Riittääkö laihduttajalle ruuasta saatu proteini? Eli tarkoitus ei ole kasvattaa ainakaan tässä vaiheessa laihdutusta lihasmassaa, ainoastaan polttaa läskit veks. Syön terveellisesti täysjyväkuituja, rasvattomia tuotteita, sokerit poissa, paljon kasviksia, valkoista lihaa, kalaa, kananmunia, maitotaloustuotteita. Tämä on varmaan iäsyyskysymys mutta sohasenpahan ampiaispesää
proteinit tarkastelussa
3
147
Vastaukset
- kysyn myös
Hei mulla olis samasta aiheesta kysymys. En viittiny alottaa uutta ketjua, kun tässä on jo mielestäni sopiva.
Mistä tietää sitten että minkä verran proteiinia tulisi syödä? Tällä hetkellä en pysty harrastamaan liikuntaa, muttakun liikuntakieltoni loppuu aloitan salilla käymisen. Eli minkä verran ihmisen pitäisi saada proteiinia suunnilleen tilanteessani? Olen ihan hukassa asian kanssa.. Tässä joitain tietoja tämän hetkisestä tilanteesta:
Olen keittiössä töissä eli seison joka päivä noin 8 tuntia. Lisäksi keittiössähän nostellaan painavia tavaroita ja muutakin joten ei välttämättä mitään ihan kevyintä työtä.
Olen vähän yli 180 senttiä pitkä ja painan noin 75 kiloa.
Liikuntaa en tosiaan pysty tällä hetkellä harrastamaan koska päällä on liikuntakielto. Yritän vointini mukaan kuitenkin edes kävellä kauppaan yms. hyötyliikuntaa.
Syön monipuolisesti, tai ainakin yritän ja syön 5-3 kertaa päivässä (riippuu päivästä aina). Ruokavaliooni kuuluu paljon kasviksia ja käytän vain täysjyväviljaa. En ole millään älyttömällä vhh-dieetillä tai muulla.
Eli osaisiko joku noiden tietojen perusteella vähän valottaa että kuinka paljon pitäisi/kannattaisi syödä proteiinia? Kiitos! :) - .1
No yleensä suositellaan, että proteiinia pitäisi saada 1 g painokiloa kohti päivässä, paljon treenaavilla vielä enemmän. Jos on kovasti ylipainoinen niin proteiinin määrän voi kuitenkin laskea samanpituisen normaalipainoisen mukaan, 200-kiloisen ei tarvitse syödä kaksin verroin proteiinia.
Kannattaa huomata, että esim. 50 g proteiinia ei tarkoita, että syödään 50 g kanaa/kalaa/kananmunaa, vaan pitää laskea paljonko proteiinia eri ruoista tulee (esim. 100 g rasvatonta maitorahkaa = n. 8-10 g proteiinia). Lisäksi pitää muistaa, että tämä koskee terveitä ihmisiä ja joissakin sairauksissa proteiinin määrää pitää vähentää. - juuuuuuu1981
Tuo suositus ei kyllä koske ylipainoisia, vaan kyse on rasvattomista painokiloista, joita kohti tuo grammamäärä lasketaan. Voi siis tarkoittaa, että 120kg painava nainen tarvitsee oikeasti vain 60g proteiinia päivässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496439- 322302
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.781245- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835