Kohtaamisongelmalla tarkoitetaan tässä sitä, että ujot ja kiltit miehet ja naiset eivät ikinä kohtaa toisiaan, vaan ainoastaan villejä ja sitoutumiskammoisia extroverttejä.
Onko kukaan keksinyt tähän hyvää ratkaisua?
Onko kukaan keksinyt tähän hyvää ratkaisua?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei ole.
Kuka sanoi, että introvertti nainen edes haluaisi vastaaanlaisen miehen?
Introvertit naiset voisivat lopettaa hömppäsarjojen katsomisen niin ehkä sen jälkeen saattaisivat haaveillakin muistakin kuin ekstroverttimiehistä.
Mutta ihan aiheeseen. Ihan aitojen introverttien kohtaaminen ei ole kovinkaan todennäköistä kun mieluummin ollaan yksin kotona tekemässä kaikkea muuta kuin sosialisoitumassa. Hiukan ujot tai jotain sinne päin taas voivatkin kohdata mutta toisen ujon tunnistaminen kauempaa voikin osoittautua haasteelliseksi.
Kyllä introvertit ja ujot kohtaavat varmasti päivittäin. Kumpaakaan ei vain kiinnosta ne itsensä kaltaiset harmaavarpuset, vaan huomio kiinnittyy koreampiin yksilöihin, jotka ovat enemmän esillä ja näyttävämpiä. Jos kaksi ujoa introverttiä joskus huomaakin toisensa, niin eihän siitä kohtaamisesta mitään synny, kun kumpikaan ei tee aloitetta ja vie tutustumista eteenpäin. Ujo introvertti valitsee niitä extroverttejä, jotka tekevät aloitteita ja vievät juttua eteenpäin, niin ettei tarvitse asettaa itseään siihen haavoittuvaan asemaan, että osoittaisi kiinnostustaan ja tulisi ehkä torjutuksi. Kahden epäsosiaalisen tapaaminen ei johda kuin mykistelyyn ja katseiden välttelyyn.
Kahden ujon ihmisen katseiden välttely yhtä aikaa on söpöä. Siitä voi syntyä rakkaustarina.
vitut
Niin kun jotkut egoistit menee haukkuu ne toinen toisilleen. Se on sellanen Suomi-ilmiö pahimmasta päästä.
Vitsi pitäisi kyllä vaan lähteä kirjastoon ja yrittää tutustua siellä katsetta vältteleviin naisiin. Veikkaan että jos pari vuotta käy ja esim. kolme juttelun aloitusta viikossa, niin saattaisi olla introtytsy kainalossa. Tuo olisi joku yhteensä 300 aloitetta. Mitenhän onnistuisi tällaiselta änkyttäjältä.