sähköhammasharja

?

Kauanko kuuluisi kestää hyvänä? En tarkoita harjaksia vaan itse laitetta.

10

9224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mskskskskskshgfdhjskjhgt

      Kauan. Ainakin 10v. Jos Oral-B, niin pidä harja aina latingissa ja tilttaa akku (jätä käymään niin kauan kuin virtaa riittää eli sammumiseen asti) kaks kertaa vuodessa. Sitä istukan tyveä kannattaa pestä välillä, koska tahnaa valuu siihen syljen kans ja kun sylki kuivuu, tahna jää tönkkönä jumittaan harjaspään liikettä. Näillä neuvoilla pärjäät pitkälle.

      • ............

        Kymmenen vuotta akkukäyttöiselle sähköhammasharjalle on melkoinen vaatimus. Akut on ensimmäinen joka sanoo työsopimuksen irti. Jatkuva lataaminen on hammasharjoissa käytettävälle akkutyypille myrkkyä. Akku "oppii" ettei sen tarvitse enää antaa täyttä sähkömääräänsä ja käyttöaika yhdellä latauksella lyhenee. Akku pysyy parhaiten iskussaan kun sitä ei ladata jatkuvasti vaan ajetaan aina tyhjäksi ja vasta sitten ladataan taas täyteen. Esimerkiksi puhelimissa ja läppäreissä käytettävät litiumioniakut kestävät jatkuvaa lataamista, mutta näitä akkuja ei käytetä hammasharjoissa. Kuten toinen vastaaja totesikin, akkuja ei voi vaihtaa hammasharjaan ja kun se hävitetään, kyseessä on ongelmajäte (vietävä akkukeräykseen).


      • hjklådhfjdkslwqaoålvfmjk
        ............ kirjoitti:

        Kymmenen vuotta akkukäyttöiselle sähköhammasharjalle on melkoinen vaatimus. Akut on ensimmäinen joka sanoo työsopimuksen irti. Jatkuva lataaminen on hammasharjoissa käytettävälle akkutyypille myrkkyä. Akku "oppii" ettei sen tarvitse enää antaa täyttä sähkömääräänsä ja käyttöaika yhdellä latauksella lyhenee. Akku pysyy parhaiten iskussaan kun sitä ei ladata jatkuvasti vaan ajetaan aina tyhjäksi ja vasta sitten ladataan taas täyteen. Esimerkiksi puhelimissa ja läppäreissä käytettävät litiumioniakut kestävät jatkuvaa lataamista, mutta näitä akkuja ei käytetä hammasharjoissa. Kuten toinen vastaaja totesikin, akkuja ei voi vaihtaa hammasharjaan ja kun se hävitetään, kyseessä on ongelmajäte (vietävä akkukeräykseen).

        Oral-B:n harjoja ainakin pitää ladata aina ja puolivuosittain se tilttaus, niin takuulla voi kestää 10v. Sitä paitsi jos ei ole kokoajan laturissa, näkyy se jo pesujäljessä eli pikkuhiljaa akun tyhjentyessä pesutulos heikkenee ,-o(


    • mjkkl

      Akku menettää vuosien mukana kapasiteettia. Voi tulla yllätyksenä, jos lähtee reissuun ilman laturia. Ei kestäkään enää sitä viikkoa tai paria, minkä alun perin kesti. Uudet akut sinänsä olisivat halpoja, mutta niitä ei voi vaihtaa, koska kuoret on liimaamalla tai muulla tavalla tehty mahdottomaksi avata. Sillä taataan tietysti vesitiiviys.

      Joskus on jokin muoviosa hajonnut, jonka jälkeen laite on pitänyt kovaa ääntä, mutta ei ole toiminut. Toisaalta perusrunko-osat eivät ovat kovin kalliita. Lattialle pudottaminen ei ole suositeltavaa. :D

    • trizone

      En tiedä akusta mutta mulla buzzauksessa oral-b:n trizone 5000 ja oon ollu ihan älyttömän tyytyväinen! Mulla oli hammaskiveä alahampaissa ja tän kuukauden käytöllä se on lähes tulkoon kadonnut kokonaan!! Lapset ovat olleet ihan älyttömän innoissaan hampaiden pesusta uudella harjalla ja mikä parasta mukana tuli kello mikä näyttää milloin on mitäkin kohtaa pesty tarpeeks ja jos painaa liian kovaa vilkkaa punainen valo. Kerrassaan ihan mahottoman hyvä vehje!

      • Puhdasta tulee

        Minulla on käytössä jo monia vuosia sitten ostettu Golgaten paristokäyttöinen sähköhammasharja. Pesutekniikka on sama kuin Oralin halvimmissa malleissa. Ei tarvitse murehtia latausta tai akun loppumista, kun vauhti heikkenee, pari uutta AA-paristoa koneeeseen ja taas toimii parikin kuukautta.

        Kun aloin käyttämään tuota konetta, hammaslääkäri ja -hygienisti totesi hammaskiven kadonneen suurelta osin. Hammasväliharja paransi vielä tilannetta. Käsin pesemällä ei pääse sähköhammasharjan puhdistustehoon ja siksi hammaslääkärit suosittelee sähköharjan käyttöä.


    • Vaihtoakku

      Kyllä mä olen ainakin vaihtanut akut Oral B triumph malleihin (vaimon harjaan ja omaan). Melko helppo avata, hommassa tietysti tarvitsee tinakolvia. Vaihtoakku kotiin tuotuna maksaa 7 euroa. Molemmissa vaihdoin akut noin kolmen vuoden käytön jälkeen, jolloin teho alkoi selvästi heikkenemään.

    • Anonyymi

      Alle vuoden kesti moottori hajosi onneksi korvasivat uuden

    • Anonyymi

      Takavuosina akku tukkeutui kokonaan muutamassa kuukaudessa jos sitä piti jatkuvassa latauksessa. Nykyään käytössä kolme runkoa jotka ajan aina loppuun ja sen jälkeen lataan vuorokauden. Näin on aina tuore kone käytettäväksi. Uudemmissa Oral-B harjoissa on lisäksi merkkivalo joka näyttää milloin akku on latautunut täyteen. Tällä systeemillä homma on pelannut hyvin toistakymmentä vuotta.
      Suosittelen.

    • Anonyymi

      Onko totta, ettei 20-80 euron Oral-sähköhammasharjoissa ole vaihdettavaa akkua? Kumma ettei sitä kerrota missään!!! Halpa 20 euron kesti minulla vain 2-3 vuotta. Nyt uusi 60 euron on kestänyt jo yli 3 vuotta, ja merkkivalo vilkkuu lataustilanteesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moi, nainen

      Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun
      Ikävä
      51
      1935
    2. Some räjähti! Joel Harkimo jakoi haikean viestin meriltä tärkeänä merkkipäivänä: "Välillä..."

      Joel Harkimo on lähtenyt yksin purjehdukselle Atlantin yli. Tsemppiä ja voimia, Joel Harkimo! Lue lisää: https://www.s
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1578
    3. Suurinta rakkautta

      On päästää irti ja antaa toisen mennä. 😎🌹
      Ikävä
      82
      1173
    4. Sedun opettaja?

      Kukas Sedussa on ahdistellut alaikäisiä opiskelijoita? Tämä kansankynttilä oli saanut monta varoitusta, mutta sama homma
      Seinäjoki
      42
      1162
    5. Bess jakoi hämmentävän kuvan - Anna Puu heittää roisin kommentin: "Onneks ei oo eka synnytys"

      Ohhoh! No nyt on aika provosoiva kuva Bessistä. Kivoja kommentteja julkkisystävät laukoo... Tiesitkö, että Bessin (s.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1050
    6. Kumpi ihastui teistä ensin

      Sinä vai kaivattusi?
      Ikävä
      56
      1039
    7. Milloin nähdään?

      😕💕 Alan olla ihan loppu.
      Ikävä
      48
      1015
    8. Mitä mun pitää tehdä?

      Mitä me mies tehdään? Mitä sä haluat mun tekevän? Mä en tiedä. Mä luulen tietäväni, että molemmat kärvistelee tunteid
      Ikävä
      40
      968
    9. Keskusta on kovassa nousussa

      Persut ovat jäämässä kauas taakse. Maaseudun ihmiset ovat palaamassa järkiinsä epäonnistuneen persuseikkailun jälkeen.
      Maailman menoa
      126
      937
    10. Näytät paremmalta kuin koskaan ennen

      Aivan jokaisena päivänä. Minä pidän sinusta parhaimman huolen. Lupaan sen, sen voin luvata.
      Ikävä
      38
      916
    Aihe