Lehdenjakajan unirytmi, neuvoja?

asdasdadasdasd

Moi! Olen 18- vuotias, ensi viikolla työnsä aloittava lehdenjakaja. Jaan lehtiä yöllä, ja haluaisinkin kysyä lehdenjakajilta, miten unirytminne on mennyt? Eli nukutteko ennen vai jälkeen jaon, ja koska minulla on kyse korkeintaan puolen vuoden pestistä, palautuuko rytmi helposti takaisin normaaliksi kun työt loppuvat?

12

951

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EsaL-74

      Itsellä tapana nukkua kierroksen jäkeen 6-7 h, illalla parin tunnin torkut.

      Toiseen kysymykseen en osaa vastata. :)

    • 3 vuotta jakanu

      Tunti pari jakamisen jälkeen on yleensä vielä aika virkeä olo, mutta tämän jälkeen tulee helposti nukuttua se 8 tuntia. Hyvällä säkää saa nukuttua myös tunnin tai pari siinä ennen jakoa.

      Viime aikoina unirytmi on mennyt melko "sekaisin", jos vertaa normaalirytmiin. Muutaman yön olin jakamatta lehtiä, ja piti noudattaa normaalirytmiä. No helposti sitä tuli pyörittyä sängyssä, illasta n. aamuviiteen tai kuuteen, jonka jälkeen tuli vasta uni. Sitten kun piti aamulla herätä, niin parin tunnin yöunilla ei ollut kovin helppoa. Normaalin yörytmin saa ehkä parhaiten takaisin niin, että herättää itsensä väkisin aamulla ja valvoo koko päivän. Sitten toivottavasti illalla on jo niin väsynyt, että pystyy nukkumaan koko yön.

      • jakajanainen vaan

        Nukun yleensä ennen jakoa pari tuntia ja jälkeen sen kevyesti 8 tuntia.

        Rytmin muutos jakajan työhön; voin sanoa että mulla ainakin otti koville, kärsin hirvittävistä aamupahoinvoinneista ensimmäiset viisi viikkoa, sitten oli tottunut ja nyt työ jo loppuu 10 päivän päästä ja kauhulla odotan päivätöihin palaamista... Nytkin on vapaa ja pitäisi nukkua, mutta pyh! Uni ei tule millään kuin vasta viideltä aamulla..


    • Hytrqq

      Parina kesänä tuli tehtyä varhaisjakelua kesätyönä ja itselleni paras rytmi oli valvoa jo illalla ja käydä nukkumaan vasta jakelureissun jälkeen n.7h. Yritin myös pari kertaa nukkua varastoon jo ilalla, mutta olin pönttö aivan sekaisin herätyskellon herätäessä kahdelta yöllä, joten koin helpommaksi valvoa sinne asti suoraan.

    • Ammattijakaja

      Nukun ennen töihinlähtöä pari kolme tuntia ja herään 1-3 tuntia ennen lähtöä ettei tarvitse heti unenpöpperössä alkaa työskentelemään. Tarvittaessa myös syön jotain herättyäni. Töiden jälkeen menen nukkumaan ja nukun niin pitkään kuin nukuttaa, eli iltapäivään asti. Noin 6-8 tuntia.

    • Tsemppiä jakoihin...

      ...et vielä tiedä, mihin olet pääsi pistänyt mut anyway...

      Pari ekaa viikkoa oot sekaisin kuin seinäkello: yöllä nukuttaisi niin lohduttoman paljon eikä sitä korvaa aamupäivät...

      Suurin osa jakajista nukkuu 3 tuntia ennen jakoa ja loput jaon jälkeen...

      Erot toki yksilöllisiä!

      Kun totut rytmiin, olet öisin yhtä pirteä kuin päivisinkin. Alku siis vaikein.

      • hanskaa82

        "Pari ekaa viikkoa oot sekaisin kuin seinäkello: yöllä nukuttaisi niin lohduttoman paljon eikä sitä korvaa aamupäivät..."

        Emmä huomannut tuollaista kun aloitin hommat.
        Nukun illalla 8-9 tuntia ennen jakoa ja joskus tarpeen vaatiessa pari-kolme tuntia jaon jälkeen.
        Herään aina 3 tuntia ennen töihin lähtöä, kuten tuossa ylläkin joku kirjoitti mm. jo senkin takia ettei ole mahdollista käydä enää työaikana vessas, mutta toisaalta en halua heti herättyäni töihinkään lähteä.
        Must on kaikkein kauhein ajatus että valvois koko päivän ja sitten menis väsyneenä töihin, paljon mukavampi nukkua ennen töihin menoa kunnolla että kans jaksaa juosta.


      • No ei varmaan...
        hanskaa82 kirjoitti:

        "Pari ekaa viikkoa oot sekaisin kuin seinäkello: yöllä nukuttaisi niin lohduttoman paljon eikä sitä korvaa aamupäivät..."

        Emmä huomannut tuollaista kun aloitin hommat.
        Nukun illalla 8-9 tuntia ennen jakoa ja joskus tarpeen vaatiessa pari-kolme tuntia jaon jälkeen.
        Herään aina 3 tuntia ennen töihin lähtöä, kuten tuossa ylläkin joku kirjoitti mm. jo senkin takia ettei ole mahdollista käydä enää työaikana vessas, mutta toisaalta en halua heti herättyäni töihinkään lähteä.
        Must on kaikkein kauhein ajatus että valvois koko päivän ja sitten menis väsyneenä töihin, paljon mukavampi nukkua ennen töihin menoa kunnolla että kans jaksaa juosta.

        ...nukutakaan, jos 9 tuntia ennen jakoa nukut...

        Heräät 3 tuntia ennen... Menet siis klo 14 "illalla" nukkumaan?? Ja aamulla pari tuntia...

        Taidat trollailla oikein kunnolla!!! :-)))


    • 1+15

      Minä kyllä lähden heti kun kello soi n.1.30 ja 10 min päästä olen ulkona. Laitan illalla kaikki vesipulloa myöten valmiiksi ja hyppään housuihini. Olen ihan virkeä kun ulos pääsee vaikka herätyskellon soidessa olen ihan unessa eikä jaksaisi nousta. Nukun siis ennen lähtöä 2-3 tuntia ja sitten tullessa vähän enemmän.

      Minullakin lehdenjako on kesäduuni ja sijaistan joskus tarvittaessa muulloinkin samalla piirillä. Nyt menen taas viideksi viikoksi kesällä, osa siitä ajasta on lomaa omasta vakityöstä, osan aikaa teen molempia yhtäaikaa. Otan aina tuon saman piirin kun sen pääsee jakamaan pyörällä, omakoti-rivitaloalue, ei yhtään kerrostaloa.

      Talvella jaan autolla, aikaa jakamiseen menee saman verran ja kuluu vielä bensaakin. Fillarista on helppo nakella postilaatikoihin, jotka on välillä piilossa jossain puskissa ja rapunpielissä. Autosta joutuu yhtä päätä hyppimään ulos saadakseen lehden laatikkoon.

    • oletpas outo

      Mikä unirytmi? Olet ensimmäinen 18-vuotias joka haluaa yöllä nukkua! Muilla on kumma kyllä jotain muuta tekemistä. Noin nuoria ei pitäisi edes nukuttaa, ei päivällä eikä yöllä. Oletko varma ettet sairasta jotain? Ei kuulosta normaalilta.

    • SUOLI24 TAAS

      ^ No nyt oli todella outo kommentti.

    • pyörällä yöhön

      Täällä nukutaan 2-3 tuntia ennen töitä ja loput 4-6 (haha, joskus jopa 8) töiden jälkeen. Herätyskello soittaa aamulla 1.30, minkä jälkeen vain puen päälleni, syön, avaaan jakokirjan ja lähden. Kyllä siinä töihin polkiessa herää, vaikkei matkaan mene kuin 10 min.

      Olen tyky-päivässä kuullut, että vähintään tunnin unet ennen töitä vähentäis merkittävästi työtapaturmariskiä. Siksi ite menen nukkumaan, vaikkei olisikaan aikaa nukkua enää sitä kahta tuntia ennen töitä.

      Ennen vakituista jakajan uraani tein lomituksia 5pv-7vkoa putkeen, eikä koskaan ollut isompia ongelmia sopeutua "normaalirytmiin".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      883
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      799
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      725
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      722
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      637
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      528
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      31
      523
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      492
    11. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      63
      465
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    15. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      433
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    18. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      426
    19. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      418
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      405
    Aihe