Tarvitsisin äänityslaitteen, halvan sellaisen, jolla voisin äänittää puhetta ja toistaa sitä. Äänityksen ei tarvitsisi olla huippulaatuista ja sitä tulisi olemaan vain noin minuutin verran. Äänityslaitteen pitäisi olla mahdollisimman pieni, sillä ajatus olisi käyttää ääntä ihmishahmon äänenä ja sen pitäisi mahtua pieneen tilaan. Äänityslaite ei tulisi muuhun kuin tähän käyttöön. Onko kellään tietoa, mikä laite vastaisi tarpeitani?
äänittäminen
6
547
Vastaukset
Nykyaaikaisilla kännyköillä ja läppäreillä voi äänittää puhetta, jos laadulla ei ole juuri väliä. Järkevimpiä pikku taltiointilaitteita ovat nykyään pienet kortille tallentavat sanelukoneen näköiset kapineet, joissa on mikrofonipari toisessa päässä. Parhailla pystyy äänittämään jopa suht hyvin musiikkitaltiointejakin, tosin irtomikkipari parantaa laatua. Esim Thomanilla on noita kattava valikoima. Perinteisiä sanelukoneita saattaa löytää kirppiksiltä suunnilleen ilmaiseksi. Mm. itse ostin minidisc -soittimen ja kauhian kasan minidiskejä yhteensä 12 e. Ei noista tartte paljoa maksaa, paljon niihin saa menemäään, jos sen pään ottaa...;-)
- Kalakkuna
Halvallapa oot minidiskin löytänyt, sillä saa yleensä niin huippuluokan nauhoituksia laadullisesti että ihmettelen kun joku on luopunut, äänitys käytössä eriomainen.
Muuten Applen laitteisiin ipodiin ja iphoneen esim. on saatava ihan stereo mikkejä tai liitäntä adaptereita johon saa oman mikin vaikka kytkettyä, jos sellaisen mp3 soittimen tai iphonen sattuu jo omistamaan.
Laatukin on hyvä, cd tasoista jos nyt hyväksi voi sanoa. - jjjelppiä
Kalakkuna kirjoitti:
Halvallapa oot minidiskin löytänyt, sillä saa yleensä niin huippuluokan nauhoituksia laadullisesti että ihmettelen kun joku on luopunut, äänitys käytössä eriomainen.
Muuten Applen laitteisiin ipodiin ja iphoneen esim. on saatava ihan stereo mikkejä tai liitäntä adaptereita johon saa oman mikin vaikka kytkettyä, jos sellaisen mp3 soittimen tai iphonen sattuu jo omistamaan.
Laatukin on hyvä, cd tasoista jos nyt hyväksi voi sanoa.Äänityslaite tai tallenne pitäisi kuitenkin jättää ihmishahmon sisään ja nauhoituksen toiston pitäisi olla helppoa. Eli kännykkääni tms. en voisi sinne laittaa.
- MP-Guzzi
jjjelppiä kirjoitti:
Äänityslaite tai tallenne pitäisi kuitenkin jättää ihmishahmon sisään ja nauhoituksen toiston pitäisi olla helppoa. Eli kännykkääni tms. en voisi sinne laittaa.
Useissa MP3-laitteissa on äänentallennusmahdollisuus.
- Kuorsauksen äänitys
Haluaisin äänittää 8tunnin yöunen aikana kuuluvat äänet, tarkoitan kuorsaustani. Millä laitteella voi tehdä kotona näin pitkän yhtenäisen äänityksen? Olen sinkku ja haluaisin matkoilla yöpyä kahden hengen huoneessa toista häiritsemättä. Ennenkuin lähden hakemaan apua kuorsaukseeni haluaisin kotikonstein selvittää, minkälaista ääntelyä pidän yöllä.
- Ärsäyksen kuonitus
Kannattaa käyttää megafonia, asetat sen vaan naamalle ja namikat täysille, se äänittää just hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193074Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622772Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o622556Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä312477Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582038Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181559Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121552- 491529
- 771514
- 571439