olin 15 vuotta avioliitossa. Ex-mieheni on tyypillinen suomalainen mies, joka ei pussaa eikä pukahda, seksielämäkin laantui, olut maistui joka viikonloppu. Tapasin vuosi sitten miehen, josta luulin saavani paremman kumppanin arjen viettoon. Olen hänen kanssaan edelleenkin, mutta vaihto entiseen alkaa kummitella mielessäni. Nykyinen kumppani kun haluaisi viettää kavereittensa kanssa kosteita iltoja joka toinen ilta(on kesälomalla)ja varsinkin miesporukassa. Milestäni kun olemme ns "tuore pari" haluaisin viettää mahdollisimman paljon yhteistä aikaa hänen kanssaan. Samoin riitaa on tullut myös siitä, että nykyinen haluaisi käydä ravintoloissa ja naisten tansseissa yksin. Tosin hän ei kiellä minunkaan menoani, mutta jos tiukka paikka tulee ja menossa olen, niin hän peruu yleensä oman menonsa, jotten minäkään menisi. Avoliitosta keskusteltiin vielä vähän aikaa sitten, hän ei ollut halukas vielä muuttamaan, vaan haluaa odottaa syksyyn..Tosin naimisiin hän haluaa jo ensi kesänä, kuten myös lapsen kanssani...Tämän miehen kanssa arki on ainakin erilaista, vaikeaa nimittäin, oma kuvani uudesta suhteesta kun on sellainen, että aikaa vietetään yhdessä ja muualla ei liehuta. En todellakaan tiedä mitä tekisin, olisi kiva kuulla mielipiteitä asiasta..alan olla itsekin umpisolmussa ukkoineni!
Miehen vaihto ei kannata aina..
Kokemus
72262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Exälleni oli ero pääasia. Halusi olla turbosinkku. Yhteipelistä hänen kanssaan ei tullut koko avioaikana mitään.
Nykyinen naisystäväni arvostaa sitä, kun olemme aina yhdessä ja teemme kaikki yhdessä.
Kysyin kerran mökillä, että mitä miettisit, jos istuisin illat paikallisessa baarissa. Hän sanoi ajattelevansa, että eipä mies vaihtamalla parantunut. Samanlainen on kuin entinenkin.
Jos naistentansseihin on menossa niin naistahan sinne lähdetään hakemaan. Eiköhän sillä uudella miehelläsi niitä naisia olekkin jo ihan käydä asti. Lisää pitää saada. Mutta eikös asia sinunkin kohdalla ollut näin?
on sellainen, että.....
Taidat pörrätä vaan unelmien kanssa.
Todellisuus siinä uudesssa miehessä asuupi
siinä ja nyt, ja on tavoiltaan...
Toivottavasti entisesi ei ota sinua takaisin vaan on päässyt sinkkuelämän makuun ja liottolee kyrpäänsä makoisemmissa pilluissa.
Sinä luulet olevasi niin erinomainen että voit tehdä ihmisille mitä vaan paskaa ja he silti aina haluavat sinua aina vaan.
Sen vaan sanon, että jos se edellisesi sinut takaisin jostain kumman syystä ottaa niin varaudu iskuihin kun se ryyppää. Mieshän sekin on pohjimmiltaan ja se pohjimmainen tulee aina esille kännissä.
Arvaan että elät ns. parantavassa suhteessa. Eli, erottuasi hait nopeasti suhteen, jonka tarkoitus loppupelissä on päästä vanhasta yli (ihmisen suojamekanismeja, yksinelo pelottaa). Se on tehtävänsä tehnyt, jatka sinä matkaasi ja etsimään taspainoista suhdetta... nykyisessä et ole onnellinen (eikä tunnu olevan mieskään)
Siis en etsinyt tätä suhdetta eron jälkeen, vaan taistelin vuoden ensin, etten olisi alkanut tähän suhteeseen. Pommitus tämän toisen miehen puolelta oli kuienkin sen verran kovaa, että voi suoraan sanoa, että kotoolta tuli hakemaan..:) On kai vaan vaikeata yht'äkkiä alkaa elämään erilaisenihmisen kanssa, kun oli 20 v tottunut toiseen..Ehkä tämä tästä kuitenkin, eihän uusi avomieheni isoja asioita vaadi, voin luottaa kyllä häneeen 100%, kun olen tuntenut kokoikäni ja hänen ex-avovaimonsa on ystäväni. Ihailin jo silloin, että on varmasti uskollisin mies mitä siihen asti olin nähnyt.
Vaihtele nyt niitä miehiä kun olet sille linjalle lähtenyt! Arvatenkin mies lykkää liittoa syksyyn ja syksyllä kevääseen ikuisesti.Sinä olet olemassa hänelle vain sitä yhtä tarkoitusta varten, ja joka vaihdolla saat aina pahemman juopon koska rupsahdat hyvää kyytiä. Sitähän nämä palstat ovat täynnä kun eronneet valittavat ihan kaikkea, ja toisella palstalla kehutaan kuinka nyt on ihanaa!