Paastosta kysysttävää

vvvee

Elikä olin tossa 3 päivää vesipaastolla, ( tavoitteena oli 10pvä) tein suolihuuhtelut jne. Mutta 4 päivän aamulla olo oli ihan hirveä! pyörytti, oksennutti, en pystynyt muuta kuin makamaan sängyllä kippurassa... onko kellään muulla tälläisiä kokemuksia? joten oli pakko syödä, no koko päivä meni sitte syömiseksi ja kuten varmaan uskotte ei siitäkään hyvää seurannut, no nyt ajattelin maanantaina yrittää viellä kerran viikon paastoa. Onko kellään ideaa mikä minulla saattoi mennä väärin ekalla kerralla? tai onko ideoita miten ehkäistä pahanolon tuleminen?
Kiitos jo etukäteen

2

209

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paastonnut

      Ne on niitä kuuluisia paasto-oireita. Myöskään tuo pelkkä vesilinja ei ole kovin suositeltavaa, et saa YHTÄÄN energiaa päivän aikana, kuten et myöskään suoloja tai vitamiineja. Parempi vaihtoehto olisi mehupaasto. Jo se voisi vähentää paasto-oireita.

      Kymmenen päivän paasto on ensikertalaiselle aika kova haaste. TODELLAKAAN en suosittele vesipaastoa noin pitkäksi aikaa. Se on hullun touhua jos mikä.

    • Juo mehuakin

      Nestepaasto ei tosiaan tarkoita vesipaastoa. Juo ihmeessä päivän aikana pari lasia tuoremehua ja pari mukia lihalientä tai keiton lientä, lisäksi sitten pari litraa vettä tai jotain kivaa yrttiteetä.

      Kannattaa myös valmistautua kunnolla, eli pari-kolme päivää kevyempää ruokailua ja edeltävä päivä hyvin kevyt. Etukäteen keventäminen vähentää paasto-oireita.

      Jos paasto-oireita kuitenkin tulee, voi ottaa lusikallisen hunajaa tai pienen ylimääräisen mehulasillisen, ja odotella vähän aikaa menisikö oireet sillä ohi.

      Oon muuten itsekin aloittamassa maanantaina paastoa, siksi tänne palstoille hakeuduinkin. Minulla on maanantai vielä keittopäivä. Tiistaista lauantaihin olen nestelinjalla ja sunnuntai on palautumispäivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe