Mistä ihmeestä bootcut-farkkuja?

14+8

Kappahlin XLNT-malliston bootcut-farkut kuluvat nopeasti, mutta mistään ei tahdo löytyä edes isoista mallistoista kyseistä mallia. Mistä ihmeestä ostan farkkuni, että kestäisivät pitempään kuin muutaman kuukauden ennenkuin kuluvat hiuti takamuksesta?

Vai pitääkö tässä alistua markkinavoimille ja repiää jalkaan ne reitevälle mahdollisimman huonot vaihtoehdot, eli pillifarkut joita nyt kaikkialla tyrkytetään?

11

830

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdömöäsdksdö

      Tsekkaa elloksen xl-koja myyviä merkkejä eli Zizzi, Taillissime, 24/7 ja EllosPlus ainakin. Sieltä olen omani ostanut. Jos osut aleaikaan, niin voipi saada suhtedullisestikin...

      • ap.

        Oukei, pitääpä Elloksen sivuilta tsekata. Postimyynnissä vaan ärsyttää, kun pitää tilata kerralla monet ja palauttaa ei-istuvat ja vääränkokoiset.


    • Löysin porista...

      Poriin oli avattu uus farkkukauppa ja sieltä löysin. Oon kokoa 44-30 ja ihan hyllytavarana oli mulle myös tollanen vähän leveämpi malli. Olis viel ollu vissiin isompaakin tarjolla mut joskus oli kiva ostaa farkut jotka ei oo kaupan isoimmat ja kun yleensä saa jostain hyvät farkut.

      • ap.

        Poriin on vähän pitkä matka.


      • Mihin on avattu ???

        Mihin on avattu ja koska??? ei ainakaan missään lehdissä ole ollut mitään ilmoitusta tästä


      • Ups unohtu..
        Mihin on avattu ??? kirjoitti:

        Mihin on avattu ja koska??? ei ainakaan missään lehdissä ole ollut mitään ilmoitusta tästä

        Tikkulan abc:llä se on. Sellainen pieni farkkuliike. En mäkään sitä mistään lehdestä bongannu, siellä se oli kun kävin kaupassa.


    • 19+12

      Olin just eilen Seppälässä ja siellä oli 25 e kaikki isojen tyttöjen farkut, näytti olevan myös bootcut-lahkeella. Tiedä sitten kestävyydestä.

      • ap.

        Seppälän farkuista on huonoja kokemuksia. Ne ei istu reisistä ja menettävät muotonsa nopeasti.


      • dlkdlsdjklöfsd
        ap. kirjoitti:

        Seppälän farkuista on huonoja kokemuksia. Ne ei istu reisistä ja menettävät muotonsa nopeasti.

        asiasta kuudenteentoista, tuolla elloksella oli sellaiset "boyfriend"-malliset farkut xl-kokoisina - tiedän, eivät ole bootcut - ja olivat todella yllättävän reilut nimenomaan reisistä ja kokoja oli ihan kiitettävästi. tiedoksi sinulle ap. kun olet noista reisistä puhunut... minulla on vatsaa ja reisiä ja hyvin mahtui. ainoa mikä harmitti, että pohkeista hieman liian tiukat minulle, kun en varsinaisesti mitään tikkusääriä omista *lol*


      • ap.
        dlkdlsdjklöfsd kirjoitti:

        asiasta kuudenteentoista, tuolla elloksella oli sellaiset "boyfriend"-malliset farkut xl-kokoisina - tiedän, eivät ole bootcut - ja olivat todella yllättävän reilut nimenomaan reisistä ja kokoja oli ihan kiitettävästi. tiedoksi sinulle ap. kun olet noista reisistä puhunut... minulla on vatsaa ja reisiä ja hyvin mahtui. ainoa mikä harmitti, että pohkeista hieman liian tiukat minulle, kun en varsinaisesti mitään tikkusääriä omista *lol*

        Puhuin reisistä, kun tosiaan eivät istu yleensä. Tarkoitin siis, ehkä epäselvästi ilmaisin, että ovat reisistä liian löysät. Peppu on iso, reidet muodokkaat mutta "hoikemmat". Bootcutit antavat mielikuvan pienemmästä pepusta ja hoikemmista reisistä, kun taas suorat lahkeet (ja varsinkin liian löysät, pussittavat lahkeet ja ihan vartaloa nuolevat) "muhkuttavat". Lähinnä 46-48-kokoisia farkkuja käytän. Joissain malleissa se on 44 ja joissain 50. 46 on ollut Kappahlin farkuissa hyvä, istuvat reisistäkin mukavasti, ja peppu mahtuu housujen sisälle. :D

        Kävin ostamassa Kappahlista sen hyvän mallin, joka kuitenki kuluu nopsaa, kun oli akuutti farkun tarve, pitää postimyynnistä tilata sovitukseen tässä vähän myöhemmin. Toivottavasti jotain löytyisi.


    • muhku -71

      Täältä olen löytänyt parhaat farkut muhkeille muodoilleni...
      www.halens.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe