Nytten olen päässyt lääkkikseen sisään ja ajattelin, että olisikos sen jälkeen kun täällä suomessa on lääkäriksi opiskellut mahdollisuutta samalla koulutuksella saada yhdysvalloissa tehdä töitä? Ja mites se onnistuis? Olen kuullut että yhdysvalloissa saa parempaa palkkaa.
Lääkäriksi yhdysvaltoihin
9
4559
Vastaukset
- Omppu päivässä jne.
Suomalainen lääkärintutkinto ei välttämättä anna suoraan oikeutta harjoittaa lääkärin ammattia Yhdysvalloissa, mutta onhan se varmaan mahdollista sinnekin töihin mennä. Ainakin jos erikoislääkäriksi ryhdyt jollekin kapealle sektorille, esim. neurologia tms. Yleislääkärinä voi olla heikommin mahkuja.
- aiodhasodhaofaobsfas
Sinun onneksesi Yhdysvalloissa on tulossa huomattava lääkäripula, joten työpaikkoja tulee varmasti olemaan. Lääkärien palkat päihittävät Suomen vastaavat mennen tullen. Suurin ongelma on se, ettei suomalainen lääkäritutkinto oikeuta suoraan harjoittamaan lääkärin tointa USA:ssa. Sinun tarvitsee suorittaa USA:n laissa määritellyt kieli- ja pätevyystestit. Sen lisäksi on täytettävä normaalit H1B-viisumivaatimukset. Kannattaa alkaa hyvissä ajoin selvittämään näitä kuvioita, koska USA:n tapauksessa mikään ei ole helppoa ja vaivatonta ja yleensä paras ja ainoa apu on googlailla, soitella ja etsiä itse tietoa mahdollisimman paljon. Aloita vaikka tästä:
http://www.workpermit.com/us/medical_h1b_foreign_doctors.htm - yksikolme
On mahdollista. ECFMG auttaa sinua. He laillistavat ulkomailla lääkärintutkintonsa suorittaneille oikeuden toimia lääkärinä Yhdysvalloissa. Nettisivu on ecfmg.org
- iwillsueyou
Kannattaa muistaa etta malpractice insurance imaisee ison osan tuloista. Hoitovirheesta joutuu oikeuteen ja maksamaan maltaita. Ihan eri systeemi kuin Suomessa.
- UlkoNe1to36.5
Ota selvaa voitko menna amerikkaan tekemaan residency:n
ehka helpoin tapa olisi vaihtaa yliopistoa, transfer amerikkalaiseen yliopistoon ja opiskella viimeinen vuosi siellla
Ei se mahdonta ole - pahx
Ihmetyttää tuo aloittajan surkea suomenkieli. "Nytten" ei ole sana, jota luulisi niin fiksun henkilön, joka on päässyt lääkikseen , käyttävän. Uskonkin, että aloittaja on trolli.
- yykaakooneeviikuu
Formaalisissa tapauksissa kieli on eri kuin puhekieli, ja uskotko todella että kaikki siellä lääkkiksessä kaverita puhutellaan herroina tai rouvina. Vaikka sinne pääsee ei se tarkoita, että on jokin pakko puhua sivistyneesti koko ajan.
- trollimikätrolli
yykaakooneeviikuu kirjoitti:
Formaalisissa tapauksissa kieli on eri kuin puhekieli, ja uskotko todella että kaikki siellä lääkkiksessä kaverita puhutellaan herroina tai rouvina. Vaikka sinne pääsee ei se tarkoita, että on jokin pakko puhua sivistyneesti koko ajan.
Puhu miten puhut, mutta täällähän kirjoitetaan. Eli noudata edes alkeellisia kirjoitussääntöjä. Jokainen lääkikseen päässyt osaa ne.
- TyötönSeOn
Yli viisi vuotta vanha aloitus, mutta viimeisimpien kirjoittajien kanssa samoja huomioita: lääkikseen hakenut ja päässyt on yleensä sellainen henkilö, jonka ei tarvitse tuollaista kysyä. Eikä ainakaan täällä. Tarkkaa tietoa on saatavilla ja aivan muualla.
Suomi ja Yhdysvallat kolmesti pienellä kirjoitettuna ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532434Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖291887Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt751579Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2871484- 1381240
- 671005
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.131000vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23988Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11983- 68963