milloin pillifarkut menee pois muodista?

usein on puhuttu, että leveä lahkeiset farkut tulee taas muotiin, mutta eipä ole kellään semmoisia näkynyyt...
121034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Leveälahkeisien housujen paluu saattaa ottaa aikansa, koska näyttää, että tämä nykyinen kasari/ysäri-look on suosittua. Ja mikäpä sitä tuomaan jotain "uutta" markkinoille, jos vanha myy...

Äänestä

Sitten ne poistuu kun "Aikuinen nainen" haudataan. Tällä kun on kiilatolppa jalat ja lantiota ei ole mutta "pillit" vaan pysyy. Veikkaan että sillä on Jussi- henskelit ! joissa on riippuliidin tasot rintoja nostamassa :D ugh

Äänestä

Kovasti on sitä odoteltu jo monta vuotta...

Äänestä

Kyllähän niitä klassisia farkkumalleja löytyy edelleenkin. Ei ehkä todella leveälahkeisia mutta ns. bootcut farkkuja löytyy kyllä vaikka mistä. Joten niitä ostelemaan vaan, mitä väliä sillä on ovatko ne muodikkaita vai eivät?

Äänestä
  • Joo bootcuttia on ollut aina myynnissä, mutta leveälahkeisten housujen ystävänä ja kapeille housuille täysin sopimattoman vartalon omistajana en niitä oikeasti leveiksi laske. Kai sen muodin on pakko joskus muuttua...

    Äänestä

Oikeasti leveälahkeisia farkkuja ei ole näkynyt 70-luvun jälkeen. Trendin muuttumisesta on ollut ajoittain puhetta, mutta Suomessa myytävien leveysvaihtelu on rajoittunut bootcutin ja nykyisen kapeaakin kapeamman linjan välille.

Muuten, ostin ensimmäiset pillifarkkuni 1977. Kaverit kysyivät: "et kai sinä mikään punkkari ole?" En ollut.

Muuten, leveälahkeiset farkut olivat sangen lyhytaikainen ilmiö: 60-luvun lopulta seuraavan vuosikymmenen loppuun.

Äänestä
  • Toivottavasti ne 60-70-luvun lepalepa-lahkeet ei tule uudelleen muotiin ikinä. Mikä siinä hippityylissä viehättää? Farkkujen puntit reisistä tiukat ja alhaalta kuin kaksi hametta. Epäkäytännöllistä ja kamalan näköistä. Tulee mieleen Badding Somerjoki ja Robert Plant, naurettavaa.

    Äänestä

  • ei ikinä kirjoitti:

    Toivottavasti ne 60-70-luvun lepalepa-lahkeet ei tule uudelleen muotiin ikinä. Mikä siinä hippityylissä viehättää? Farkkujen puntit reisistä tiukat ja alhaalta kuin kaksi hametta. Epäkäytännöllistä ja kamalan näköistä. Tulee mieleen Badding Somerjoki ja Robert Plant, naurettavaa.

    Se vasta naurettavan näköistä on, kun vedetään ne pillit jalkaan, mitkä ei sovi kuin anoreetikoille. (eikä kyllä niillekään)
    Tahi se, kun ne farkut roikkuu persaus paljaana.

    Voi elämä Teidän muoti-ihanteita.

    Mikäs niissä muka on epäkäytännöllistä? Ei ne ainakaan mulla purista reisistä ja lahkeiden kuuluukin lepattaa.

    Ai niin, tarteepa tilata taas parit lepalepat.

    Äänestä

  • k3 kirjoitti:

    Se vasta naurettavan näköistä on, kun vedetään ne pillit jalkaan, mitkä ei sovi kuin anoreetikoille. (eikä kyllä niillekään)
    Tahi se, kun ne farkut roikkuu persaus paljaana.

    Voi elämä Teidän muoti-ihanteita.

    Mikäs niissä muka on epäkäytännöllistä? Ei ne ainakaan mulla purista reisistä ja lahkeiden kuuluukin lepattaa.

    Ai niin, tarteepa tilata taas parit lepalepat.

    No tilaa sinä lepalepat rauhassa, niin me muut ajan mukana kulkevat pukeudumme näihin kenellekään sopimattomiin housuloihin. Taitaa vain niin olla että sinulle ei sellaiset housut käy, niin ne ei sitten saa käydä muillekaan??

    Äänestä

  • Jaaha95 kirjoitti:

    No tilaa sinä lepalepat rauhassa, niin me muut ajan mukana kulkevat pukeudumme näihin kenellekään sopimattomiin housuloihin. Taitaa vain niin olla että sinulle ei sellaiset housut käy, niin ne ei sitten saa käydä muillekaan??

    Pillifarkut haisee!!

    Äänestä

Ite en tykkää leveistä lahkeista, koska Suomen säissä ne tuntuvat keräävän kaiken roskan ja loskan. Oikean pituuden löytäminen on lyhyenä yhtä tuskaa, eikä jaksaisi aina hypätä ompelimoissakaan. Tiukat lahkeet ovat siinä mielessä armeliaammat. Mut hei, jokasella makunsa. :) Ite tykkään jalkojeni muodoista ja haluun tuoda niitä esiin. :D

Superleveitä lahkeita on kyllä maailmalla näkynyt, mutta tänne Suomeen kaikki tulee niin pirun hitaasti, ja täällä ollaan ehkä myös massana hitaanpuoleisia tarttumaan uusiin juttuihin. Itse toivon, että pilleistä tulee samanlainen klassikko kuin bootcutista, koska en näe tällä hetkellä käyttäväni muunmallisia farkkuja. :D Korkea vyötärö on must, tippuu muuten housut jalasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamehousu kirjoitti:

usein on puhuttu, että leveä lahkeiset farkut tulee taas muotiin, mutta eipä ole kellään semmoisia näkynyyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu