Kasvojen vanhentuminen johtuu myös kasvoluista

Paljon ollaan tällä palstalla spekuloitu siitä kumpi sukupuoli vanhenee aikaisemmin kasvoistaan, ja tämä artikkeli kertoo siitä että naiset vanhenevat kasvoistaan aikaisemmin, koska naisten kasvoluut vanhenevat nopeammin kuin miesten.

"Although these changes occurred in both sexes, many occurred earlier in women — between young and middle age. In men, most of the changes occurred between middle age and old age."

Kasvoluiden vanhentuminen näkyy kasvoissa mm. silmäkuopan laajentumisena, kasvot painuvat sisäänpäin, ja luiden muoto vinoutuu ikävästi, kun luiden tilavuus pienenee.

Todennäköisesti kasvojen muodolla on ihoa suurempi vaikutus siihen miten vanhalta näyttää, tai ainakaan pelkästään hyvä iho ei riitä siihen että näyttää nuorelta.

Lähde:
http://www.myhealthnewsdaily.com/772-face-bones-aging-110104.html

8

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YTM

      Yäk, irstaita ja katkeria vanhoja ukkoja uskottelemassa itselleen että naiset jäävät yksin ja heillä on mahikset teinityttöihin.

    • tavis T

      Ja mikäs tämän viestin pointti olikaan? Jotkut näyttävät ikäistään nuoremmilta ja jotkut ikäistään vanhemmilta. Vaikka näyttäisi miltä tahansa, niin ne todelliset ikävuodet ovat sitä mitä ovat. Jokainen kuitenkin ikääntyy päivä kerrallaan.

      Jos elämässä on muutakin sisältöä kuin oman ja toisten ulkonäön tarkkailu, niin jää aikaa tehdä paljon muutakin, jossa ei ulkonäkö paina yhtään. Esimerkiksi naisella elinajan odote on jotakin vähän päälle 80 vuotta. Elämän sisältö ja onnellisuus tulevat ihan muista asioista kuin siitä, onko kasvot ryppyiset tai näyttääkö sitä nuoremmalta vai vanhemmalta kuin naapurin Irmeli.

      Silmäkulmaryppyjen tai silmäpussien sijasta kannattais keskittyä tarkkailemaan sitä, mitä ihmisellä on sanottavaa. Voi olla, että AP:lläkin juttelut ja keskustelut jäävät aika vähäisiksi, jos keskustelut ovat sitä tasoa, että miten kaunis tai ruma ihminen on.

      • Tämän artikkelin mukaan naisten ja miesten välillä on kuitenkin kasvojen ikääntymisessä huomattava ero mitä tulee kasvoluihin. Naisten kasvoluut vanhenevat jo nuoruudessa ja keski-iässä, kun miesten suurimmat muutokset tulevat usein vasta keski-iässä, ja vanhemmilla.


    • ?????????

      Ja miten tama liittyy sinkkuuteen?

      • Tottakai ulkonäköön liittyvät asiat liittyvät sinkkuuteen. Nytkin palstalla puhutaan toisessa ketjussa esim. hiusten lähdöstä.


    • 12+2

      Naisen luusto luhustuu hormonitoiminnan loppumisen myötä noin 40 vuoden iässä. Miehillä tätä ongelmaa ei ole vielä vastaavassa iässä.

      Myös kasvojen ulottuvuudet vanhentavat. Mitä enemmän kasvoissa on ulottuvuuksia, sitä vanhemmalta nainen näyttää. Nuoren naisen kasvot ovat vauvan pyöreät ja heleät kun taas kurpalla väkevän luisevat.

    • Aku ankka.

      Mitä **ttua nyt taas hessu.

    • vaadin parempia

      Tämä "sukupuolten välinen sota" saa yhä koomisempia piirteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe