tiputteluvuoto e-pillereiden jälkeen

Moi, lopetin e-pillerit n. 2 viikkoa sitten 9 kuukauden käytön jälkeen. Laatan loputtua tuli normaalisti tyhjennysvuotoa n. 5 päivää. Siitä parin päivän jälkeen alkoi tämä ärsyttävä tiputteluvuoto(?). Tiputtelua on nyt kestänyt viikon. Enää se ei ole niinkään "vuotoa" vaan sen huomaa vain vessassakäynnin yhteydessä pyyhkiessä.. Onko kenelläkään tietoa miten tämän saa loppumaan tai kuinka kauan tälläinen voi ylipäätään kestää?? Luin jostain että keltarauhashormoneilla saisi loppumaan? Olen 17.
56256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan normaalia pillereiden lopetuksen jälkeen, voi kestää pitkäänkin

Äänestä

Vuotohäiriöt (ylimääräiset vuodot, kuukautisten jääminen pois pidemmäksi aikaa,..) on ihan normaaleita pillereiden lopettamisen jälkeen eikä niille noin yleisesti ottaen mitään tehdä. Sitten eri asia, jos jatkuu kuukausia.

Eli nyt vain odottelet oman hormonitoimintasi käynnistymistä.

Äänestä

LISÄYS,
ei näköjään ollutkaan lopuillaan koska nyt taas alkoi runsaampi tiputtelu!!! Ärsyttää suunnattomasti. En jaksa!!! En olisi ikinä aloittanut pillereitä jos olisin tiennyt tästä.......

Äänestä
  • Hohhoijaa.
    Ymmärtäisin, jos tiputtelua olisi kestänyt vaikka kuukauden, mutta reilu viikko nyt on lyhyt aika. Kyllä se siitä sitten loppuu, kun elimistö tottuu luomutilaan taas.

    Äänestä

Pakko tähän kommentoida, kun olet tuskastunut tiputteluun jo viikon jälkeen. Itselläni tuo runsas tiputtelu on kestänyt nyt noin 7 viikkoa. Lopetin Yasmin-pillerit viiden vuoden käytön jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuaaa kirjoitti:

Moi, lopetin e-pillerit n. 2 viikkoa sitten 9 kuukauden käytön jälkeen. Laatan loputtua tuli normaalisti tyhjennysvuotoa n. 5 päivää. Siitä parin päivän jälkeen alkoi tämä ärsyttävä tiputteluvuoto(?). Tiputtelua on nyt kestänyt viikon. Enää se ei ole niinkään "vuotoa" vaan sen huomaa vain vessassakäynnin yhteydessä pyyhkiessä.. Onko kenelläkään tietoa miten tämän saa loppumaan tai kuinka kauan tälläinen voi ylipäätään kestää?? Luin jostain että keltarauhashormoneilla saisi loppumaan? Olen 17.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu