Kokemuksia Hyundai H1 van pakusta?

Olen hankkimassa pakua ja miettinyt Hyundaita yhdeksi vaihtoehdoksi. Olisin mielelläni kuullut kokemuksia teiltä käyttäjiltä/asiantuntijoilta. Eli mahd. vioista, ruosteesta, yms...
1325135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä Korean-Kimillä on laatu ihan kohdallaan, hyviä pelejä molemmat, sekä 1. sukupolven H-1 eli Starex että 2. sukupolven Grand Starex , joka meillä myydään myös H-1 -mallinimellä.
Ensimmäisen sukupolven autoja on kahdella eri akselivälillä: : 2810 mm ja 3080 mm. Moottoreina 2.4 bensa sekä 2.5 D, TD tai CRD VGT.
VGT= Variable Geometry Turbocharger
Toisen sukupolven moottorit muuten samat, mutta teho / vääntölukemat erilaiset,
akseliväli pidempi kuin aiemmin, 3200 mm ja vaihteistoksi saa myös automaatin.

Äänestä

Hyundaista sen verran että Tci moottoriin asti ainakin dieselit on mitsulta ja bensa kone Mazdasta. Tci:ssä on vielä turvallisempi mek. dieselpumppu kun taas crdi on sähköinen ja kallis korjata kiitos Bosch:n. Tekniikka on on perus rautaa, takaveto, ei lukkoja. Kulkee ihan riittävästi (Tci) ja moottori toimii 1000rpm alkaen eikä ryntäile niinkuin nyky dieselit yleensä. Automaatti on aivan mielettömän mukava ja vaihtaa pehmeästi eli jos löydät jostain niin osta! Henkilöautoa etsivälle henkilöauto=europaku joissa myös osat ovat henkilöautosta. Ohjaamon ergonomia on ihan hyvä pitkällekkin vrt. vito joka on pitkäkätisille ja lyhyt jalkaisille apinoille.
Kaikenkaikkiaan positiivinen yllätys vaikka koreasta onkin.

Äänestä

Ei enää ikinä hui haita. Perk.... että pitin opirahat maksaa.

Äänestä

Just käytin katsastuksessa 2010 Hyundai H 1:sen, ajettu 65 tkm. Ei mitään vikaa, eikä pienintäkään sanomista katsastuksessa. Autolle on tehty ainoastaan normaalit määräaikaishuollot, viime huollossa vaihdettiin eteen jarrupalat sekä jarrunesteet. Yhtään ainoaa niveltä, tai laakeria ei ole tarvinnut vaihtaa, eikä korjata mitään muutakaan..

Toisin oli aiemman Opel Vivaron kanssa, siihen oli noilla lukemilla vaihdettu niveliä jo kahteen kertaan ja taisi olla jo etupyörien laakeritkin. Korjattu vaihdelaatikkoa, kytkintä jne... Ei tule toista paketti-Opelia / Nissania/ Rellua tähän firmaan.

Todella positiivinen yllätys - jos sitä tuolla sanalla voisi kuvailla. Tehoa kuin pienessä voimalaitoksessa ja ajettavuus kuin hyvällä henkilöautolla. Ainoa huono puoli Suomen talvessa on takaveto. Tosin, jos takatuuppari-Hiaceen vertaa, niin auto on kuin eri vuosisadalta kaikkien ominaisuuksien suhteen.

Äänestä
  • Toinenkin h1 ajaja löytyy täältä aloitin 2000 hiacella. Täydet 82hv 3 vuotta ei vikoja ainoastaan kuulovamma itselle sitten opel vivaro2004 80hv 14xtakuuhuoltoon eli välille jäätiin releitä johtosarjaa bokseja sähkövikoja vaihdelaatikko vetoakselit puslat iskarit njenje.
    Sitten käytetty transit 100hv malli 80tkm ajettu ensimmäiseen katsastukseen 5000 euron edestä osaa alustaan en vielä uskonut 2009 transit 120hv möin sen 9000km kohdalla pois 7xtakuuseen sähköt bokseja latausongelmia vetoakseli alkoi naputtamaan yms yms
    sitten hyundai ja merkkiä en vaihda ensin oli 2005 tci eli 99 hv 170tkm ajettuna ajoin sillä 30tkm lehtijousien puslat piti vaihtaa ei muuta
    vaihtoin.2010 uuden h1 140hv/340newton version käytin ohjelmoitavana 173hv/410newton tuli tehoksi ajan tällä autolla vielä vuosia ainoa vika oli 10tkm kohdalla
    polttoainesuodattimen jalka halkesi?

    Äänestä

Aivan järjettömän huono auto tuo H-1 (2.5crdi vm.2008). Huonoin ja epäluotettavin auto, minkä olen koskaan omistanut ja joukkoon mahtuu monta Rellua ja DSG-laatikolla varustettu Volkkari.Jättänyt neljä kertaa parin vuoden aika tielle ja alta tonnin ei pääse koskaan korjaamo reissulta.
Varaosat on laatuun nähden aivan kohtuuttoman kalliita...
Katsastuksesta ei ole mennyt kertaakaan läpi ensimmäisellä, joka kerta tullut sanomista käsijarrusta.

Ehdottomasti ensimmäinen ja viimeinen Hyundai, johon sekaannun.
Voisivat ottaa Toyotasta mallia siitä, kuinka laadukkaita autoja tehdään.

Äänestä
  • No ompa kyllä kumma kun joka kerta on tullut sanomista käsijarrusta etkä oo hoksannu sitä jo ennen katsastusta herkistellä kuntoon.

    Äänestä

  • "Voisivat ottaa Toyotasta mallia siitä, kuinka laadukkaita autoja tehdään."

    KYLLÄ!!
    Uusi Toyota Proace on merkki loistavasti japanilaisesta insinööritaidosta ja laadusta!!

    Äänestä

  • exHIACEmiäs kirjoitti:

    "Voisivat ottaa Toyotasta mallia siitä, kuinka laadukkaita autoja tehdään."

    KYLLÄ!!
    Uusi Toyota Proace on merkki loistavasti japanilaisesta insinööritaidosta ja laadusta!!

    Kyllä se on Ranskalaista laatua Toytan merkki vaan keulalla Pösö ja Citikka sama auto.

    Äänestä

  • Huono ja huono

    Äänestä

Mut entäs kun minulla on H7? En usko, että tähän käy H1. Tietääkö kukaan?

Äänestä
  • Toyota Proace Japanilainen :) :) voi voi, ihan sama ku Pösö ja Citikka, mutta ehkä ne tulee Japanista :) :)

    Äänestä

  • proace kirjoitti:

    Toyota Proace Japanilainen :) :) voi voi, ihan sama ku Pösö ja Citikka, mutta ehkä ne tulee Japanista :) :)

    ei tuu samoja paskoja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huntai kirjoitti:

Olen hankkimassa pakua ja miettinyt Hyundaita yhdeksi vaihtoehdoksi. Olisin mielelläni kuullut kokemuksia teiltä käyttäjiltä/asiantuntijoilta. Eli mahd. vioista, ruosteesta, yms...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu