Irlannissa työskentelevät

dubbbblin

Hei kaikki Irlannissa työskentelevät! Olen joskus kuullut että ensimmäisen vuoden maksamat verot saisi hakemalla takaisin. Onko tämä edelleen totta? En löytänyt revenuen sivuilta mitään infoa tästä saatikka oikeanlaista tax claim lomaketta?
Nevokaa viisaammat jos tiedätte :)

7

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irkut rules
    • E301

      No jos kummiski ois E301 milla noita ainaki ennen haettiin takas..

      • Ihan tosi?

        Ihanko tosissasi olet hakenut sosiaaliturva- ja työttömyysavustuslomakkeella veronpalautuksia? Mistään en löytänyt mainintaa, että E301 liittyisi veronpalautuksiin yhtään mitenkään.

        "You can get forms E104 and U1 (formerly E301) if you are moving within the EU/EEA - see 'How to apply' below. The U1 is called a portable document and it provides details of your Irish social insurance record. You can use them when claiming sickness, maternity or unemployment benefits abroad."


      • Palm Face

        Aloittaja ei ole sosiaali- tai työttömyysturvan perässä, vaan hakemassa veronpalautuksia. Pay attention to the question, please!


    • joku nörtti

      Kun on pienemmällä veroprosentilla maksanut sinne useita kuukausia (ellei kertynyt jo vuosi(a) ja kk:a) vuokria ja veroja..., kys. verovuoteen perustuen, voi jo takaraivossaan alkaa kypsytellä niitä harkinta-ajatuksia, miten hakemusten perusteella oman työn hedelmät saa maasta mukaansa korjattua (perustuu siis sikäläiseeen 1.vuoden verojen TaxBack -käsitteeseen). Sitten lopulta ne palautukset saanee hakemalla omalle sikäläiselle p.tilille (tai Irkuista onnistui myöskin lunastaen Suomeen lähetetyn sheki). Kuitenkin, on jokaisen oma asia mihin sijoittaa, ja suosittelenkin harkitsemaan sen huolella. Jos nostaa käteistä juuri ennen kuin kun on lähtemässä maasta, niin jos ei ole suora lento määränpäähän, kannattaa varoa Keski-Euroopan lentokenttien passijonoja - taskuvarkaat vaanivat siellä! Hakemallahan se menee ja Irlanti on ollut verojen suhteen armelias toisesta EU maasta ja kauempaakin työskentelemään tulleille.

      Asioidessa verotoimistoon voi jo huomata, että sinne asioivat luottavasin mielin muutkin maan eri työpaikkoihin tulijat. Eniten tarve on ollut asioida tuohon toimistoon hakemaan ylimääräisen tulo"varo"verotason alentamista, joka perustuu siihen, että on haettu ja saatu sos.tunnus, ja sen lisäksi, muistaakseni esitetty todiste esim. sähkölasku asumisesta maan yksilöid./nimetty osoite). En valitettavasti muista sen hakulomakkeen tunnusta. Oisko ne ollu P-kirjain ja "PXX"

    • gjgggggjhgjh

      2011 loppuvuodesta tulin ja sain kaikki pois, jotain 400 euroa

      En sitten tiedä sainko takas kun oli niin vähän viime vuodelle tuloja...

      Netissä ruksailin jotain lappuja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      165
      9996
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      6
      9544
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      148
      8069
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      265
      7587
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      152
      6266
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      6007
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      61
      5832
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      96
      4881
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      15
      3961
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      57
      1561
    Aihe