Hampaan poisto kipu vs juurihoito kipu

nuorimies.

Takahampaassani on ienrajassa reikä ja tän reiän alapuolella on patti ikenessä ja ymmärtääkseni tällaisten märkäpattien takia hammas joudutaan juurihoitamaan mutta minä en haluaisi juurihoitoon, koska kyseinen hammas on jo kerran juurihoidettu ja aiheuttaa muutenkin usein ongelmia niin poisto voisi olla järkevämpää.

Haluaisin tietää, että onko hampaan poisto kivuliampaa kuin juurihoito?
Juurihoito oli puudutuksesta huolimatta kivuliasta enkä haluaisi enää kokea samanlaista kipua.

3

448

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdadasdasda

      Juurihoidettu hammas on kuollut, siinä mielessä toimenpiteet ovat kivuttomia, tietenkin kun vielä laitetaan puudutteet. Ien ja kudos siinä ympärillä vaatii ne puudutteet. Tulehdukseen saat todennäköisesti antibioottikuurin. Voi olla että hammas poistetaan, jos se ei kerta ole suoraan näkyvällä paikalla, on juurihoidettu jo aiemmin sekä on huonokuntoinen. Vaikka hammaslääkäri meinaisi uusia juurihoidon, voit pyytää itse hampaan poistamista jos olet siitä varma. Juurihoidolla siihen hampaaseen ei kyllä montaa lisävuotta enää saada, jos yhtäkään, kun se kerran on jo hoidettu.

      Itselläni hampaan juurihoito toimenpiteenä oli kivuton, mutta puoli tuntia juurihoidosta alkoi kolmoishermosärky mikä oli helvettiä. Hampaan juuri meni näemmä läheltä hermoa, mistä hermo sitten ärsyyntyi. Kipu tuli joka rassaus-kerran jälkeen. Oireita ei ole vuoteen ollut kun hammas hoidettiin loppuun. Sitten kun minulta on poistettu hammas (viisuri), se oli todellakin kivuton ja helppo juttu. Ainoa miinus tuli äänistä, se kuulostaa inhottavalta :D Särkyä ja jomottelua oli pari päivää mutta pärjäsin ihan käsikauppalääkkeillä. Ihan läpihuutojuttu tuohon juurihoitoon verrattuna.

      Sinun tilanteessasi itse haluaisin varmaan hampaan poistettavan. Säästät todennäköisesti rahaa tulevaisuudessa ja omaa mielenterveyttäsi kun ei ole sitä yhtä hammasta vihoittelemassa.

    • hampaanpoistossa

      Puudutteet on hyviä ja lääkäri kyselee koko ajan että tekeekö kipeää, mikäli niin, puudutetaan lisää eli varsinaisesti kipua ei poistossa edes saa tuntua. Juurikin vaan noita ikävän kuuloisia ääniä ja vääntämisen tunnetta.

    • 1 + 4

      Mulla molemmat toimenpiteet oli kivuttomia onnistuneen puudutuksen takia. Julkisen puolella tehtiin. Olen kuullut, että molemmat voi myös sattua, jos on huono tuuri/ lääkäri. Hampaanpoistoissa (viisaudenhampaita) oli noin viikon toipumisaika, jolloin tarvittiin hiukan särkylääkettä ja ei voinut kunnolla pureskella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      187
      6698
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      35
      2403
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2139
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1413
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      118
      1393
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      30
      1035
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      13
      936
    Aihe