töihin usaan!

helpwanted

helou! oon 17-vuotias ilman mitään koulutusta ja haluisin muuttaa amerikkaan! Haluisin tietää miten voisin saada sieltä töitä ihan vaan peruskoulun käyneenä ja tän ikäsenä:) täytän pian 18 joten sen puoleen se ei oo ongelma! ja onko mahollista suomesta hankkia Work Holiday viisumia amerikkaan? Kertokaa et mistä mun kannattaa alottaa unelmani toteuttaminen! Miten just MINÄ(nuori, kouluttamaton) saan asumisluvat, työluvat jne..? olisin tosi tosi kiitollinen jos joku osais auttaa:-) ps.en aio käydä lukiota tai muutakaan koulutusta suomessa et niitä on turha ehotella!

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • byhyy

      Turha provo... mutta en malta olla vastaamatta.

      Onhan sinulla yksi vaihtoehto: hankit itsellesi jenkeistä muijan/miehen. Muuten sinulla ei ole mitään mahdollisuuksia. Working Holiday -viisumia ei taida suomalaiset USA:han saada.

      Niin ja tietysti jos voitat lotossa riittävän ison potin, niin voit lähteä jenkkeihin opiskelemaan yksityiskouluun, kun kerran suomalainen koulutus ei kelpaa.

    • 10+2

      Kysymys:
      Miten just MINÄ(nuori, kouluttamaton) saan asumisluvat, työluvat jne..?
      Vastaus:
      Et mitenkään.

    • köyhätkyykkyyn

      HEH.
      No aika vaikeata on.
      Mene naimisiin jenkin kanssa tai jos on hilloa niin sijoita riittävän kalliiseen asuntoon tai yritykseen.
      mahdollisuudet on kyllä todella heikot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2715
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1119
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1001
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe