Hei!
Vaihdoin kesäkuussa aikaisemmin syömäni Yasmin-yhdistelmäpillerit Cerazette-merkkisiin minipillereihin. Lähestulkoon tuosta vaihdosta asti minulla on ollut vuotoa, mikä alkaa todella jo kyllästyttää. Vuoto ei ole runsasta, pikkuhousunsuoja on yleensä riittänyt, mutta välillä on myös päiviä jolloin vuoto vaatii siteen. Vuotoa on ollut nyt laskelmieni mukaan yhteensä 24 päivää. Olen olettanut tämän olevan aika normaalia, kun kroppa on vaihdosta sekaisin, mutta milloin mennään rajan yli?? Kauanko tätä kannattaa vielä katsoa, ennen kuin ottaa yhteyttä terveydenhoitajaan? Onko täällä muita, joilla olisi vaihdon kanssa ollut samanlaisia ongelmia?
Vaihdoin kesäkuussa aikaisemmin syömäni Yasmin-yhdistelmäpillerit Cerazette-merkkisiin minipillereihin. Lähestulkoon tuosta vaihdosta asti minulla on ollut vuotoa, mikä alkaa todella jo kyllästyttää. Vuoto ei ole runsasta, pikkuhousunsuoja on yleensä riittänyt, mutta välillä on myös päiviä jolloin vuoto vaatii siteen. Vuotoa on ollut nyt laskelmieni mukaan yhteensä 24 päivää. Olen olettanut tämän olevan aika normaalia, kun kroppa on vaihdosta sekaisin, mutta milloin mennään rajan yli?? Kauanko tätä kannattaa vielä katsoa, ennen kuin ottaa yhteyttä terveydenhoitajaan? Onko täällä muita, joilla olisi vaihdon kanssa ollut samanlaisia ongelmia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on joko tiputtelua jatkuvasti tai vuoto katoaa kokonaan. Näin voi sanoa varmuudella Cerazettesta. Monet valittavat jatkuvaa tiputtelua, useilla se ei lopu lainkaan. Taukoa saattaa olla pari päivää kuussa, sitten tiputtelee taas. Joskus kyseinen sivuoire loppuu muutaman laatan jälkeen, joskus ei.
Omakohtaisella kokemuksella Cerazette ei sopinut vaikka se veikin vuodon kokonaan pois. Yleensähän sitä suositellaan syömään 3-4 kuukautta niitä pillereitä vähintään että mahdolliset väliaikaiset sivuoireet karsiutuisivat pois. Kolmen kuukauden jälkeen kannattaa ottaa yhteyttä siihen terveydenhoitajaasi, jos aiemmin menet valittamaan, käskevät vaan syömään pillereitä vielä siihen kolmeen kuukauteen asti (valitettavasti). Toivottavasti vuotosi on vain väliaikaista!
Suuri kiitos asiallisesta ja hyödyllisestä vastauksesta! Täytyypä siis popsia nyt tuo 3 kuukautta täyteen, ja katsella sitten. Jos vuoto ei häviä, niin vaihtoon kyllä menevät nämä pillerit! Ovat tietysti aivan erinomainen ehkäisykeino, kun koko ajan vuotaa niin ei voi harrastaa seksiäkään. Jospa teho perustuukin siihen. ;)
Tod.näköisimmin johtuu matahormonisimmista mineistä kuin kropan sekaisin menosta. Toisilla minit aiheuttavat jatkuvaa tiputtelua, toisilta vie vuodot kokonaan, toisilla tulee sitten normaalit kuukautiset. 3 kk yleensä on se aika mikä kannattaa kokeilla.