Olen koulutettu, hyvin toimeentuleva suomalainen mies. Ihan mukavan näköinen ja takana useita seurustelusuhteita suomalaisten naisten kanssa.
Tapasin työmatkalla kaksi ja puoli vuotta sitten venäläisen naisen, nykyisen vaimoni.
Täytyy sanoa etten enään suomalaista naista huolisi. Vaimoni pukeutuu naisellisesti, uskaltaa olla naisellinen ja feminiini,pitää hyvää huolta miehestään, saa miehen tuntemaan itsensä todelliseksi mieheksi, pitää kodin totaalisen tip-top kunnossa ja suomen-kielen oppimisen jälkeen saanut suhteellisen hyvän työpaikan.
Monet kaverini ovat lievästi sanottuna kateellisia minulle. Joskus poikien saunaillassa heittävätkin puoli vitsillään että pitäisi varmaan vaihtaa oma elähtänyt suomalaishaahka nuorempaan ja naiselliseen venäläiseen. No ei kukaan ole tuota vielä toteuttanut.
Eli summa summarum, voin lämpimästi suositella suomalaisille miehille venäläistä vaimoa, kunhan karsii nämä rahanperässä tulevat ongenonkijat vain pois joukosta. Venäläinen nainen uskaltaa olla vielä aidosti nainen. Itsensä muodottomaksi lihottanut tuulipukuun piiloutuva suomalaisfeministi nainen häviää 6-0 vertailun.
Tapasin työmatkalla kaksi ja puoli vuotta sitten venäläisen naisen, nykyisen vaimoni.
Täytyy sanoa etten enään suomalaista naista huolisi. Vaimoni pukeutuu naisellisesti, uskaltaa olla naisellinen ja feminiini,pitää hyvää huolta miehestään, saa miehen tuntemaan itsensä todelliseksi mieheksi, pitää kodin totaalisen tip-top kunnossa ja suomen-kielen oppimisen jälkeen saanut suhteellisen hyvän työpaikan.
Monet kaverini ovat lievästi sanottuna kateellisia minulle. Joskus poikien saunaillassa heittävätkin puoli vitsillään että pitäisi varmaan vaihtaa oma elähtänyt suomalaishaahka nuorempaan ja naiselliseen venäläiseen. No ei kukaan ole tuota vielä toteuttanut.
Eli summa summarum, voin lämpimästi suositella suomalaisille miehille venäläistä vaimoa, kunhan karsii nämä rahanperässä tulevat ongenonkijat vain pois joukosta. Venäläinen nainen uskaltaa olla vielä aidosti nainen. Itsensä muodottomaksi lihottanut tuulipukuun piiloutuva suomalaisfeministi nainen häviää 6-0 vertailun.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Näin voi olla, mutta minulla tulee kyllä auttamatta venäläisistä naisista mieleen kymmenen sentin pakkelikerros.
Et ole katkera, mutta kuitenkin? Pitikö toisen onneen antaa joku naljaileva kommentti? On se outoa, että ulkomaalaiset mihet ovat niin kauniita, kohteliaita ja mukavia verrattuna suomalaisiin, mutta suomalainen mies ei kuitenkaan saisi pitää ulkomaalaisesta naisesta. Kyllä ulkomailla on mukavia, kauniita ja kohteliaita naisiakin; Suomessa niitä ei valitettavasti ole kovin paljon.
Tottakai, pitää kommentoida.
Tämähän oli pientä siihen mitä teiltä miehiltä kuulee kun nainen on ulkomaalaisen kanssa onnellisesti naimisissa. Nainen on huora, bimbo yms.joten tämä kommentti oli ystävällinen verratunut mitä miehet jakelee naisille täällä.
Tottakai, saa pitää mies kuten nainenkin ulkomaalaisista ei kyse ollut siitä ei todellakaan.
Missä vaiheessa kirjoitin ulkomaalaisista miehistä? Ihan tiedoksi vaan, ei ole kokemusta niistä. Olen ihan tyytyväinen tähän suomimieheeni.
Missä vaiheessa väitin, ettei alkuperäisen nainen ole mukava, kaunis tai kohtelias? Minulla tulee vaan venäläisistä naisista mieleen paksu meikkaustyyli.
En ole katkerakaan. Onnittelin jopa alkuperäistä kirjoittajaa. Ei se ole minulta pois, jos hän pitää venäläisistä naisista.
Olisikohan näin, että Tosimies=Merde ja oli kirjoittanut alkuperäisen viestinsä siihen sävyyn, että odottikin naljailevia vastauksia?
Merdestä en tiedä mitään, mutta Tosi mies on kirjoittanut tähän ketjuun vain omalla nimellään.
Eipäs aleta vainoharhaisiksi.
En ole Tosimies. Kommentissa halusin viitata tämän palstan keskusteluihin yleensä, en suoranaisesti sinun kirjoitukseesi. Eiköhän siellä Venäjällä ole ihan kaikenlaisia naisia, myös niitä, jotka osaavat meikata kunnolla?
Siksipä ei kannatakkaan yleistää kaikkia venäläisiä naisia pakkelinaamoiksi, eikä kaikkia suomalaisia naisia tuulipukuun pukeutuviksi läskeiksi. :)
kymmenen sentin pakkelikerros,kuin kymmenien senttien rasvakerros
Hei!
Olet varmasti aivan oikeassa, onhan sinulla käytännön kokemusta. Minullakin on vain huonoja kokemuksia suomalaisnaisista, ja vaikka kokemusta venäläisnaisista en omaakaan, olen ajatellut heidän olevan juuri kuvailemasi kaltaisia. Rikas en ole minäkään, akateemiseen ammattiin tosin valmistumassa. Ongelma onkin: MISTÄ VENÄLÄISEN naisen voisi (helpoimmin) löytää? Antaisitko vinkkejä, kiitos!
En ole mikään venäläisten naisten tapaamisen ekspertti. Itse tapasimme työasioissa, vaimoni oli töissä "länsi" firmassa ja omasi hyvän elintason Venäjällä.
Joten itse pystyin heti alusta asti olemaan suhteellisen huolettomalla mielellä, ettei kyseessä ole onnenonkija, vaan aidosti minusta kiinnostunut viehättävä nainen.
Luontevin tapa tutustua venäläisiin on lienee hakeutua sinne töihin tai matkustella siellä avoimin mielin.
Nimimerkkisi "tosi mies" kertoo sinusta jo paljon...
olet tod. näköisesti niitä miehiä , jotka ovat epäonnistuneet suhteessa suomalaiseen naiseen tai et ole onnistunut saamaan itsellesi naista ollenkaan koti- suomesta ( peräkammarin poika tms. vastaava surkimus). Koska venäläisen naisen saa kuka tahansa ei-venäjällä asuva, otit siis sellaisen. Ja kirjoituksestasi näkyy läpi katkeruus ja kateus;" happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista", vai miten se nyt menikään....
Ja aika pahasti. Nimittäin tosiasia on, että kuka tahansa ei-Suomessa asuva mies saa halutessaan myös suomalaisen naisen. :-D Näkeehän se jo korvillaankin.
sinulta joka et tunne minua. Olen reilut 30v. akateeminen mies, hyvässä työssä, jne.
Joskus suhteet toimivat, joskus eivät. Jos suhde ei toimi, niin siihen ei kannata jäädä tuhlaamaan omaa / toisen aikaa. Minkäänlaista katkeruutta en suomalaisia naisia kohtaan tunne. Päinvastoin minulla on monta rakasta ja ihanaa suomalaista naista, kuten mummoni, äitini, pari siskoani, jne ;-)
En ole koskaan kokenut näin hyvin toimivaa parisuhdetta kuin nykyiseni. Olen ehkä hieman konservatiivinen, mutta minusta on mahtavaa olla mies parisuhteessa. Tämä on mahdollista, kun nainen uskaltaa olla nainen. Tämä ei tarkoita sitä ettemmekö olisi tasa-arvoisia kumppaneita, mutta meillä on hyvin selkeät sukupuoliroolit.
Suomalaisten kanssa suhde on tuntunut aina jotenkin väljähtyneeltä, enemmänkin kaveruudelta. Nyt kokemaani intohimoa en ole koskaan kokenut suomalaisen naisen kanssa.
Höpön-höpön.
Kilpailu on tälläkin alalla tarpeen.
Ne suomalaisnaiset, jotka eivät ymmärrä tilannetta jäävät rannalle ruikuttamaan, tai sitten hakevat itselleen jonkin kamelikuskin tms.
HUOM! Valtaosa suomalaisnaisista on ihan ok.
Ne äänekkäimmät hölmöilevät muiden maineen pilalle.
Osuit naulan kantaan!! Nimenomaan ne äänekkäimmät naiset pilaavat kaikkien maineen typerillä yleistyksillä, että kaikki suomalaiset miehet ovat ällöttäviä jne. Onneksi suurin osa naisista on todella mukavia ja asiallisia.
Suomessa ilmeisesti tasa-arvo on mennyt hieman överiksi ainakin joillain yksilöillä.
Suomessa on varmaan aika omituisen paljon hompahtavia koti-isiä, jotka on ihan pihalla elämän realiteetista ja yhtä hirveesti ja yhtä pihjalla olevia tarmoa täynnä olevia naisenpuolikkaita jotka haluaa johtaa vaikka taitoja tai aivoja ei tosiaan ole aivan ihan kunnianhimon osoittamassa määräässä.
Ilmeisesti trendit on ihan aitoja. Joku juttu hajoaa, kun ihmistä virtaa moneen suuntaan.
Nykyinen presidentti on todella hyvä, vaikkakaan presidenttia ei tarvitsisi arvostella. Sen sijaan ihmettelen että monet nuoretkin tytöt tuntuvat hakevan roolimallia värjäämällä ja leikkamalla tukkansa samalla tavoin.
Se on kyllä itseasiassa jumalattoman typerää, mutta toisaalta sen ymmärtää. Naisväki
joka on saanut äänioikeden varmaan enimmäisenä maailmassa niin tässä maassa myös näyttää suuntaa
monelle asialle. Osa on todella hyviä, mutta parisuhteesta alkaa asia vuotaa omille ties mille varmaan Topmannit on nykyään naisjohtajilla jaloissa?
Tulee vaan mielen se, että koskahan naiset haluaa päästä aremijaankin.. ai niin ne on jo.
Säälittävää typyjen kannalta siksi, että kunnianhimon loputuloksena ei maailamssa jää jäljelle muuta vaihtoehtoa kuin vahva ja samanhenkinen lesbokumppani kun mies on nyt se jolta on otettava kaikkea sitä takaisin mitä vuosisatojen aikana on pidetty tukahdutetuna.
Yleensä siltä miltä otetaan pois ei aivan trevettä päivää hevillä näe. Tietysti asiaan voi olla muitakin näkökulmia. Esim. koti-isillä.
Ehdotan Suomesta ensimmäistä martiarkaalisen yhteiskunnan tienäytäjää,
Long Live Finskien Amazondiktatuuri
I move out ennen keskitysleirejä
Kirjoittaja ei ilmeisestikään halua itsellesi tosimiestä, koska koet tuon nimimerkin jotenkin negatiivisena. Haluatko naisellisen hinttarin vai oletko peräti naisiin kallellaan?
Tosimies on minusta puhtaasti ja 100% mies, ikään kuin tiivistettyä testosteronia. Olen itse sellainen ja ylpeä siitä! Minussa ei ole pätkääkään naisellisuutta vaan olen UROS! Halveksin heikkoja ja akkamaisia miehiä jotka ovat naisensa tossun alla.
Se että olen tosimies ja uros ei kuitenkaan tee minusta junttia taikka ressukkaa, aivan päinvastoin. Ressukka en ole, koska naiset suorastaan kuolaavat perääni. Käytöstavoiltani olen herrasMIES. Kunnioitan naisia ja kohtelen teitä arvonne mukaisesti. Minä olen se mies, joka auttaa takin päällenne, avaa ovet ja kantaa painavan kassinne. Teen kotona raskaat ja fyysistä voimaa ja teknistä osaamista vaativat työt. En voisi koskaan lyödä naista, koska MIES ei tee niin.
Ryhdistykää jo muutkin miehet ja uskaltakaa olla miehiä! Miehenä on hyvä olla!
Put asiaa veliseni!
Taidat olla nim. tulkki, eikö niin? Mitäs me sovittiin näistä kommenteista?
Jaa, taas tätä "ulkonäkö-harhaa". venäläisen miehen vaimona tiedän, että keski-ikäinen venäläinen nainen näyttää "yhtä kamalalta" kuin suomalainen saman ikäinen. Eivät he ole sen kauniimpin, muodikkaampia tai hoikempia kuin suomalaiset sisarensakaan.
Harha syntyy, kun viisikymppinen peräkammarin poika nai kaksikymppisen venäläisen nuorikon eikä ikäistään viisikymppistä naista, jolle alkaa kiloja jo kertyä. Samoin ne kilot kertyvät venäläiselle kuin suomalaisellekin.
mutta kieltämättä tollanen vertailu saa kaikki vierasmaalaista mimmiä harkitsevista miehistä vaan peruuttamaan aikomuksensa kaskun kaikki miehethän haluaa voittaa paremman naisen omilla voimillaan ei suinkaan ajatella että saa enemän sen vuoksi että itse ei tekee vähemämän.
Miksi sitäpaitsi aina sanotaan että joku pukeutuu feminiinisesti,laitappa vaikka itse rintaliivit
ja pikkuhousut päälle niin ei varmana näytä hyvältä.
Mielestäni suomi-tyttö taistelee hienosti, osa jopa vetää tukan ihan pottamallille ja kirkasta punikkiväriä päähän. Musta paita ja karu farkkusortsi. Siitä on hyvä ottaa kiinni
tunnelmallisen kynttiläillallisen ja herkkien runojen jälkeen.
Sitten vain nainen päälle, sillä parasta on kun "muija tekee kaikki työt"
No itse asiassa perutaan koko juttu totta se kyllä on, jos suomalaiset naiset on tollasia.
Mitä tekemistä on koulutuksellasi ja venäläisellä puolisollasi? Onko hyvällä toimeentulollasi ja venäläisellä naisellasi jotain tekemistä keskenään? Onko niin, että huonosti koulutetut ja vähemmän menestyneet miehet eivät saa venäläistä naista?
Yritätkö kenties kertoa, että olette mahdollisesti hyvin toimeentuleva ja onnellinen perhe? Jos vaimokin osaa siivota, niin se on jo aika paljon!
Mutta pukeutuminen ei tee pelkästään naisesta naisellista. Eiköhän se luonne ja käyttäytyminen sekä oleminen tee pikemmiten naisesta naisellisen. Tiedän paljon naisellisia naisia, jotka myös käyttävät tuulipukua. En myöskään koe olevani jotenkin epänaisellinen, jos en aina pukeudu hameisiin ja korkokenkiin. Kerään katseita, jos niikseen tulee, ilman sen enempää korostamatta itseäni.
Mitä sinuun tulee, niin uskon sinun olevasi sama äijä, joka täällä kirjoittelee samasta aiheesta suu vaahdossa. Hyvin koulutettu ja hyvin toimeentuleva ei välttämättä tarkoita sitä, että olisi kovinkaan sivistynyt. Ei ainakaan kirjoituksistasi päätellen: kaverit lievästi kateellisia jne. Jos suhde on sitä, että nauttii toisten kateudesta, niin sillä ei kovin pitkälle pötkitä. Taitaa olla pintaliitoa koko hommasi.
olen hiukan lukenut nyt näitä kirjoituksia ja tullut siihen päätökseen, että kyllä jotkut ihmiset osaa olla tyhmiä! Arvostelette muita/ toisianne ihankuin siihen nyt teillä siihen olisi varaa! olen esimerkiksi varma että kyllä venäjältäkin löytyy lihavia ja tuulipukuja käyttäviä naisia ja suomesta meikattuja neitoja jne.. Unohdatte myös tärkeimmän asian; eikö sisin merkitse enää mitään? oli sitten läski/laiha/tuulipuvussa/ tai ei ...? joten katsokaapa ensi kerralla ensin itseänne peiliin ja todetkaa että kukaan ei voi olla täydellinen! kaikilla meillä on omat puuttemme, omat ongelmamme ja tapamme ja kaikilla meillä on sydän ja sielu, olkoon sitten suomalainen , venäläinen, virolainen tai ruotsalainen . Naurettavaa että ihmiset yrittää korottaa oman kulttuurinsa muiden yläpuolelle vertailemalla naisten ja miesten ulkollisia ominaisuuksia! no huh..huh