Tyhmä minä.aloitin epätietoisena e pillerit kesken kierron.enkä tiedä,voi olla et mahdollisuus olis olla raskaanakin ku kävi vahinko,otin kyl katumuspillerin mut en voi viel tietää oonko raskaana ku menkkojen pitäis alkaa vast parin viikon pääst. Humalas tekee kaikkee tyhmää,aina :|
e pillerit vaikka raskaana
tyhmämii
1100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tyhmä olet tosiaan.
1. E-teho ei ole voimassa välttämättä koko liuskan aikana, koska aloitit ne aivan väärässä kohtaa. Eli nyt sinun ehdottomasti pitäisi käyttää / olisi pitänyt käyttää lisänä kortsua seuraavaan liuskaan asti.
2. "ku menkkojen pitäis alkaa vast parin viikon pääst" -- siis tarkoitatko, että parin viikon päästä alkaa taukoviikko vai että oman luomukiertosi perusteella menkat alkaisi parin viikon päästä? Joka tapauksessa: ei sinulla ole nyt omaa kiertoa (vaan e-pillereiden taukoviikolla pitäisi tyhjennysvuodon tulla) ja kun olet aloittanut pillerit väärin & ottanut lisäksi je-tabletin, niin saatat vuotaa ihan miten sattuu seuraavat kuukaudet. Vuotohäiriöitä kun tulee usein muutenkin e-pillereiden aloituksen yhteydessä.
3. Tee raskaustesti (vaikka minkälaisia vuotoja tulisi), kun yhdynnästä on lähemmäs kolme viikkoa. Jos se näyttää negaa, jatkat pillereitä ohjeiden mukaisesti. Jos olisi positiivinen, niin sitten tietysti pillereiden lopetus ja yhteys lääkäriin heti.