Rasvailin tuossa -87 HiLuxin nippoja ja huomasin samalla, että etuperän kardaanissa on aikamoinen välys siinä etuperään sisäänmenossa. Onko normaalia, ja mikä on tuomio?
Hiluxin etukardaani
HiLux4 wd1987
71104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
melkomoinen välys ei ole normaalia.kannattaa korjata ennen kun hajoo kokonaan.
Kyseessähän oli aikamoinen eikä melkomoinen välys. Kannattaa pysyä asiassa, kun vastailee.
totta turiset,mun moka.kun kerran välys onkin vaan aikamoinen niin ei mitään hätää sitten.
Joo siinon menny etuperän kardaanin laakeri. Se kyllä hoituu paikallisessa merkkiliikkeessä alle tonnin, ja taas mennään. Halpa homma!
Toisaalta asialla ei ole kiire, koska koko kardaani ei pyöri kuin jos ajaa takavedolla.
Siis kardaanin sisäänmenossa?? siis tarkotatko sitä tasauspyörästön pinjonia, eli tasauspyörästön sisään menevää ”vetoakselia?
Jos kardaanin nivelissä on väljää ni uudet ristikot vaa toyotalta, ei motonetistä jos sulla yhtään on offia mielessä.
Jos väljää on tasauspyörästön pinjonissa ni hammaspeikko käy hetkessä. Lautaspyörän ja pinjonin välinen hammaskosketus on kellosepän hommaa, siine ku tulee väljää ni tuhoo välityksen, sen jälkeen tulee vaihtaa pinjoni sekä lautaspyörä jotka on aina koneistettu pariksi abot 1000€ plus poskilaakeri sekä pinjonin kartiorullalaakerit ja krymppiholkki. ainii ja nippu stefoja.
Jos lautaspyörä ja pinjoni ei ole vielä kulunut pilalle niin pääset laakerien ja tiivisteiden vaihdolla, leinee muutama satku.
muuten, kato purkamosta kasassa oleva tasauspyörästö millä on joku 3kk takuu ni ei tarvi maksaa 1300€ osia plus hammaskosketuksen säädättämistä (jos et pysty sitä tekemään)… Ainiin ja muista kattoa että uudessa perässä on sama välityssuhde, muuten pöpelikkö kohisee…
Oliskos se niin että Hiluxin etu-kardaaniin ei ristikkoja vaihdella vaan koko kardaani vaihdetaan jos jotain on hajalla? Voi olla että muistan väärinkin..
Taakse ainakin ite vaihtelin ristikkoja, oli aluksi risukelualla niin siihen ei muistaakseni ainakaan sitä tuplamurrosniveltä pystynyt vaihtamaan. Myöhemmin oli samat ratkaisut kun aloittajalla niin luulin niiden olevan vaihtokelpoisia