Tuossa alla joku tietämätön väitti, että "vääntö liikuttaa autoa".
Oikaisen muillekkin tietämättömille; moottori autoa liikuttaa !
Oikaisen muillekkin tietämättömille; moottori autoa liikuttaa !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa olla lähempänä totuutta, että auto liikuttaa moottoria. Väännöllä liikkuva auto olisi kylläkin mukava, se kun ei tarvitsisi polttoainetta. Väännön tuottaminen kun ei vaadi energiaa.
Miks väännön tuottaminen ei vaadi energiaa? Ajatuksen voimallako väännät mutterit auki? Tankilla käydessä korkki aukeaa itsestään? Viinapullon korkki sulla ainaki taitaa aueta kuin ajatuksen voimalla, silti käytät energiaa sen väännön kehittämiseen.
Naulaan pannut rukkaset aiheuttavat momentin naulan kiinnityskohtaan, eivät silti leipää pyydä.
Kyllä se vaan on niin, että etupyörät, joissain autoissa takapyörät ja joissakin kaikki neljä pyörää autoa liikuttavat. Nääs kun pyörä pyörii, niin auto liikkuu.
Mutta kun se voima siellä pyörän alapinnalla vaikuttaa väärään suuntaan. Siis eteenpäin ajettaessa taaksepäin.
Väärään ja väärään. Hyvä kuitenkin, että se väärään suuntaan vaikuttava voima saa auton liikkumaan, eikä käy niin, että auto pysyisi paikoillaan ja maapallo pyörisi alla.
Suhteellista, sanoisi Einstein.