Edea-numeropalvelu (Aldan contact Oy)

fudgc

Kaikki työnhakijat, lukekaa tämä!

Aloitin Edea numeropalvelussa työskentelemisen toukokuun lopuilla. Minulle ja muille työntekijöille lupailtiin kaikenlaista; runsaasti bonuksia, kilpailuja joissa palkintoina taulutelevisioita, matkalahjakortteja yms, joka kuukautinen virkistyspäivä firman piikkiin, ilmaiset sähkötupakat ja jopa työsuhdepuhelimet.

Aloitin motivoituneena ja luotin kaiken puheen olevan totta. Ensimmäinen palkkapäivä kuitenkin tuli ja meni, mutta palkaa ei tilillä näkynyt. Syynä oli kuulemma palkanlaskijoiden loma (kaikki samaan aikaa, hä!?). Myöskään virkistyspäiviä ei pidetty, sähkötupakat "pääsivät juuri loppumaan", eikä kilpailuja pidetty.

Työntunteja luvattiin viikossa olevan 37,5h ja näiltä tunneilta siis 8e tuntipalkka. Työpäiviä kuitenkin lyhennettiin, joten todelliseksi viikkotuntimääräksi tuli vain n. 15-25h. Tuotteiden myynti oli suht. helppoa, kunhan yritti tosissaan. Provikoita et kuitenkaan saa, koska puolet myymistäsi paketeista perutaan tai laskusta reklamoidaan.

Työntekijät vaihtuvat tiuhaan tahtiin, jopa viikoittain. Joillekkin annetaan potkut siksi, koska myyminen "ei onnistu" ja loput irtisanoutuvat.
Itse olin tyhmä, ja jatkoin firmassa työskentelemistä siinä uskossa että asiat muuttuisivat, mutta turhaan.

Soitetut puhelut annetaan kaikkien kuunneltaviksi, vaikka itse sen nimenomaan kieltäisit. Pomot ovat työpaikalla keskimäärin pari tuntia päivässä, jos sitäkään. Jos yrität pyytää rakentavaa palautetta myyntisi kehittämiseksi, vastauksena saat vain toteamuksen, "Ei tule myyntiä jos ei tule." --> seuraavaksi saat potkut.

Pomot istuvat fb:ssä tai pelaavat tietokoneella sen pari tuntia mitä toimistolla suvaitsevat olla.

Jos siis harkitset meneväsi töihin Edea numeropalveluun, tai muihin Aldan contact Oy:n yrityksiin, perehdy TODELLA TARKASTI työsopimuksiin- ja ehtoihin. Älä odota liikoja ja suhtaudu aina varauksella tulevan pomosi puheisiin.

0

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

        Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
        Kauhava
        198
        6928
      2. Ootko rakastunut?

        Kerro pois nyt
        Ikävä
        159
        2046
      3. Onhan sulla nainen parempi mieli

        Nyt? Ainakin toivon niin.
        Ikävä
        113
        1688
      4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

        Himmailet???? Mitä pelkäät?????
        Ikävä
        51
        1390
      5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        55
        1248
      6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

        Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
        Kauhava
        50
        1108
      7. Älä mies pidä mua pettäjänä

        En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
        Ikävä
        100
        1074
      8. Reeniähororeeniä

        Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
        Kouvola
        7
        1006
      9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

        Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
        Maailman menoa
        253
        961
      10. Kävit nainen näemmä mun

        Facessa katsomassa....
        Ikävä
        41
        929
      Aihe