksaa tarpeeksi.

    Äänestä

  • ............. kirjoitti:

    Mistäs kosmetologi sen tietää paremmin kuin sinä? Kauppasiko jotain "paremmin" ihollesi sopivaa tuotetta tilalle? Kosmetologit ovat kosmetiikkateollisuuden mannekiineja, joilla on pelkkää mutu-tietoa tyrkyttämiensä tuotteiden "tehosta", koska sitä ei ole kenelläkään muullakaan ja teollisuus valehtelee mainonnassa sen minkä kehtaa. On uskomatonta, että niinkin korkeasti koulutettujen naisten maassa kuin Suomessa järki sumenee heti, kun jokin hieno purkki kiiltää ja maksaa tarpeeksi.

    Tuotteen raikas tuoksu ja image lisää ihmisten kokemaa kosteutustehoa. Hinta lisää ryppyvoiteen koettua tehoa. Mitään todellista tehoa ei ole: raaka-aineet voivat olla ihan samat kuin halpis-/perusvoiteissa. Vielä kun mainonnassa käytetään virheettömiksi fotoshopattuja kaunottaria jotkut vesitipat naamassa tai lotraamassa vettä, joka kivasti lentää ilmassa ympärillä, niin johan alkaa kosteusvoide tehota.

    Äänestä

Parabeeneilla kyllästettyä ja surkea kosteutusteho. Itellä tulee noitten parabeenien takia pientä näppylää, eikä tuo kosteuta juuri ollenkaan.

En valitsisi itse edes vaikka en tarvitsisi suurempaa kosteutustehoa.

Äänestä
  • Ja mikäs mörkö parabeenit ovat?

    Mistä tiedät, että parabeenit aiheuttavat pienet näppyläsi? Tarkoitatko, että näppylät tulevat syömistäsi vai iholle laittamastasi tuotteista, koska kosmetiikkatuotteissa pitoisuudet ovat hyvin pienet.

    Yleisestä käytöstä huolimatta parabeenit aiheuttavat vähän allergioita. Suomessa parabeeneille allergisten osuus ihotesteihin osallistuneista yliopistollisten sairaaloiden ja Työterveyslaitoksen potilaista vuosina 1995−96 oli vain 0,3 %. Useimmiten parabeeniallergian syynä ovat ihottumaan tai säärihaavoihin käytetyt lääkevoiteet.

    Äänestä

  • Nyt sitten ihmiset alkavat karttaa parabeeneja ja ostavat tuotteita, joissa on käytetty säilytteenä formaldehydin vapauttajia. Ne ovat monikymmenkertaisesti haitallisempia kuin mitätön määrä parabeeneja, jotka on myös helppo muistaa. Niin että katsokaa, että purkissa tai purnukassa lukee -paraben, ellette halua opetella muistamaan mm. seuraavat formaldehydin vapauttajat:

    (vältettäviä) Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, DMDM hydantoin, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, Quaternium-15 sekä Sodium hydroxymethylglycinate. 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioksaani.

    Voitte tietysti sanoa, että haluatte kosmetiikkaa, jossa ei ole lainkaan säilytteitä, mutta ette varmaan haluaisi tietää, mitä kaikkia mikrobeja laatutuotteessanne on ainakin avaamisen jälkeen.

    Äänestä

  • Allerginen kirjoitti:

    Nyt sitten ihmiset alkavat karttaa parabeeneja ja ostavat tuotteita, joissa on käytetty säilytteenä formaldehydin vapauttajia. Ne ovat monikymmenkertaisesti haitallisempia kuin mitätön määrä parabeeneja, jotka on myös helppo muistaa. Niin että katsokaa, että purkissa tai purnukassa lukee -paraben, ellette halua opetella muistamaan mm. seuraavat formaldehydin vapauttajat:

    (vältettäviä) Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, DMDM hydantoin, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, Quaternium-15 sekä Sodium hydroxymethylglycinate. 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioksaani.

    Voitte tietysti sanoa, että haluatte kosmetiikkaa, jossa ei ole lainkaan säilytteitä, mutta ette varmaan haluaisi tietää, mitä kaikkia mikrobeja laatutuotteessanne on ainakin avaamisen jälkeen.

    Niinpä. Kyllä on oikeastikin parabeeneille allergisia, mutta aika harvinaista se kai on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


(: kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia, onko hyvä?:)) mulla on sekaiho ja oon 16v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu