Sytytysvirta päällä hinatessa?

Autoa pitäisi hinata.

Hinattavassa autossa virtalukossa avaimet ja virrat päällä, niin ei mene rattilukko päälle. Mutta vilkut ei toimi jos ei ole sytytysvirta päällä. Saako sytytysvirtaa pitää päällä pitkää aikaa, vai rikkooko jotain? Jostain muistan kuulleeni, ettei sytytysvirtaa saisi pitää turhaan pitkää aikaa päällä, voi muka rikkoa jotain, onko näin?
62879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Saa
Ei riko
ei ole

Äänestä

Sen verran on tuossa viimeisessä väitteessä perää, että jos sytytysvirtaa pidetään liian pitkään päällä, akku tyhjenee. Ei tosin ole normaalisti ihan ensimmäisen hinaustunnin ongelma.

Äänestä

Kyllähän ennen sanottiin ettei sytytysvirtaa saisi pitää tarpeettoman pitkään päällä käynnistämättä moottoria, olikohan syynä että puola saattaa rikkoutua tai ylikuumentua tms. Liittyisiköhän vanhoihin katkojan kärjillä varustettuihin puoliin, niissä oli etuvastus mikä ohitettiin käynnistyksen yhteydessä, ilmeisesti että startatessa sytytysjärjestelmässä olisi tavallista korkeampi jännite?

Äänestä

Silloin kun autoissa oli vielä ns.katkojankärjet, niin sytytysvirran pitkään ollessa päällä, ja katkojankärjet kiinni, kuumeni puola niin paljon, että se pahimmassa tapauksessa saattoi kärähtää. (savu nousi konepellin alta) toisaalta jos näki sen vaivan, että irroitti virranjakajan kannen, ja eroitti kärjet toisistaan esim pyöräyttämällä moottoria sen verran, että kärjet aukenivat, niin sen jälkeen voi virtoja pitää päällä niin pitkään, kun tarve vaatii. nyky autoissa tuota pelkoa ei enää ole, kun ei ole katkojankärkiäkään.

Äänestä

Jos ohjauslukko menee päälle ennen avaimen poistoa lukkopesästä, on siinä lukossa vikaa.

Äänestä

tosiaan, ohjauslukko ei saa mennä päälle ennenkuin avain on poistettu.

Ja näissä uusissa autoissa, usein jos on virta päällä noin 15 min ilman että on kone käynnissä, menee auto itsestään "eco" tilaan ja sammuttaa ylimääräiset sähkölaitteet

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä kysyy kirjoitti:

Autoa pitäisi hinata.

Hinattavassa autossa virtalukossa avaimet ja virrat päällä, niin ei mene rattilukko päälle. Mutta vilkut ei toimi jos ei ole sytytysvirta päällä. Saako sytytysvirtaa pitää päällä pitkää aikaa, vai rikkooko jotain? Jostain muistan kuulleeni, ettei sytytysvirtaa saisi pitää turhaan pitkää aikaa päällä, voi muka rikkoa jotain, onko näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu