http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012072415874074_uu.shtml
Riittäisikö jollakin mielenkiintoa tehdä poliisille tutkintapyyntö raamatun todenperäisyydestä ja siitä että täyttääkö sen avulla kirkon keräämä varallisuus petoksen tunnusmerkit.
Riittäisikö jollakin mielenkiintoa tehdä poliisille tutkintapyyntö raamatun todenperäisyydestä ja siitä että täyttääkö sen avulla kirkon keräämä varallisuus petoksen tunnusmerkit.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luulisi, että katolisen kirkon kohdalla ainakaan tästä ei ole pienintäkään epäilystä. Ilman muuta rikollista toimintaa. Ei usko sinänsä, minkä mittaluokan omaisuus, kiinteistöinä, sijoituksina, ilmaisena työvoimana jne on katolisen kirkon hallinnassa taivaspaikkaa vastaan..Jos tuote olisi vaikka turkin matka, jonne kenenkään ei ole koskaan tiedetty päässeen, kyllä ottaisi ohraleipä.
Joo, haastetaan kirjoittajat oikeuteen ja vaaditaan korvauksia kivusta ja särystä.
Joo, olisi mielenkiintoista tietää.
Ainakaan kukaan Raamattuun ennusteluaan perustava maailmanlopunprofeetta ei tiettävästi ole koskaan joutunut korvaamaan aiheuttamiaan taloudellisia vahinkoja herkkäuskoisille uhreilleen.
Tästä saa sen käsityksen että pettää saat, kunhan perustelet petoksesi Raamatulla.