Minulla on ollut varmaan 2 vuotta musta tukka, oikeasti olen blondi. Aina kestovärillä värjätty juurikasvu ja nyt päätin lähtee vaalentamaan väriä. Kaksi Colour B4-värinpoistoa takana, tuloksena juuri oranssihtava ja latvat tummanruskeat. En tosin odottanutkaan että vuosien värikertymä vaalenisi paljoa latvasta. Hiusten kuntoon tuo ei vaikuttanut mitenkään, edelleen hyvässä kunnossa ovat. Olen jo ostanut Garnierin vaalean värin, tarttuukohan jos nyt laittaisin päähän? Varmaan tyveen ainakin mutta mitenköhän on latvojen laita? 2 värinpoistoa kuitenkin on takana mutta vaikuttaakohan ollenkaan..?
Värjäys
blondaaja
7188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
saattaa olla että pysyy oranssina sen jälkeen :)
Ai nuo tummat latvatkin? Oranssin päälle vois ainakin värjätä vaaleammalla, mutta mietinkin nyt että kannattaako laittaa tuota vaaleeta väriä päähän, jos ei tartu tummiin latvoihin ollenkaan.
värillä et voi vaalentaa väriä, tummille latvoille ei tapahdu yhtikäs mitään vaikka laittaisit niihin kaikista vaaleimman värin mitä löydät. pitkissä hiuksissa latvoissa voi olla monen, monen vuoden värikertymät eikä niitä välttämättä saada pois edes kampaamossa. hius kestää värinpoistoa (vaalennusta) vain rajallisen määrän, ja näiden välissä tulee aina olla vähintään kaksi, mieluiten 4 viikkoa jona aikana hiusta on hoidettava todella hyvin. mikäli värinpoistoja tehdään useita peräkkäin, on vaarana kemiallinen leikkaus. hius katkeaa. tämä johtuu siitä, että värinpoisto vaurioittaa hiuksen rakennetta pysyvästi, hiukset saattavat alkaa katkeilemaan parin päivän päästä, ei aivan heti.
latvoihin väri ei tartu, mutta oranssisuutta se sattaa taittaa pois, katso että olet valinnut sävyksi tuhkanvaalean. lisäksi kannattaa käyttää hopeashampoota ja hopeaa hiusnaamiota.
No niin mä vähän arvelinkin että vaatii enemmän kun sen 2 värinpoistoa.. Tuo Colour B4-aine ei sisällä sitä valkaisuainetta eikä ammoniakkia mitä tavalliset värinpoistoaineet sisältää, joten se on hellävaraisempi hiuksille. Omani tuntuvat lähinnä normaalia vähän kuivemmalta.
Kun sitten jossain vaiheessa saan tumman värin kokonaan pois niin tarttuuko vaalea väri oranssiin hiuksiin vai pitääkö hiusten olla ihan vaaleat?
olen kampaaja ja tiedän tasan tarkkaan mistä puhun, siinä ei välttämättä ole "valkaisuainetta" tai "amoniakkia" (jota ei muuten nykyään ole monessa muussakaan värinpoistossa), mutta siinä on "jotakin" sen aineen tilalla joka sitä väriä poistaa, johdannainen. jotta väriä saadaan hiuksesta purettua, siihen on tehtävä värinpoisto. selvästikkään tuo sinun aineesi ei sitä väriä latvoistasi poista kun ei ole vielä kahdella kerralla lähtenyt.
hiusten värjäykessä noudatetaan ihan perinteistä värioppia, vastavärit taittavat toisiaan, jos haluat punaista pois: laita mattaa / vihreää, oranssia: laita sinistä, keltaista: laita violettia. yksinkertaista. väri ei vaalenna väriä, eli tummuusaste ei muutu kun laitat oransseihin hiuksiin sitä tuhkaa, mutta lämpö tod. näk. taittuu pois jolloin sävystä tulee ainakin hiukan kylmempi ja siedettävämpi. et suomeksi sanottuna näytä aivan "kusipäältä" :D tällöin väri myös näyttää kirkkaammalta.
tummasta vaaleaan on aina vaativa homma, ammattilaisellekin saati sitten kotivärjääjälle. kehoitan sinua menemään kampaamoon jossa työ saatetaan loppuun. saat kauniin lopputuloksen ja hiuksesi säilyvät päässäsi.
en ole nähnyt enkä päässyt kokeilemaan hiuksiasi, enkä tiedä kaupoista myytävistä väreistä joten en valitettavasti pysty sinua enempää auttamaan. neuvon kuitenkin olemaan todella varovainen kotivärien kanssa, varsinkin vaalennusaineiden.
No mulla oli tarkoitus aloittaa vaalennus ottamalla vaaleempia raitoja kampaamossa mutta kun soitin niin sanoivat etteivät ala mustaa tukkaa edes raidoittamaan..! Toiseen kampaamoon soitin ja siellä sanoivat että eivät tee raitoja mutta tekevät värinpoiston (mikä tulisi hirveen kalliiksi) niin päätin sit tehdä itse kotona.
Tjaah.. varmaan odotan vähän ja teen vielä yhden värinpoiston ja jos ei latvat vieläkään vaalene niin hyvin että saisin vaalean värin itse laitettua niin on ne varmasti ainakin sen verran ruskeat että saan raitoja..?
Muuten mitä eroa on kampaamoiden ja markettien raidoitus-aineilla?
suurin ero on hapete, kaupasta ostamassasi kestovärissä/värinpoistossa hapete on aina 6%. hapetteella ei oikeastaan ole merkitystä muussa kuin vaikutusajassa. 3% hapete tekee saman kuin 12% mutta vie enemmän aikaa. vaikutusajan määrittäminen on yksi hyvin tärkeä tekijä värjäämisessä, hapetevalinnan tulee kuitenkin olla mieluiten optimaalinen jotta savutetaan mahdollisimman hellävaraisesti toivottu lopputulos. tämän oppii oikeastaan vain tekemällä.
jotta kaupan väreillä saisi "täydellisen" hiusvärin, tulee värejä ostaa useita (tietenkin tietäen mitä niillä tekee tai aikoo tekevänsä) ja niitä sekoitellaan keskenään, sopivassa suhteessa. harva, tuskin kukaan kampaaja koskaan laittaa "vain" yhtä väriä ja levittää sen päähäsi. mulla kupissa on usein jopa neljääkin väriä sekoitettuna, lisäksi vielä pikku juttuja toisilla väreillä :)
toiset kampaajat ovat leikkaajia, toiset tekevät upeita kampauksia, yksi tykkää tehdä permiksiä ja jonkun intohimona on värit. vaikka arvostankin ammattikuntaamme, on oikeasti täysi fakta että hyvän värjääjän löytäminen on kullan arvoinen asia.
hiusten värjäykeseen vaikuttaa oikeasti todella monta tekijää, tärkeintä on kuitenkin se, että se tehdään asiakkaan hiuksia arvostaen ja asiakasta kuunnellen. on monia pieniä vippaskonsteja joilla saadaan tosi upeita lopputuloksia ilman, että asiakkaan hiukset kärsivät turhaan. kotona tehdessä tulee yleensä tehtyä aivan turhaa käsittelyä hiuksille ja tämä rasittaa hiuksia pidemmän päälle todella paljon.
periaatteessa hiustenvärjäykessä saa olla rohkea ja luova, näin onnistuu parhaiten. valitettavaa vain on, että jos tehdään vaativia vaalennuksia niin niiden korjaamisen asiakas maksaa omilla hiuksillaan. (tai kotivärjääjä) tästä syystä on tärkeää, että tietää mitä on tekemässä. ja miksi.