Amerikassa kuollaan, suomessa surraan

Maailmalla kuollaan ei mitään suurempia kommentteja. Amerikassa kun ammuskellaan, niin media vöyhkää viikkokaupalla. Miksi. Esim. Mexikossa kuolee oikeita ihmisiä jatkuvasti ja paljon.
1067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Etkö tajua, että rahanahne porvarismedia elää väkivallalla ja pornolla.

Äänestä

Amerikkalaisten henki on arvokkaampi.

Äänestä

Persujen mielestä sureminen on heikkouden merkki. Tämän vuoksi minkään osanoton ilmaiseminen Estonian onnettomuuden tai Utöyan saaren massamurhan jälkeen sai persuilta vain naurua osakseen.

Äänestä

Niinkö?

Äänestä
  • Niin. Kerroin esimerkiksi viime kesänä jättäneeni kynttilän Norjan lähetystön portaille sen saaritragedian jälkeen ja mikäpä oli persujen vastaus tällä palstalla: "Kyllä olet tekopyhä!"

    Persut ovat toistuvasti sanoneet että sureminen, erityisesti onnettomuuksien uhrien sureminen (kuten Estonia) on vain tekopyhää ja heikkoutta.

    Äänestä

Ja kaiken lisäksi Suomessa saman elokuvan mainostusta vähennetään. Mitähän hyötyä siitä muka on? Naurettavaa vouhkaamista.

Äänestä

Meksikon 20 kuollutta linja-autossa ei saanut palstatilaa.

http://www.hs.fi/ulkomaat/Yli 20 ihmistä kuoli bussiturmassa Meksikossa/a1305585063352

Mitä se kertoo, lehtiä ostetaan sensuuri syystä ja onnettomuus ei ollut sitä.

Äänestä
  • Maailman laajuisesti kerrotaan; presidentti määräsi suruliputuksen kuudeksi päiväksi koko maahan uhrien muistoksi?

    Kukaan ei tiedä uhrien nimiä,
    MUTTA AMPUJAN KUVA NIMI JA ELÄMÄ PYÖRII UUTISOTSIKOISSA YMPÄRI MAAILMAA.

    On se niin väärin mutta saadaan varmaan ihan suomalainen juttu ihan pian joko jo syksyllä tai viimeistään keväällä.

    Äänestä

  • 12+12 kirjoitti:

    Maailman laajuisesti kerrotaan; presidentti määräsi suruliputuksen kuudeksi päiväksi koko maahan uhrien muistoksi?

    Kukaan ei tiedä uhrien nimiä,
    MUTTA AMPUJAN KUVA NIMI JA ELÄMÄ PYÖRII UUTISOTSIKOISSA YMPÄRI MAAILMAA.

    On se niin väärin mutta saadaan varmaan ihan suomalainen juttu ihan pian joko jo syksyllä tai viimeistään keväällä.

    Kaikkia uhreja ei vielä ole identifioitu, mutta tuolla on muutama uhri:

    http://www.cbsnews.com/8301-201_162-57477149/victim-names-emerge-in-colo-rampage/?tag=cbsnewsLeadStoriesAreaMain

    Suomessahan uhrit ovat aina nimettömiä, toisin kuin muualla...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


outotapa kirjoitti:

Maailmalla kuollaan ei mitään suurempia kommentteja. Amerikassa kun ammuskellaan, niin media vöyhkää viikkokaupalla. Miksi. Esim. Mexikossa kuolee oikeita ihmisiä jatkuvasti ja paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu