Tuota, nyt olisi semmonen tilanne, että elän vakituisessa suhteessa ja olen jo yli vuoden syönyt Yaz e-pilelreitä, mutta nyt on ilmaantunut suurinpiirtein tasan keskellä pilelrilaattaa omituista ruskeaa vuotoa, missä myös seassa pieniä "klimppejä". Samaa oli jo viime kuussa samoihin aikoihin, mutta kesti vain päivän, kun taas nyt jo neljättä päivää eikä loppua tunnu näkyvän. Vuoto ei ole erityisen runsasta, erityisesti vessakäyntien aikana paperiin jää turhuja, mutta kyllä pikkuhousunsuojaa saa kokoajan olla pitämässä tai nekin tuhriintuu. Klamydiaakaan tämä ei voi olla. Tämän suhteen aikana aiemmin jatkuvasti toistuneen vti'n vuoksi on gynellä käyty ja klamydiat testattu negatuloksilla. Kutinaa, kirvelyä tms ei ole ollenkaan. Tyhjennysvuotoakaan en ole moneen, moneen kuukauteen siirtänyt. Ja kyllä, tänään soitin oman kuntani ehkäisyneuvolaan ja sieltä yhdistettiin lääkärille, koska "pillerinantajani" on edelleen lomalla. Lääkäri ei osannut sanoa juuta eikä jaata, ei pyytänyt käymään, antamaan näytteitä tai mitään. Kysyessäni raskauden mahdollisuuksista hän vain totesi ettei voi vastata kysymykseen ja käski odottaa ensi viikolle. Olen kyllä syönyt jokaikisen pilerin ajallaan, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Tässä nyt eniten ärsyttääkin se, ettei edes oman kunann terveyskeskukselta saa apua vaan jätetään yksin ongelman kanssa. Mistä heille palkka oikein maksetaan? Olisivat voineet pistää lähetteen edes raskaustesteihin.
Onko kellään ollut samaa ja mistä johtuen? Nyt kun vielä pitäisi viikko taas saada päähän muuta ajateltavaa..
Onko kellään ollut samaa ja mistä johtuen? Nyt kun vielä pitäisi viikko taas saada päähän muuta ajateltavaa..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi ihmeessä _lähete_ raskaustestiin? Niitähän saa marketeista ja apteekeista. Ihan yhtä tarkkoja kuin terv.keskuksen labrassa tehtävät.
Veritestiin ei noilla oirein ole aihetta.
Ne sivuvaikutukset voivat tulla vuosienkin käytön jälkeen, eli pakkauksen ohje käteen...siellä mainitaan vuotohäiriöt..
Tarkoitin sitä, kun yleensä (ainakin oman kokemuksen perusteella) lähes jokaisessa tämän kaltaisessa tapauksessa lääkärit ovat jopa itse halunneet varmistua ettei ole mahdollienn raskaus. Varsinkin alaikäisillä.
Mutta tosiaan vastaus tähän jo melko pitkälti saatu ja raskaustesti varmuudenvuoksi hankittu.
Ja jokatapauksessa olen nyt lähiaikoina koko pillerien syönnin lopettamassa. Olen saanut tarpeekseni ylimääräisten hormonien toiminnasta kehossani.
Vuotohäiriöt ovat melko yleisiä, joita joillekin alkaa tulemaan, kun hyvin vähähormonisia pillereitä on syönyt pidemmän aikaa. Elimistölle ei enää riitä tai ole muuten sopiva kyseinen hormonimäärä, joten ylimääräisiä vuotoja alkaa esiintyä (e-teho kuitenkin on normaali, ettei siitä nyt tarvitse huolestua).
Jos muut syyt on suljettu pois, kuten sinulla nyt on tehty, jos klamydia ym. tutkittu ja perus gynekologinen tarkastus lähiaikoina tehty (no, se raskaus tosiaan nyt kannattaa tarkistaa kotitestillä varuilta vielä), niin ratkaisu on yleensä pillerimerkin vaihtaminen.
Jep. Tämän vatsuaksen sain jo toisellakin foorumilla. Ja näinhän se luultavasti onkin. Nyt huomenna aamulal vielä raskaustesti vielä sen mahdollisuudne poissulkemiseksi. ja pillerien syönnin lopetus mahd. pian kun on uudestaan ehkäisyneuvolaan soitettu. Kiitos :)
Kellä on ollu tällänen ongelma? yaz käyttäny about 6kk ja joka kerran kun siirrän menkat niin hello friend ruskeeta smäigää ja välillä verta hela kuukauden-.- pitää pitää sidettä jatkuvasti ja paperiin tarttuu myös ja menkan tapaista alavatsa kipristelyä vähä väliä.just oli kaikki niin mallillaa niin vittu ei sitä kunnolla voitu kuukauteen olla oli sit kireyttä mollemmin puolin.soitin päivystykseen ei osannu kukaa sanoo mitää.nyt ostin cerazettee mikreenin takia josta unohdin mainita yazeja hakiessani.mut hirvittää aloittaa ne kun kaikki haukkunu lyttyyn ja ohje kirjanen vaikutti hieman pelottavalle