Käynnistyy kylmänä yleensä toisella yrittämällä, mutta uudelleen käynnistys ei onnistu, siis lämpimänä. Olen mittaillut jännitteet ja katsonut kipinöinnin - vaikuttavat toimivan. Onkohan syy pannunssa kiinni olevassa BoX:ssa?
Primus 2490 ongelma
tekruz
64198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei Primus 2490 hehkutulpan eristeosassa on musta viiva pitääkö sen olla suoraan ylöspäin kun tulppa on kiristetty ?
Solifer S5 omistaja
kysäse tuolla niin saat jotain järkevää vastaukseksi.
http://karavaanari.org/index.php/board,13.0.html
Vaikuttas ihan ekana vesitermostaatin häiriöltä, yhdistäppäs vaikka meisselillä pannun kupeessa olevan vesitermostaatin navat yhteen silloin kun pannu ei syty. Eli sytytysnappula pohjaan ja sitten johdot oikoseen. Jos pannu syttyy silloin niin vika on siinä termostaatissa.
Hehkutulupalle on yks´ hailee mihin suuntaan se viiva sattuu, sillä ei oo merkitystä.
Voi se vika olla myös pyrostaatissa, kokeile sitä samalla tavalla kuin termostaattia.
Laita kaasu kiinni, ota hehkutulppa irti ja laita siihen se johto kiinni, pidä tiukasti hehkutulppaa pannun kyljessä kiinni ja katso miten hehku toimii. Mutta vain hiukka aikaa. Jos siul on toinen hehkutulppa kokeile sillä.
Tehtyäsi em asiat. Laita kaasu auki ja kokeile/kuuntele "kuuluuko" pieni napsahdus magneettiventtiilin vetäessä. Jos kuuluu asia on ok.
Veikkaan että jokin mainitsemistani osista on vaihdettava.
Ei se vika voi ehkä pyrostaatissa olla, kun 2490 :ssä ei semmoista ole. Jos kyse olisi 2450 tai 2470 pannuista, niin sitten sitäkin kannattaisi epäillä.
2490 :n liekkielekrodi ei yleensä temppuile jos eriste on jotakuinkin ehjä, ja siihen tyrkättävä ainoa johto saa kontaktin.
Primus 2490 mg venttiili.....3 nastaa / sininen keskellä musta ja keltainen ...mitä jos musta ja keltainen vaihtavat paikkaa. Poksahteleeko pannu kun yrität sytyttää ???