Hyvä vahvistava aluslakka?

Liuska

Eli siis hakusessa olisi hyvä aluslakka mikä vahvistaa, tasoittaa, suojaa värjäytymiltä ja pitää lakat pitkään kynsillä.

Tällä hetkellä itselläni on käytössä Trindin Nail Repair joka toimii muuten hyvin mutta ei ole ihan oikea aluslakka. Trindin lakkaa käyttäessä ei lakat tunnu pysyvän kynsillä ja kynnetkin ovat kellastuneet.
Olen myös kokeillut Lumenen vahvistavaa aluslakkaa mutta se jähmettyi purkin pohjalle jo muutamassa kuukaudessa joten sitä en enää aio ostaa.

Eli voisitteko laittaa vinkkiä erilaisista vahvistavista aluslakoista mitä kannattaisi kokeilla? Kynteni ovat helposti liuskottuvat ja lohkeilevat joten tarvisin hyvin toimivaa aluslakkaa hoitamaan niitä.

5

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vain ;)

      Kyllä se Lumenen aluslakka toimii ihan hyvin. Jos se kovettuu niin laita siihen muutama pisara kynsilakanpoistoainetta.

    • Liuska

      Kokeilin kyllä laittaa kynsilakanpoistoainetta lakkaan muttei se toiminut. Ja en muutenkaan tykkää Lumenen aluslakan väristä. Haluaisin aluslakan mikä ei olisi niin vaaleanpunaiseen vivahtava. Ainekin omilla kynsilläni se näytti hölmöltä jos lakkaa tuli vähänkin liikaa :)

    • Ainakin Mavalalla on varsinaista lakan ohenninta, jota muutama tippa jäykistyneeseen lakkaan tekee siitä taas juoksevamman ja tasaisemmin levittyvän.

    • Liuska

      Tuota Mavalan ohentajaa olen useasti meinanut ostaa. Varmasti on hyvä hankinta kun alkaa nuo vanhat lakat jäykistymään

    • PR

      Myyn itse myös kynsituotteita ja erityisen hyväksi olen havainnut erään studio one alulakan. :) laita postia jos kiinnostuit piiar@luukku,com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4208
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4032
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3148
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3051
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2105
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2025
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe