Mietin tässä että hammastarkastusväli "täyttyy" tuossa joulun tienoilla ja mielelläni menisin ajallaan tarkastukseen. On kuitenkin jäänyt itselleni epäselväksi että koska tuonne kunnalliseen voi varata ajan, sillä kun yritin joskus vuosi sitten hyvissä ajoin sen varata niin sain vain vastauksen että "sulla on toi tarkastusväli kaksi vuotta." Mietin hetken mitä olisin tuohon vastannut mutta sitten puhelimen päässä sanottiinkin jo että "Hei".
Saanko mahdollisesti nyt ajan tuonne joulukuulle kun soitan, vai miten tämä systeemi toimii? Vai tarkoittaako tuo tarkastusväli sitä että kahden vuoden päästä sopii soitella ja varata aikaa jonka sitten saa jonnekin vuoden päähän? En ymmärrä. Auttakaa tyhmää.
Saanko mahdollisesti nyt ajan tuonne joulukuulle kun soitan, vai miten tämä systeemi toimii? Vai tarkoittaako tuo tarkastusväli sitä että kahden vuoden päästä sopii soitella ja varata aikaa jonka sitten saa jonnekin vuoden päähän? En ymmärrä. Auttakaa tyhmää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä kannattaa soittaa hyvissä ajoin, koska itse jouduin odottamaan puoli vuotta hammaslääkärin tekemään suun terveys tarkastukseen pääsyä. Jos kaksi vuotta on tarkastusväli, niin eikös se silloin tarkoita sitä että kun edellisestä tarkastuksesta on kulunut kaksi vuotta menet tarkastukseen, etkä enää siitä joudu odottelemaan puoli vuotta..
Tarkastusväli tarkoittaa sitä että tarkastuskäyntien väli on kaksi vuotta. Jos joulukuussa tulee täyteen kaksi vuotta edellisestä tarkastuksesta, paikkakunnasta riippuen voit olla jo myöhässä ajan varauksessa. Joillakin paikkakunnilla jonotus tarkastukseen kestää täydet 6 kk joka on pisin sallittu jonotusaika. Säännölliseen tarkastukseenkin on varattava aika ja joutuu samaan jonoon muiden kiireettömien kanssa.
Minulla on ollut käytäntönä että kun edellinen hoitojakso on päättynyt, teen varauksen tarkastukseen. Jonotan 6 kk, tarkastuksen jälkeen laitetaan hoitojonoon ja jonotan taas 6 kk. Kun hoidot on saatu tehtyä, onkin kulunut yli vuosi ja voi aloittaa uuden kierroksen. Minulla on ollut tarkastusvälinä vuosi, mutta nyt yhden hampaan seurannan vuoksi sitä jouduttiin nopeuttamaan ja siihen tarvitaan hammaslääkärin erityismerkintä potilastietoihini jotta pääsen tavallista nopeammin hoitojonoon.
Kannattaa varata aika jo puoli vuotta aikaisemmin tai sen mukaan, mitkä on jonotus ajat.
Ehkä tarkastukseen voi päätä nopeammin, jos kertoo, että hampaassa on ollut pientä jomotusta.
Kiitos vastauksista!
Soittelin sinne äsken ja pääsin jonoon. Nimenomaan pääsin, kerta viimeksi ei sellasta ehdoteltu. :) Sitä en tiedä koska se aika sitten olisi, mutta jos sellasen peruutusajan vaikka sais inhimillisen odottelun jälkeen niin oon ihan tyytyväinen.
"Ehkä tarkastukseen voi päätä nopeammin, jos kertoo, että hampaassa on ollut pientä jomotusta. "
Hitto, miksen mä tajunnu kokeilla tota. :) Kävi itselläkin mielessä joskus aikaisemmin, mutta enhän mä nyt soittaessa enää muistanu. No, ei kai saiskaan valehdella.