Mieheni muuttanut

>Elimme pitkän avioliiton (30v) Mieheni jäi sairaseläkkeelle 2011. Hän oli ns.
työnarkomaani. Silloin kun mieheni jäi eläkkeelle sanoin ,että nyt saat hoitaa kaiken kotityön ,koska minä käyn vielä työssä. Mieheni oli kehdannut sanoa
tytöllemme ,että hän ei tuota Äitisi naputusta kuuntelemaan.Tammikuussa hän
ilmoitti ,että ottaa eron. Kyllä on tuottanut tuskaa ,että otti eron vaikka meillä
meni hyvin avioliitossa. Tyttömme oli isänsä luona kuukauden Thaimaassa
jonne hän oli rakennuttanut talonkin.Tyttö kertoi minulle ,että isä oli väsynyt minun
vaatimuksiin kotitöistä ,luulen tytön keksineen koko jutun.
21539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Hei...minulla Päin vastainen tilanne, vaimoni lähti..koska yhtäkki ilmoitti, että omakotitalossa eläminen ja pihatyöt oovat hänelle vastamielisiä. MYSTISTÄ !!!!
Silloin kun mntiin naimisiin oli kaikki ok..hän tiesi,että on talo ja puutarha....pikkuhilja jäi sexi...keskustelut...huijamalla käytiin lomalla eteläss' yksin. Voiko enää luotta naisiin

Äänestä

selkä katketa.

Alituksestasi saa käsityksen, että miehesi joutui sairauseläkkeelle työnarkomanian uuvuttumana.
Mikä ihme sai sinut latelemaan työmääräykset heti "kättelyssä", hänen
siirtyessään eläkkeelle.
Olisit antanut ukkollesi hetken aikaa tointua sairaudestaan.

Monelle työorientoituneelle eläkkeelle joutuminen on niin kova paikka, että siinäkin riittää jonkin aikaa sulattamista.

Äänestä
  • Alitus luetan kuten alustus. :)

    Äänestä

>Olen miettinyt asiaa ,kun tyttönikin sanoi ,että älä laita isälle liikaa työmääyksiä
kun hän jäi työnarkomian vuoksi eläkkeelle. Ehkä minä liikaa komentelin miestäni
vaikkakin hän se oli joka teki kaiken pihaistukset ja talvityöt. Tietenkin hän useasti
teki mm.ruuat. Jäihin minullekin tehtävää pyykinpesu ja muuta.
Olen huomannut kuinka paljon kaipaan exääni. Ärsyttää kovasti kun tyttöni
kävi sanomassa ,että menee koko joulukuuksi isänsä luo.

Äänestä
  • Kannattaisko puhua miehelle rehellisesti, että olet vasta nyt tajunnut, että mieshän jäi uupumuksen takia sairaseläkkeelle. Rehellinen keskustelu voi muuttaa tilanteen, eikä tiedä vaikka saisit kutsun Thaimaahan.

    Äänestä

> Edellisellä oli kyllä viisaita neuvoja ,mitä pitäisi puhua exälleni. Tyttöni antoi
vähän ymmärtää ,että hän olisi löytänyt THAI naisen itselle. Tyttö ei mielellään
puhu isänsä asioista kun he ovat niin hyvää pataa aina olleet. Uskon ,että
mieheni oli masentunut ,koska löysin hänen lähdettyä varastosta valmiin
hirttoköyden. Mietin monesti ,että olisiko minun pitänyt olla antamatta
työmääräyksiä ,koska hän ei ottanut määräyksiä vastaan. Minullekin antoi
neuvoja Hilkka ja Sirpa.

Äänestä
  • Ketä nuo Hilkka ja Sirpa ovat? Yleensäkään miehelle ei kannata antaa liikoja neuvoja kotitöiden suhteen. Voi kyllä pyytää, että "tekisitkö....." Itse olen ollut naimisissa neljäkymmentävuotta ja hyvässä liitossa, mutta en ole kyllä puolisoltani vaatinut kotitöiden tekemisiä. Siitä ei tulisi mitään, niin miehekkään kömpelö hän on:)

    Äänestä

>Hilkka ja Sirpa ovat minun parhaita ystäviä ja kumpikin eronneet 5v.sitten.
Minun olisi pitänyt kuunnella paremmin omaa tyttöäni ,joka oli oikeassa.
Olen tällä hetkellä todella maassa ,koska menetin todella hyvän miehen
osaksi ystävien neuvosta. Ikinä en löydä yhtä hyvää miestä ,koska ikä rajoittaa
osaksi ym.

Äänestä
  • Voisko olla niin, että miehesikin kaipaisi sinua? Jos et tiedä, tai olet asiasta epävarma, ota selvää. Soita hänelle ja kerro harmittelevasi ystävien neuvojen mukaan elämistä. Yrittänyttä ei laiteta. Jos miehesi tekee selväksi, että ei halua enää liittoa kanssasi, vaikka teetkin parannuksen, niin luovuta. Ihminen kykenee elämään hyvää elämää sinkkunakin.

    Itse olen sitä mieltä, että avioliitot hajoavat usein naisten liikoihin vaatimuksiin. Tämän päivän vaimot eivät enää käsitä sitä, että mies on luotu tekemään eri asioita kuin nainen. Usein miespuolinen henkilö laittaa mielellään ruokaa, mutta pölyjä harvempi pyyhkii muuta kuin suurlla vastenmielisyydellä. Aivan kuin me naisetkaan ei korjata mielellämme autoja, tai aitoja.

    Äänestä

  • ajattelen vain kirjoitti:

    Voisko olla niin, että miehesikin kaipaisi sinua? Jos et tiedä, tai olet asiasta epävarma, ota selvää. Soita hänelle ja kerro harmittelevasi ystävien neuvojen mukaan elämistä. Yrittänyttä ei laiteta. Jos miehesi tekee selväksi, että ei halua enää liittoa kanssasi, vaikka teetkin parannuksen, niin luovuta. Ihminen kykenee elämään hyvää elämää sinkkunakin.

    Itse olen sitä mieltä, että avioliitot hajoavat usein naisten liikoihin vaatimuksiin. Tämän päivän vaimot eivät enää käsitä sitä, että mies on luotu tekemään eri asioita kuin nainen. Usein miespuolinen henkilö laittaa mielellään ruokaa, mutta pölyjä harvempi pyyhkii muuta kuin suurlla vastenmielisyydellä. Aivan kuin me naisetkaan ei korjata mielellämme autoja, tai aitoja.

    Todellakaan mies ei kaipaa enää vaimoaan! Ap.n liitto ei kaatunut hänen liikoihin vaatimuksiin, vaan siitä syystä, ettei mies halunnut jatkaa.

    Äänestä

  • ja Sirpalle.
    Nythän trio on homogeeninen.

    Äänestä

Hilkka ja Sirpa ovat nuo eronneet kullannuput ovat sitten sinulle oivat neuvot antaneet miehen käskyttämisessä?
Oliko heillä kommentteja, kun kuulivat miehesi paenneen Thaimaan tuuliin?

Annetaan miehen köllötellä nyt siellä ja nautiskella lämmöstä sairaseläkeläisenä ilman määräyksiä.

Sinullakin on nyt helpompi, kun ei ole kuin oma itsensä huollettavana. Jospa kävisitte naisissa kolmistaan Sirpan ja Hilkan kanssa ulkona, nyt terassiaikana on mukava istuskella parvella ja olla vain ihan olemisen ilosta.

Äänestä

Miehesi olisi eronnut sinusta jokatapauksessa ja muuttanut Thaimaaseen, vaikka et olisi patistanut häntä kotitöihin eläkkeelle jäädessään. Tuosta kehoituksesta hän vain sai eroon erinomaisen hyvän syyn.

Äänestä

>Ihmettelen tuon (nim.tanjan) sanoja mikäs selvännäkijä sinä olet. Et voi
puhua tuollaisia kun et tunne henkilöä.

Äänestä
  • Ap:n viesti on kyllä sellainen, että hohhoijaa. Ei tarvitse olla mikään selvännäkijä ymmärtääkseen, että mies on mennyt eikä palaa. Mies on halunnut erota ja muuttanut Thaimaaseen. Täsmälleen samaa mieltä "selvinnäkijä tanjan" kanssa, että mies olisi eronnut ja muuttanut jokatapauksessa. Ottakaa nyt hyvät ihmiset järki käteen ja ajatelkaa: muuttaisitko itse Thaimaaseen, jos kumppani uhkaisi eläkepäiviäsi kotitöillä? Eipä ole ap:n miehellä laisin jäljellä rakkautta, arvostusta, kunnioitusta, ei mitään vaimoaan kohtaan. Myös ap:n kannalta on hyvä, että mies lähti ja muutti. Kiitä ap itseäsi sekä Hilkkaa ja Sirpaa tästä. Pääsit eroon turhasta miehestä sinun kannaltasi.

    Äänestä

Valivali vali. Kun olet tarpeeksi ärsyttävä, niin kyllä mies saa sinut jättää.

Äänestä

AP:täällä. Kyllä oli ikävä kuulla ,kun tyttöni tuli käymään ja vähän valoitti isänsä asumista Thaimaassa. Isänsä ostanut joltakin Thai tytöltä siivouspalvelun
3 kertaa viikossa ja kuulemma laittaa myöskin samalla ruokaa isälleen. Kyllä
meinasin vetää herneen nokkaan kun kuulin uustisen. Isänsä oli eilen soittanut
tytölleen kun oli ollut merellä kalastamassa. Oli kertonut ,että thai tyttö jäi siivoamaan ja laittaa ruuan valmiiksi kun hän palaa kalasta. Tyttö aikoi pitää
töistä syksyllä 2 viikkoa lomaa ja menee isänsä luokse. Jouluna hän menee
kuukaudeksi. Kyllä harmittaa.

Olisi pitänyt kuunnella omaa siskoa ,eikä Hilkkaa ja Sirpaa. Siskoni sanoi alussa,että älä kuuntele eronneita naisia liikaa koska he haluavat muittenkin eroavan.

Äänestä

Aloittaja täällä.. Sain aamulla mielenkiintoisen viestin Exältä hän ilmoitti ,että
tulee käymään Torstaina 19.7 Suomessa ,voitaisko tavata. En meinannut uskoa viestiä ,hän kuuli kaipaukseni jota en koskaan unohda. Vastasin heti hänelle viestiin ,että aina olet tervetullut luokseni. Ketään ihmistä en ole niin rakastanut
kuin exääni. Sydämeni on ollut siitä asti rikki ,kun mieheni lähti ja varmaan
pysyykin rikki.

Äänestä
  • Mies haluaa allekirjoituksesi erohakemukseen (1. tai 2.) , omaisuuden ositukseen tms käytännöllistä....

    Äänestä

>Eilen illalla mieheni sitten tuli thaimaasta luokseni ,josta olin yllättynyt.
Olin yllättynyt kun hän sanoi,että Rakastaa edelleen sinua eikä halua eroa.
Sanoin hänelle etten minäkään halua eroa sinusta. Sovittiin ,että perutaan
asumisero. Kyllä on ihana olo. Mieheni sanoi ,että haluaa talvet asua Thaimaassa
koska on valmiiksi rakennuttanut talonkin sinne,eikä myynti ole helppo. Hän
sanoi voimme viettää siellä lomia. Sovittiin ,että minä otan syksyllä lomaa
vuoden loppuun saakka ja matkustan mieheni luo Thaimaaseen. Olen todella
vihainen Sirpalle ja Hilkalle. Kyllähän minä tiedän ,että on mieheni vehkaillut
niiden thaimaan naisten kanssa mutta ei se haittaa tarviihan terve mies naista.

Äänestä
  • Loppu hyvin, kaikki hyvin.
    Kertomus alkoi miehen sairastumisesta ja loppui terveen miehen tarpeisiin.
    Ei kuitenkaan selvinnyt, kauanko paranemiseen meni aikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin voi käydä kirjoitti:

>Elimme pitkän avioliiton (30v) Mieheni jäi sairaseläkkeelle 2011. Hän oli ns.
työnarkomaani. Silloin kun mieheni jäi eläkkeelle sanoin ,että nyt saat hoitaa kaiken kotityön ,koska minä käyn vielä työssä. Mieheni oli kehdannut sanoa
tytöllemme ,että hän ei tuota Äitisi naputusta kuuntelemaan.Tammikuussa hän
ilmoitti ,että ottaa eron. Kyllä on tuottanut tuskaa ,että otti eron vaikka meillä
meni hyvin avioliitossa. Tyttömme oli isänsä luona kuukauden Thaimaassa
jonne hän oli rakennuttanut talonkin.Tyttö kertoi minulle ,että isä oli väsynyt minun
vaatimuksiin kotitöistä ,luulen tytön keksineen koko jutun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu