Paasto+proteiinijauhe

ldgsklö

Voiko proteiinijauheita käyttää paaston aikana estämään lihasmassan häviämistä? Maalasijärkeni sanoisi että mikä ettei, mutta ei taida olla ihan maalaisjärjellä pääteltävissä tämä...

3

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap

      EIkö kukaan tosiaan osaa sanoa? Olisin halukas taas kokeilemaan paastoa, mutta tällä kertaa ei olisi "varaa" menettää lihasmassa..

    • Vesilasi

      Proteiinjauheet ei kuulu paastoon, proteiinijauheissa on energiaa ja proteiinipirtelön nauttiminen pitää ruoansulatuksesi aktiivisena. Tästä seuraa nälkä, joka paastolla yleensä häviää muutaman päivän kuluttua.

      Lihasmassan häviäminen paastolla ei ole huomattava ongelma, ennen kuin rasvat on käytetty. Elimistöllä on suojamekanismi, joka paaston aikana pyrkii säilyttämään toimintakyvyn mahdollisimman pitkään, suojelemalla lihaksen kulutusta ravinnoksi. Viimeisenä keinona, varastorasvojen loputtua, elimistö alkaa kuluttamaan lihasta ( nälkiintyminen ).

      Lihaksiin varastoitunut hiilihydraatti sitoo nestettä ja suurinosa havaitusta lihaskadosta on lihaksen tilavuuden pienenemistä, joka palautuu suhteellisen nopeasti paaston loputtua.

      Paaston edut (esim. nälän tunteen katoaminen) kuitenkin saavutat helpommin ns. oikeaoppisella paastolla. Jokainen toki lopulta määrittelee itselleen mitä pitää paastona. Jos haluat juoda protskuja, juo ihmeessä. Niukkakalorisella dieetillä varastorasvoja kuluu pois jokatapauksessa.

      Tsemppiä dieettailuun ja paastoon :)

      • daastupido

        Paastomehuissahan ei ole energiaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      207
      5803
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5680
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      195
      4685
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4073
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      63
      3984
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3606
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      33
      1555
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1430
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1149
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      990
    Aihe