Elikä olin tossa 3 päivää vesipaastolla, ( tavoitteena oli 10pvä) tein suolihuuhtelut jne. Mutta 4 päivän aamulla olo oli ihan hirveä! pyörytti, oksennutti, en pystynyt muuta kuin makamaan sängyllä kippurassa... onko kellään muulla tälläisiä kokemuksia? joten oli pakko syödä, no koko päivä meni sitte syömiseksi ja kuten varmaan uskotte ei siitäkään hyvää seurannut, no nyt ajattelin maanantaina yrittää viellä kerran viikon paastoa. Onko kellään ideaa mikä minulla saattoi mennä väärin ekalla kerralla? tai onko ideoita miten ehkäistä pahanolon tuleminen?
Kiitos jo etukäteen
Paastosta kysysttävää
2
209
Vastaukset 2
- paastonnut
Ne on niitä kuuluisia paasto-oireita. Myöskään tuo pelkkä vesilinja ei ole kovin suositeltavaa, et saa YHTÄÄN energiaa päivän aikana, kuten et myöskään suoloja tai vitamiineja. Parempi vaihtoehto olisi mehupaasto. Jo se voisi vähentää paasto-oireita.
Kymmenen päivän paasto on ensikertalaiselle aika kova haaste. TODELLAKAAN en suosittele vesipaastoa noin pitkäksi aikaa. Se on hullun touhua jos mikä. - Juo mehuakin
Nestepaasto ei tosiaan tarkoita vesipaastoa. Juo ihmeessä päivän aikana pari lasia tuoremehua ja pari mukia lihalientä tai keiton lientä, lisäksi sitten pari litraa vettä tai jotain kivaa yrttiteetä.
Kannattaa myös valmistautua kunnolla, eli pari-kolme päivää kevyempää ruokailua ja edeltävä päivä hyvin kevyt. Etukäteen keventäminen vähentää paasto-oireita.
Jos paasto-oireita kuitenkin tulee, voi ottaa lusikallisen hunajaa tai pienen ylimääräisen mehulasillisen, ja odotella vähän aikaa menisikö oireet sillä ohi.
Oon muuten itsekin aloittamassa maanantaina paastoa, siksi tänne palstoille hakeuduinkin. Minulla on maanantai vielä keittopäivä. Tiistaista lauantaihin olen nestelinjalla ja sunnuntai on palautumispäivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362002
- 41620
- 31556
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60460- 42460
- 61459
- 44428
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6417Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14413- 40401