Miten se oikein tehdään ?

säätöäpeliin..

Jotkut biisit kuulostavat stereoista kuunneltuna hyviltä mutta iPadista tai pc kaiuttimista kuunneltuna huonolta (basso vaimennus) mutta jotkut kappaleet kuulostavat sekä iPadilta, pc kaiuttimilla että stereoilta mukiinmeneviltä. Miten se oikein masteroidaan demo-biisi että se kuulosta kaikissa ok.

4

179

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+9

      Leikkaamalla reilusti ala-bassoja. Kaiken alle 50 Hz voi leikata pois eikä muutenkaan korostella niitä bassoja, vaan ennemmin leikataan vähän kaikkea alle 200 Hz. Pienet ja huonot kaiuttimet tai kuulokkeet eivät kuitenkaan niitä taajuuksia pysty kunnolla toistamaan, mutta jos niitä sinne ajetaan niin koko kaiutin menee "tukkoon" ja homma kuulostaa huonolta.

      • Kiinnostaa tuo

        Miten tuota leikataan equlla?

        Siis että miten eq asetuksista luetaan sitä mitä pitää leikata, niissähän on siis ala, keski ja ylätaajuudet mutta miten tuo leikataan oikeasta kohdasta?


      • AAAXXX
        Kiinnostaa tuo kirjoitti:

        Miten tuota leikataan equlla?

        Siis että miten eq asetuksista luetaan sitä mitä pitää leikata, niissähän on siis ala, keski ja ylätaajuudet mutta miten tuo leikataan oikeasta kohdasta?

        Pitää käyttää monikaistaista taajuuskorjainta, jossa pystyy säätämään manuaalisesti rajat.

        Kaikista kätevintä on käyttää ns. Low Cut plug-in'ia, jossa säädetään haluttu raja jonka alittavat taajuudet lähtevät pois ja loppu jää.


    • kullllllllllllllllll

      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe