Outo Työsoppari

jepjepjepjepjepjep

Sain pari päivää sitten työpaikan eräästä ruotsalais-maltalaisesta firmasta. Firma on siis ruotsalaisten perustama, mutta sen konttori on maltalla ja se maksaa verot sinne. Itse työskentelisin suomesta käsin.

Soppari sisältää mielenkiintoisia kohtia, enkä ole varma miten niihin tulisi suhtautua. En myöskään ole varma onko tällaisia ehtoja edes laillista asettaa. Periaatteessa näitä yksityiskohtia ei sais sen tarkemmin paljastaa, joten laitan firman nimen paikalle * ja oman työnimikkeen kohdalle -.

4.5. Period of agreement
4.5.1 * reserves the right to at any time, on whatever grounds; terminate this agreement with immediate effect. The termination shall be made either in writing or via the contact person.

4.5.2 The period of notice for the - is 3 months.

Alalla on kohtalaisen paljon kilpailua. Niin löytypä tällainenkin kohta.

5.2. Competing operations
5.2.1 The - commits to not engage in a, to the * operation, competing business as a member of staff, - or consultant within 6 months of the termination of this agreement. The - also commits to not launch or run a business that directly or indirectly competes with * or otherwise involve themselves in activities aimed at or has the potential to damage the * business or brand.

5.3. Damages
5.3.1 If the confidentiality provisions of this agreement are violated the - should reimburse * for the damages caused, including additional costs, as well as legal fees, fallen upon *.

5.3.2 If the - commits a breach of contract, he/she is forced to pay a fine of 20 000€ to * Ltd.

Työ on proviisio palkattua ja siihen sisältyy tietynlaisia riskejä. He periaatteessa sijoittavat kaiken rahan ja ovat vastuussa kuluista. Minä teen työn ja saan osan liikevoitosta. Periaatteessa tämän mukaan olen kuitenkin itse vastuussa haltuuni luovutetuista rahoista (oli kyse sitten 1000€ tai 100000€), jos esimerkiksi tietokoneeni hakkeroidaan tai kolmas osapuoli kieltäytyy maksamasta ja sitä kautta tästä aiheutuu jonkintapaista pääomatappiota. Tämmöinen on hyvin harvinaista, mutta silti aika kohtuutonta joutua itse vastaamaan kuluista.

4.2.5 In the event of the site, that the - is doing business on, stop their payments to the -, or has troubles of any sort to make pay-outs, * will not stand for the players’ loss of possible winnings on the account.


Siinä taiskin olla kaikki kohdat.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • o+o

      En tiedä sinusta, mutta vaikuttaa sellaiselta toiminnalta, josta itse pitäisin näppini erossa. Ihan vain varmuuden vuoksi. Tuo viimeinen kohta viittaisi siihen, että kyseessä on jonkinlainen rahapeli tms. Kannattanee ottaa selvää mitä Suomen laki sanoo internetin rahepeleistä ennen kuin lähtee sellaiseen mukaan missään organisointi- tai ylläpitomielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1987
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1460
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1249
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1034
    6. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      218
      1029
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      235
      914
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe