Jos ei osaa kirjoittaa?

moi mitä kuuluu777

Miten mies voi pärjätä nettideitillä jos ei ole kirjailija? Siis että miehen pitäisi kirjoittaa pitkiä viestejä naiselle, mutta jos ei ole mitään sanottavaa, niin miten sen tekee? Pitäisikö sitä vaan keksiä jotain juttua ja väkisin yrittää puristaa ja tehdä yrittää tehdä itsestään mielenkiintoisen toisen silmissä kirjoitetun tekstin perusteella?

Aika monet naiset odottavat että mies kirjoittaa nerokkaita kosiskeluviestejä ja on heti kiinnostunut tietämään jotakin nimimerkin takaa löytyvästä henkilöstä. Mutta jos mies ei ole sosiaalisesti lahjakas tai edes ei ole kiinnostunut olemaan tyhjänpuhuja.

Tai jos on hiljaisempi tapaus, joka ei ole muutenkaan sosiaalinen, mutta silti olisi mukava ja ihan ok tapaus, mutta ei osaa kirjoittaa tai laittaa ajatuksia paperille?

Eli naiset treffailevat nettideiteissä lipeviä tyhjänpuhujia ja käyvät näiden kanssa treffeillä ja sitten ihmettelevät missä on kunnon miehet ja miks mä en löydä ketään. Oikeasti ne muutamalla lauseella murahtelevat miehet saattaisivatkin olla niitä jotka taas kiinnostaisivat livenä. No nämä mieheteivät pääse ikinä treffeille koska eivät osaa kirjoittaa.

Itse osaan ainakin jutella treffeillä, mutta ajatusten kirjoittaminen paperille ja sellainen tyhjän jauhaminen ei kiinnosta. Lisäksi kirjoittaessa saa koko ajan miettiä että ei vahingossakaan anna itsestään negatiivista kuvaa tai että onko nyt liian härski jos heittää kaksimielisen vitsin. Tai että viitsiikö käyttää omaa aikaansa siihen että kirjoittelee jollekinn eikä välttämättä saa vastausta.

9

608

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIksi et kirjoittaisi viestiin noita em. asioita?

      • ap

        Ai miks?


    • Naisen mielipide

      Osasithan tuonkin asiasi pukea kirjalliseen muotoon, ja oli jopa enemmän asiaa.

      Mutta kannattaa nimenomaan kertoa toiselle, että se kirjallinen ilmaisu ei ole luontevaa itselle, ja että mieluummin tutustuisi puhelimessa tai kasvotusten. Kaikki vaan ei lämpene noille kommunikointimuodoille heti, ja kyllähän se edellyttää halua tutustua paremmin. Eli jotain kiinnostusta herättävää pitäisi kuitenkin pystyä sanomaan profiilissaan tai ekoissa viesteissä, tai sitten tehdä vaikutus kuvalla.

    • ehrthtyj

      S24-treffeillä on tarkoitus päästä tapaamaan eikä etsiä kirjeenvaihtokavereita.

      Oman kokemukseni mukaan suorat treffiehdotukset ja nopea puhelinnumeroiden vaihto onnistuu hyvin ainakin 50 ikäluokassa.

    • rjuhani67

      Älä huoli aloittaja, eivät ne naisetkaan kaikki osaa kirjoittaa ja ilmaista itseään kirjoittamalla. Kuten edellä todettiin, ei täällä ole päätarkoitus etsiä kirjeenvaihtokavereita. Suhteellisen pian vain puhelimeen tai Skypeen ja sitä kautta tapaamaan.

      Vaikka minusta on mukava kirjoitella ja vaihdella ajatuksia kirjoitustaitoisen naisen kanssa, on silti suhteellisen nopea livetapaaminen kaikista järkevintä. Silloin näkee heti voiko tutustumista jatkaa.

      Jos taas osaa / haluaa / jaksaa kirjoitella pitkiä viestejä ja pitkään, voi siitäkin taidosta olla hyötyä joidenkin naisten kanssa. Osa haluaa tutustua syvällisemmin kirjoittamalla.

    • 3+18

      "Aika monet naiset odottavat että mies kirjoittaa nerokkaita kosiskeluviestejä ja on heti kiinnostunut tietämään jotakin nimimerkin takaa löytyvästä henkilöstä."

      Öh, no kai jollain tapaa voikin odottaa, että mies on kiinnostunut tietämään jotakin nimimerkin takaa löytyvästä henkilöstä jos kerran yhteyttä ottaa...

      Kai siinä henkilössä/profiilissa/kuvassa on joku asia minkä takia kiinnostuksesi heräsi? itse en todellakaan, ainakaan ekaviestiä halua mitään pitkää ritirimpsua lukea, muutama lause riittää esim. juuri se asia, mikä sai sinut kiinnostumaan juuri minun profiilistani ja ehkä joku neutraali kysymys perään - tulee helpommin vastaus.
      Sitten voikin jo sopia treffejä jos kumpaakin kiinnostaa tavata livenä.

    • jupeli9394949393

      Höpöpuheatta. Ei naiset kaipaa mitään pitkiä liirumlaarumeita, pikemminkin päinvastoin.

      Jos et saa aikaiseksi järkevää ja nasevaa viestiä jossa on jokin koukku niin tulokset jäävät pakostakin laihoiksi. Viestin pidentäminen ei tämmöisessä tapauksessa auta mitään.

      "Mutta jos mies ei ole sosiaalisesti lahjakas tai edes ei ole kiinnostunut olemaan tyhjänpuhuja."

      Onko käynyt mielessä että sosiaalisesti lahjaton tuppisuu ei ole kovinkaan usean naisten top10-toivelistalla? Jos nainen ei halua itselleen sosiaalisesti lahjatonta miestä ja karsii tämmöisen henkilön hänen kirjallisen annin surkeuden perusteella niin karsintahan on toiminut.

    • sdfsdfsfsfsf

      ja vielä semmoinen juttu että puheliaisuus ei korreloi älykkyyden, kunnollisuuden tai minkään muunkaan vastaavan asian kanssa. No ehkä sujuvan tekstin kirjoittaminen jo korreloi, koska tyhmä ei kykene tuottamaan järjellisiä viestejä.

    • Olen varmaan törmännyt vääränlaisiin naisihmisiin, mutta niistä joiden kanssa olen viestejä vaihdellut (enemmän kuin sen viimeistään toisen jossa minulle on sanottu sori, ei kiinnosta) on varmaan 90% ollut sellaisia jotka kirjoittavat max. kolme riviä ja eivät hallitse välimerkkejä tai isoja kirjaimia. Sellaista rasittavasti luettavaa tekstiä you know. Ilmeisesti kaikki vähänkin kirjoitustaitoiset naiset täältäpäin ovat joko varattuja tai eivät sovi kriteereihini parin seikan osalta (ei tupakoi ja on jo lapsia). Tuntuu vaan olevan niin hemmetin vaikeaa löytää täältä sopivaa seuraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe