Olen siis 17-vuotias poika. Melkein 190 senttiä pitkä, mutta vain noin 65kg painava. Haluaisin siis lihoa, mutta se tuntuu olevan mahdotonta. Syön hyvin, Eilenkin söin neljä lämmintä ateriaa välipalat jotka kaikki sisältävät mielestäni runsaasti niitä kuuluisia proteiineja. Siis syön normaalisti todella paljon - ruokahaluni on hyvä. Jos nyt kuitenkin olisi lääkärintarkistus edessä, lekuri ei luultavasti uskoisi minua, vaan pitäisi vaikeana anorektikkona.
Salille olen ajatellut mennä, mutta en usko että lihas hirveästi kasvaa, jos ei ole mistä kasvaa. Siis Lihasten kasvattamiseen tarvitaan ensin velttoa lihaa, ellen ole ihan väärässä.
Jos teillä on ollut samoja ongelmia, tai tiedätte pulmaan muuten vain ratkaisun, yrittäkää neuvoa. Kiitos.
miten saisi lisää painoa?
5
160
Vastaukset 5
- massalisää
Olet sen verran nuori vielä, että olet ilmeisesti vielä murrosiän kasvupyrähdyksen jälkeen hoikassa kunnossa. Kunhan aikaa vähän kuluu, niin kyllä sitä massaakin alkaa kehittyä. Jos aloitat lihaskunnon kasvattamisen, niin energiaa pitäisi sinun saada vieläkin enemmän. Suojaravintoaineiden saanti sinulla varmaan suurten ruokamäärien ansioista onkin kunnossa, mutta lihaksen kasvaminen edellyttää kulutusta suurempaa energiansaantia.
- 080t5
Sulla on mahdollisesti sokeritauti tai haimassa on jotain muuta vikaa. Nimittäin jos haima ei toimi normaalisti elimistö ei pysty ottamaan ravintoa kunnolla vastaan ja ihminen laihtuu vaikka söisikin.
- massaaalisää
höpsis! Älä ihmeessä usko moisia nimiekrin "080t5" satuja! Ei todellakaan pidä paikkaansa!
- Axsera
Mene naimisiin, se tehoaa ainakin naisiin.
- <3
Naimisiinmeno kyllä lihottaa miehiä enemmän kuin naisia, mutta aika radikaali ratkaisu tuo olisi 17-vuotiaalle.
Minun mieheni oli 17-vuotiaana noin 180 cm, 49 kg (ei oltu silloin vielä naimisissa, tietenkään). Mutta kylläpä hän siitä vähitellen lihoi ja nyt 30 vuotta myöhemmin paino hipoo jo sataa kiloa. Aluksi hän yritti tarkoituksella lihottaa itseään syömällä suurempia annoksia, rasvaisempia ruokia jne. Sitten se alkoi sujua ihan itsestään, kun oli tottunut esim. laittamaan kahviin kuohukermaa niin siitä olikin vaikea oppia pois!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j921393Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga83961- 42844
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden296767Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️82641- 48631
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35621- 47617
- 28574
- 40571