ApuaAloittelijalle

Elikäs olen vasta hiljattain löytänyt itsestäni sellaisen puhtaan jazzin kuuntelijan ja pyytäisin palstan jazz-gurujen ohjausta näissä artistiasioissa.

Elikä kertokaa mulle huippuartisteja ja niiltä ne huippukappaleet.

Jazzini tulisi tarjoilla hitaalla tempolla:D

kiitos!
3322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kerron kaksi levyä, jotka kannattaa hommata ja mistä jazzin kuuntelu on helppo alottaa.
1.Miles Davis: Kind of blue
2.Keith Jarret: My song

Artisteja joihihn kannattaa tutustua on paljon, mutta tässä muutamia:
Charlie Parker, Thelonius Monk, Julian "Cannonball" Adderly, John Coltrane, Miles Davis, Wayne Shorter, Keith Jarret, Chick Corea, Herbie Hancock, Jan Garbarek........ja varmasti myös monia muita!!

Äänestä

paljon tietoa musiikista ja artisteista löytyy osoitteesta allmusic.com

Äänestä

Itse tykkään eniten pehmeästä, hitaasta jazzista, vaikka olen viime aikoina alkanut kiinnostua myös swingistä. Kuuntelen lähinnä naispuolisten artistien musiikkia (poikkeuksen tekee Jamie Cullum).

Tässä muutamia nimiä: Norah Jones, Jamie Cullum, Billie Holiday, Eva Cassidy, Nina Simone, Diana Krall, Silje Nergaard.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JazzNoobi kirjoitti:

Elikäs olen vasta hiljattain löytänyt itsestäni sellaisen puhtaan jazzin kuuntelijan ja pyytäisin palstan jazz-gurujen ohjausta näissä artistiasioissa.

Elikä kertokaa mulle huippuartisteja ja niiltä ne huippukappaleet.

Jazzini tulisi tarjoilla hitaalla tempolla:D

kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu