Varhaisjakelu

jakaja35v

Onko kaikkien jakajien reitit nykyään mitoitettu niin, ettei stop-merkkien kohdalla kerkeä pysähtymään tai vyötä kerkeä käyttämään, kun autosta pitää juosta ulos tarvittaessa vähän väliä? Ylinopeus ( 20-50kmh kokoajan) ja rappujen juokseminen ovat tietenkin myös itsestäänselvyyksiä. Nämä seikat tekevät piirien jakeluista ajoissa mahdollisia.
Opastin viime yönä harjoittelijaa, joka kummaksui kovasti meidän toimintaamme ja ihmetteli että onko jakotyö tosiaan aina tälläistä.. Onko se muillakin?

2

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ho there clop

      On. Surkuhupaisaa kuinka itella mitoittaa piirinsä mahdollisimman isoiksi jotta palkkaa tarvitsisi maksaa mahdollisimman vähän ja samaan aikaa tohottaa kuinka pitäisi ajaa nopeusrajoitusten mukaan, ei kevyen liikenteen väylillä, käyttää turvavyötä koko ajan lyhemmilläkin matkoilla, sammuttaa auto ja ottaa avaimet mukaan aina kun nousee autosta ulos jne jne... Buahaha! On helppoa laskea toisten palkkoja ja vaatia mitä älyttömimpiä asioita. Se jos mikä ei vaadi yhtään mitään. Paitsi moraalinpuutetta.

    • 87k

      Ei ole, reitit on mitoitettu niin että lepposalla tahdilla ehtii.

      Jakoautot ilmoittaa omalle koneelle kun lähtee lenkille ja toisen kerran kun on kaikki lehddet ulkona jättöpaikalla.

      Sinä taasen soitat firman numeroon, ja annat koneelle kuljetuskoodin kun lähdet jakamaan ja koodin toisen kerran kun olet valmis

      Näin tiedetään kokoajan "missä menet" eikä muiden viivytykset haittaa sinua lainkaan, eli jos jakoauto on tunnin myöhässä, saat sinäkin olla tunnin myöhässä jne.

      Lisäksi ne näkee kesuksessa aina lenkin pituuden suhteesa jaettuihin paikkoihin, ja näissä ajoissa esim 10 minutin heittely on ihan ok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3511
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2673
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1224
    Aihe