Aiemmin euromaiden kulttuurien ja instituutioiden eroja oli tasoittamassa talouden luontainen mekanismi, valuuttakurssi. Euroalueen keskeisin ongelma onkin, että heterogeenisten talouksien väliltä puuttuu tämä elintärkeä tasapainotusmekanismi. Valuuttakurssi myös heijastelee talouden tilaa, ja sen puuttuessa ainoastaan valtion lainojen korot (ja CDS:ien arvot) kuvaavat markkinoiden luottamusta valtion talouden hoitoon. Valuuttakurssiriski siis muuttuu maksukyvyttömyysriskiksi valuuttaunionissa. Tästä Euroopan Komission omat ekonomistit varoittivat jo ennen euroalueen luomista. Euron kaltainen erilaisista talouksista koostuva yhteisvaluutta-alue voikin toimia ainoastaan, mikäli se on myös tulonsiirtounioni. Toisin sanoen euron toimivuus vaatii, että kaikki Suomen ja Saksan kaltaiset ylijäämämaat ovat valmiita tekemään vastikkeettomia tulonsiirtoja alijäämämaille. Tämä voidaan toteuttaa inflatoimalla (ks. ”Euroopan H-hetki”) tai esimerkiksi eurobondien, tai muiden vastaavien järjestelyn kautta, joissa osa alijäämämaiden rahoituskustannuksista siirtyy ylijäämämaiden kannettaviksi. Jos tähän ei Pohjois-Euroopassa olla valmiita, eurolla ei ole tulevaisuutta nykymuodossaan. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, ettei Euroopassa voisi olla toimivia valuuttaunioneita. Valuuttaunioniin osallistuvien talouksien tulee vain olla rakenteiltaan riittävän homogeenisia ja kilpailukykyisiä siten, että niiden välille ei synny haitallisia kaupan epätasapainotiloja. Myös työvoiman liikkuvuuden pitää olla parempi kuin nykyisellä euroalueella. Suomi sattuukin olemaan yhden sellaisen vapaakauppa-alueen jäsen, joka täyttäisi nämä ”optimaalisen” valuuttaunionin ehdot. Se vapaakauppa-alue on Pohjoismaat.
MIKÄ ON PERSUJEN VAIHTOEHTO---TÄSSÄ VASTAUS
PS INFO
4103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Paras ratkaisu:
- €urosta ero heti, nyt, välittömästi!!!
- Rajat kiinni. Mitään ei sisälle eikä ulos. Jos muutat ulkomaille niin mene vaan, mutta takaisin ei tarvitse koskaan tulla.
- Tuonti ja vienti seis, meillä on kotimaassakin kysyntää. Pienyrittäjiä pitää tukea.
- Kulttuuri- ym. hömppä pitää kieltää lailla! Taidegalleriat, konserttisalit yms. pakkolunastetaan kunnille ja valtiolle edelleen vanhistenpalvelukeskuksiksi ja -hoitolaitoksiksi.
- KELA-korvaus pois yksityisiltä terveyspalveluntarjoajilta. Jos ei kunnallinen hoito kelpaa, maksa se kokonaan itse. Valtio saa myös verotuloja. Terveyskeskusmaksut pitää poistaa ja vastavalmistuneet hoitajat/lääkärit pakolla töihin julkiselle sektorille kymmeneksi vuodeksi, sitä ennen ei tutkijavirkoihin tai yksityislääkäriksi ole menemistä.
Lisää ehdotuksia?
- Kielenopetus pois kouluista. Vain suomenkielellä pärjää hyvin, semminkin kun vienti ja tuonti on kielletty.
- Julkiset rakennukset on purettava! Purkutyö työllistää monta suomalaista ja vähentää sitä kerskailua joka erilaisiin palatseihin liittyy. Ensimmäisenä tietenkin Eduskunta, Senaatti, Presidentinlinna ja muut hallintorakennukset, sitten myöhemmin myös muut valtion omistamat laitokset.
- Tiet paremmaksi maaseudulla. On häpeä että joihinkin navetoihin ei vielä ole asfalttitietä. Tämä rahoitetaan verottamalla Bror Wahlroosia vähän enemmän.
- Tieteenteko on lakkautettava. Kaikki on jo tutkittu ja keksitty, ja mikään jatkotutkimus on täysin tarpeetonta.
Lisää keneltäkään?...
'Tieteenteko on lakkautettava. Kaikki on jo tutkittu ja keksitty, ja mikään jatkotutkimus on täysin tarpeetonta.'
Islamilaisissa maissahan juuri noin on menetelty. Koraanista löytyy kaikki
mitä tarvitaan.
PS. Näissä 'biiseissä' ei juuri eroa huomaa.
http://www.youtube.com/watch?v=VuSof6Ne8TM
http://www.youtube.com/watch?v=nWaD-Xhp1Os
Sinun kannattaisi tutustua islamilaiseen tieteeseen. Esim algebra on tullut länteen islamista, samoin kuin optiikka ja monet muut tieteet...